Reklama

Wiadomości

Rośnie liczba cudzoziemców ubiegających się o zezwolenia na pobyt w Polsce

Thomas-Leuthard-Foter-CC-BY

W pierwszej połowie 2017 r. ok. 89 tys. cudzoziemców złożyło wnioski o zezwolenia na pobyt w Polsce. Jest to o 42 proc. osób więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. oraz 87 proc. więcej niż w 2015 r. - poinformował KAI Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zdecydowana większość spraw dotyczyła wydania zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy. W tym okresie cudzoziemcy złożyli w Polsce również 3 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od trzech lat stale rośnie liczba cudzoziemców ubiegających się o zezwolenia na pobyt w Polsce. W tym roku spośród ok. 89 tys. wniosków dot. zalegalizowania pobytu, 87 proc. dotyczyło otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy, 11 proc. zezwolenia na pobyt stały, a 2 proc. zezwolenia na pobyt rezydenta UE. Ponadto, swój pobyt zarejestrowało blisko 5 tys. obywateli państw UE.

Najczęściej w Polsce chcą się osiedlić obywatele Ukrainy, którzy złożyli 65 proc. wszystkich wniosków. Wzrost zainteresowania legalizacją pobytu zauważalny jest także wśród obywateli Białorusi (głównie pobyt stały) oraz Indii (głównie pobyt czasowy). Ponadto, najczęściej wnioski składali obywatele Chin i Wietnamu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Decyzje w sprawie legalizacji pobytu wydają wojewodowie. W pierwszej połowie roku zezwolenia na pobyt otrzymało 62 tys. cudzoziemców (87 proc. wszystkich decyzji). W przypadku 6,7 tys. osób wydano decyzje negatywne (9 proc.), a prawie 3 tys. spraw umorzono (4 proc.). Aktualnie ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada już ponad 300 tys. cudzoziemców.

Do końca czerwca 2017 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej (statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) złożyło 3 tys. cudzoziemców. Niemal wszyscy wnioskodawcy (93 proc.) pochodzili z państw należących do byłego ZSRR (głównie: Rosja, Ukraina, Tadżykistan, Kirgistan, Armenia, Gruzja, Białoruś). Większość wniosków zostało złożonych na przejściu granicznym w Terespolu przez obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej (71 proc. ogółu). W porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. widoczny jest spadek liczby osób wnioskujących o ochronę międzynarodową w Polsce o 60 proc.

Warunki nadania jednej z form ochrony międzynarodowej spełniało 282 cudzoziemców (8 proc.) - głównie obywatele Ukrainy (170 os.), Rosji (43 os.), Syrii (19 os.), Tadżykistanu (11 os.) i Białorusi (5 os.). Decyzje negatywne otrzymało 1,3 tys. osób (41 proc), a 1,6 tys. postępowań (51 proc.) umorzono. Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścił kraj.

Reklama

Aktualne dane dot. imigracji do Polski można śledzić na portalu migracje.gov.pl.

Urząd do Spraw Cudzoziemców powstał, by zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę w zakresie legalizacji pobytu i udzielania ochrony cudzoziemcom przebywającym w Polsce. Więcej informacji na temat cudzoziemców i migracji można znaleźć na stronie www.udsc.gov.pl, migracje.gov.pl oraz profilach urzędu w mediach społecznościowych.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-17 13:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba cudzoziemców w Polsce

Bożena Sztajner/Niedziela

Na początku tego roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało prawie 423 tys. cudzoziemców. W ciągu 2019 roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 50 tys. osób. Głównie za sprawą obywateli Ukrainy ale także coraz liczniej osiedlającymi się w kraju Białorusinami oraz Gruzinami.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania