Reklama

Polska

Prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka

wikipedia.org

Już ponad 3 tys. podpisów zebrano pod listem otwartym do abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka oraz listem do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie metropolity poznańskiego, niezłomnego hierarchy szykanowanego i torturowanego przez bezpiekę. We wtorek nowe informacje o liczbie podpisów przekaże przed warszawskim pokazem filmu "Żołnierz Niezłomny Kościoła" jego autorka Jolanta Hajdasz, jedna z inicjatorek akcji rozpoczętej w ub. roku po premierze obrazu o abp. Baraniaku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokaz filmu "Żołnierz Niezłomny Kościoła" w Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza (ul. Foksal 3/5) rozpocznie we wtorek o godz. 18.00 tegoroczną edycję imprez pod hasłem "Maj na Foksal".

Przed pokazem autorka filmu Jolanta Hajdasz przekaże zebranym najnowsze informacje dotyczące zbiórki podpisów pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pośmiertne odznaczenie dla bohatera filmu - abp. Antoniego Baraniaka i pod listem otwartym do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbiórka podpisów rozpoczęła się 25 września 2016 r. w Poznaniu podczas kinowej premiery filmu "Żołnierz Niezłomny Kościoła". Odbywa się ona przede wszystkim podczas publicznych pokazów tego filmu na terenie całego kraju. Do marca br. zebrano 2628 podpisów pod listem do abp. Gądeckiego i 2799 podpisów pod listem do prezydenta Dudy.

WIĘCEJ O FILMIE

Przeczytaj także: Maj na Foksal

W inauguracji "Maja na Foksal" będzie uczestniczył ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Na jego ręce - zapowiadają autorzy inicjatywy - zostaną jutro przekazane oryginały podpisów do abp. Gądeckiego zebranych od 26 lutego do 8 maja.

Organizatorzy pokazu - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundacja Solidarności Dziennikarskiej - informują, że szczegółowa liczba podpisów będzie znana jutro, ale jest to co najmniej 1000 kolejnych podpisów w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka i jego pośmiertnego odznaczenia za niezłomność.

Pełnometrażowy dokument „Żołnierz Niezłomny Kościoła” to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Baraniaka – m.in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim.

W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r., pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i innych duchownych.

Reklama

Zdjęcia do filmu powstały w Poznaniu, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, na Jasnej Górze, w Oświęcimiu, Krakowie oraz w Rzymie, gdzie studiował przyszły metropolita poznański. Hajdasz z kamerą była również w Budapeszcie, gdzie szukała informacji o losach prymasa Josefa Mindszenty’ego, oraz w Pradze, by poznać historię prymasa Josefa Berana.

Film powstał ze środków własnych. Został opublikowany w formie książki z DVD.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Abp Baraniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

W czerwcu 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad bp. Antonim Baraniakiem, w latach 1953-1955, przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-08 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: arcybiskup Baraniak był wierny do końca

Niezłomny abp Antoni Baraniak

Archiwum

Niezłomny abp Antoni Baraniak

„Był do końca wierny Bogu, Kościołowi, do niczego się nie przyznał, nikogo nie zdradził, wierzył, że ponad wszystko jest Pan Bóg” – tak o aresztowanym przed 66 laty ś.p. metropolicie poznańskim, arcybiskupie Antonim Baraniaku powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady