Reklama

Aktualności

Papież: emigracja to dramat podziałów, szczególnie w Ameryce Łacińskiej

Grzegorz Gałązka

Emigracja to dramat podziałów: dzielą się rodziny, dzieci opuszczają swych rodziców i oddalają się od swej ojczystej ziemi. W obliczu tej rzeczywistości rodzą się też podziały między rządami i krajami – powiedział Franciszek. Kolejna wypowiedź papieża na temat kryzysu migracyjnego dotyczyła tym razem jego rodzimego kontynentu - Ameryki Łacińskiej. Papież przyjął dziś przedstawicieli Organizacji Włosko-Latynoamerykańskiej (IILA), promującej współpracę Włoch z krajami tego kontynentu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do najpilniejszych problemów Ameryki Łacińskiej, za jedno z podstawowych jej wyzwań Ojciec Święty uznał powstrzymanie emigracji i pomoc tym, którzy zdecydowali się na wyjazd. „W obliczu świata zglobalizowanego i coraz bardziej złożonego Ameryka Łacińska musi zjednoczyć swe siły, aby stawić czoła zjawisku emigracji. Wieloma jej przyczynami już dawno można się było zająć, ale nigdy nie jest na to za późno" - powiedział gospodarz spotkania.

Przypomniał, że emigracja istniała zawsze, jednakże w ostatnich latach przybrała takie rozmiarów, jakich nigdy wcześniej nie widziano. "Nasz lud z konieczności wyrusza na poszukiwanie «nowych oaz», aby tam móc znaleźć większą stabilizację i pracę, która zapewni bardziej godziwe życie. Jednakże wielu doświadcza pogwałcenia własnych praw; wiele dzieci i kobiet pada ofiarą handlu niewolnikami i wyzysku albo wpadają w sieci zorganizowanej przestępczości i przemocy" - ubolewał papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że "emigracja to dramat podziałów: dzielą się rodziny, dzieci opuszczają swych rodziców i oddalają się od swej ojczystej ziemi". W obliczu tej rzeczywistości rodzą się też podziały między rządami i krajami, toteż istnieje potrzeba zespolonej polityki współpracy, aby stawić czoła temu zjawisku - stwierdził Franciszek. Wyjaśnił, że "nie chodzi tu o szukanie winnych czy o uchylanie się od odpowiedzialności, ale wszyscy winniśmy zabrać się do pracy w sposób zespolony i skoordynowany”.

Franciszek zaapelował też o odkrycie potencjału Ameryki Łacińskiej, bo są to kraje o bogatej historii i kulturze. Mają też wielkie zasoby naturalne, a ich mieszkańcy wyróżniają się dobrocią i solidarnością. Świadectwem tego były niedawne kataklizmy naturalne. Okazywana sobie nawzajem pomoc stała się wzorem dla całej wspólnoty międzynarodowej - przypomniał mówca.

Jednocześnie zauważył, że mimo wszystkich tych zasobów, kraje latynoskie przeżywają poważny kryzys społeczno-gospodarczy. Skutkuje to postępującym zubożeniem i bezrobociem, narastaniem nierówności i wyzyskiem. Papież podkreślił, że szukając rozwiązania tego kryzysu, trzeba mieć zawsze na względzie potrzeby konkretnych ludzi. Ważne jest również promowanie kultury dialogu - dodał.

Reklama

„Niektóre kraje przechodzą przez trudne chwile pod względem politycznym, społecznym i gospodarczym. Mniej zasobni obywatele jako pierwsi dostrzegają istnienie korupcji w różnych warstwach społecznych i zły rozdział bogactw. Wiem, że wiele krajów pracuje i walczy o stworzenie społeczeństw sprawiedliwszych, propagując kulturę praworządności. Istotne jest tu wspieranie dialogu politycznego. (...) Dialog jest nieodzowny, ale nie dialog między głuchymi. Potrzeba postawy otwarcia, w której przyjmuje się sugestie i podziela się dążenia" – powiedział Ojciec Święty.

Organizacja Włosko-Latynoamerykańska powstała w Rzymie w 1966, a więc obecnie trwa jubileuszowy rok 50-lecia jej istnienia. Należą do niej Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Dominikana, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Ekwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salvador, Urugwaj i Wenezuela oraz Włochy.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-30 19:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji: brak drugiej osoby w Święta uświadamia nam jej wartość

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Z powodu pandemii tegoroczne Święta dla wielu Polaków na emigracji będą dużym wyzwaniem. Czasami brak drugiej osoby może nam uświadomić jej wartość, a to przyczynia się do wzmocnienia wzajemnych więzi - powiedział PAP Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej Bp Wiesław Lechowicz.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?