Reklama

Abp Głodź: peregrynacja wizerunku Maryi to polskie wyznanie wiary

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Peregrynacja wizerunku Maryi jest naszym polskim wyznaniem wiary oraz katolickiej i narodowej wspólnoty - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź na Starym Rynku w Łowiczu, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie wędrówki kopii cudownego obrazu Matki Bożej po diecezji łowickiej i przekazanie go diecezji warszawsko-praskiej. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi metropolita gdański.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Głódź przypomniał o miejscu Maryi w sercu polskiego narodu, nazywając ją "Gwiazdą Nadziei ukazującą drogę do Boga". - Prymas kardynał August Hlond mówił, że jeśli przyjdzie zwycięstwo to przez Maryję. To przekonanie podtrzymywał później Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - "Prymas Zawierzenia i Maryjnych Dróg", które przeorały Polskę na milenijnym szlaku. Rozpalił on w milionach serc rodaków żagiew miłości narodu ku Matce i oddał go Jej w macierzyńską niewolę - powiedział hierarcha, nawiązując do obchodów milenijnych i historycznej peregrynacji cudownego obrazu.

Podkreślił, że obchody 100-lecia chrztu Polski były wyznaniem wiary i swoistym protestem przeciwko istniejącej epoce. - Wbrew pozorom, minione czasy nie odeszły zupełnie. Jej upiory co i raz błąkają się po Polskim tu i teraz - stwierdził hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Głódź zaznaczył, że trwająca obecnie w kraju peregrynacja wizerunku Maryi jest polskim wyznaniem wiary oraz świadectwem naszej katolickiej i narodowej wspólnoty. - Jest to świadectwo wypowiadane wobec tych, którzy twierdzą, że katolicyzm z naszej Ojczyźnie jest w odwrocie, schodząc z pierwszej linii, jakbyśmy odstawali od ducha czasów. Tymczasem warto zdać sobie pytanie: czym jest tzw. duch czasów? - zastanawiał się metropolita gdański.

Stwierdził, że duch czasów dziś nic innego jak błądzenie po meandrach egoizmu, hedonizmu z praktycznym materializmem życia. To terror poprawności politycznej, opacznie rozumianej wolności w wielu krajach Europy, zwłaszcza tej zachodniej, gdzie odrzuca się pojęcia, które od wieków tworzyły moralną cywilizację ludzkości, czy świętość małżeństwa.

Przypominając nauczanie św. Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli abp Głodź przestrzegł przed uleganiem nurtowi liberalnemu. - Polsce nie do twarzy uleganie modom i koniunkturom, nadstawianie ucha i przyklaskiwanie europejskim stolicom. To nie jest nasza droga i nasze dziedzictwo - podkreślił.

Reklama

Podkreślił, że wnieśliśmy "wiano kultury i cywilizacji do Europy - wiano cmentarzy, którymi opletliśmy kontynent". Wspomniał o takich miejscach takich jak Bary pod Tobrukiem, Monte Cassino, Ankona, Bolonia, Falaise, Narwik czy Londyn, gdzie zginęło wielu polskich lotników w Bitwie o Anglię. - To jest nasze laissez-passer - nasza przepustka, o której zapominają, chcąc nas pouczać - ubolewał metropolita gdański.

Przypomniał o wysiłku polskiego oręża na przestrzeni minionych wieków które broniło chrześcijaństwa w Europie. - Wymienił rycerzy spod Chocimia, żołnierzy Cudu nad Wisłą z 1920 roku, którzy zatrzymali pochód bolszewizmu, członków armii Andersa, gen. Maczka, oraz żołnierzy wyklętych. - Choć świat ich wszystkich zdradził, tak jak to ma w zwyczaju robić. Oni jednak nie ulegli temu co nazywamy poprawnością polityczną. Nie czekały ich białe konie i fotele ministerialne Nie zagłaskiwali rzeczywistości ale nieśli Chrystusowego Ducha i dawali temu świadectwo, jak czciciel Niepokalanej św. Maksymilian Maria Kolbe, którego wielkie dzieło Niepokalanów promieniuje dziś na cały świat. Tymczasem, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie ma nawet wzmianki o tym św. męczenniku i bohaterze z Oświęcimia. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego pokazana jest jedynie na małym zdjęciu paszportowym - ubolewał abp Głódź.

Jako przykład tych, którzy realizowali w swoim życiu prośbę Maryi "Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn", duchowny wskazał świętych i błogosławionych ziemi łowickiej, w tym m.in. św. Stanisława Papczyńskiego, bł. Maria Lament, czy bł. Franciszka Siedlicka.

Hierarcha przypomniał też, że nawiedzenie Obrazu zbiegło się z 25-leciem utworzenia diecezji łowickiej. Wymienił kolejnych biskupów podkreślając ich wkład w budowanie lokalnego Kościoła. Zachęcał jednocześnie wiernych by w swoim życiu osobistym i społecznym pozostawali wierni Ewangelii słuchając Boga i nauczania Kościoła.

Oficjalne rozpoczęcie peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się 2 września. Uroczystości odbędą się w kolegiacie radzymińskiej.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-24 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: uroczyste obchody 10. rocznicy ingresu abp. Sławoja Leszka Głódzia

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

W Gdańsku uroczyście obchodzono 10. rocznicę ingresu abp. Sławoja Leszka Głódzia do oliwskiej archikatedry pw. Trójcy Świętej.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli