Reklama

Polska

Bp Guzdek do policjantów: bądźcie ludźmi pokoju i sługami bezpieczeństwa

Krzysztof Świertok

– Proszę Was wszystkich, którzy nosicie niebieskie mundury, abyście zawsze byli ludźmi pokoju oraz sługami bezpieczeństwa. Zabiegajcie o prawość waszych sumień – zachęcał podczas Mszy św. w stołecznej Bazylice św. Krzyża biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji. Dziś obchodzona jest 98. rocznica powstania policji. W południe w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbędą się Centralne obchody Święta Policji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych zostały przygotowane przez funkcjonariuszy. Oprawę muzyczną zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji.

W homilii bp Guzdek przypominał, że jednym z podstawowych działań mających na celu ograniczenie i eliminację zła jest troska o wychowanie dzieci i młodzieży. – Potrzebni są szlachetni ludzie, którzy mają odwagę zasiewać prawdę i ewangeliczne zasady w serce młodego człowieka. Wśród nich są rodzice, nauczyciele i wychowawcy, księża i katecheci. To oni w procesie wychowania kształtują prawe sumienia zdolne rozeznać granicę pomiędzy dobrem i złem – powiedział kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że gdy zawiodą metody wychowawcze i „nieprzyjaciel” posieje zło, powołane do tego służby muszą eliminować zagrożenia, a nawet ograniczać wolność tych, którzy łamią prawo. Zauważył, że do takich służb w pierwszej kolejności zalicza się policję, której obowiązkiem jest "zdecydowana walka ze złem". – Ta myśl przyświecała twórcom odrodzonego po 123 latach niewoli państwa polskiego, dlatego ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 roku została powołana Policja Państwowa. Jej zadaniem było zapewnienie pokoju, bezpieczeństwa i ładu społecznego na terytorium całego kraju – przypomniał.

Reklama

Zdaniem delegata KEP ds. duszpasterstwa policji "popularne i często powtarzane dziś słowa: towarzyszenie, dialog i tolerancja nie mogą osłabić ludzkiej czujności i woli walki z wszelkimi przejawami patologii, nieuczciwości i przemocy". – Nie można prowadzić dialogu ze złodziejami, przestępcami i terrorystami, ani też tolerować ich postaw i czynów. Nie do zaakceptowania jest bierność wobec tych, którzy zagrażają naszemu życiu, zdrowiu i mieniu oraz szeroko pojętemu bezpieczeństwu – powiedział.

Biskup Guzdek zaapelował do policjantów, aby zawsze byli "ludźmi pokoju oraz sługami bezpieczeństwa". – Zabiegajcie o prawość waszych sumień. Nadal wszelkimi środkami odważnie stawajcie w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji bądźcie przekonani, że jesteście potrzebni Bogu i człowiekowi, który czeka na waszą pomoc – zachęcał.

Ordynariusz wojskowy wyraził wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o poległych policjantach i podejmowane inicjatywy promujące właściwe postawy i wychowawczy aspekt działań policji. Przypomniał m.in. o laureatach konkursu „Policjant, który mi pomógł” i wielu akcjach wychowawczych i profilaktycznych wśród młodzieży, w których biorą udział funkcjonariusze. Zaapelował do duszpasterzy policji o wsparcie dla działań mundurowych. – Kapelanów Policji proszę, aby radą, modlitwą i przez głoszenie słowa Bożego pomagali Wam kształtować prawe sumienia i wspierali Was w trudach codziennej służby. Wszystkim powołanym do służby w Policji życzę, aby Bóg współdziałał z Wami we wszystkim dla dobra naszej Ojczyzny i bezpieczeństwa jej mieszkańców. Niech Was Bóg obdarza mądrością i daje siły do walki ze złem – powiedział.

Reklama

Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy policji. Obecni podczas Mszy św. byli m. in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister Jarosław Zieliński, nadinsp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy, funkcjonariusze i pracownicy policji z rodzinami.

Na koniec Mszy św. nadinsp. Szymczyk podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię, „słowo jak zawsze wypełnione troską i głębokim zrozumieniem służby funkcjonariuszy policji” i opiekę duszpasterską kapelanów nad formacją.

W południe w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się centralne obchody Święta Policji.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-23 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KGP: Gen. Jarosław Szymczyk w czwartek zdaje obowiązki Komendanta Głównego Policji

Karol Porwich/Niedziela

Gen. Jarosław Szymczyk zrezygnował ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Z podwładnymi pożegna się w czwartek podczas uroczystości w KGP.

Więcej ...

Papież do premiera Izraela: najwyższą cenę płacą w tej wojnie dzieci, osoby starsze i chore

2025-07-18 15:04

Vatican Media

Benjamin Netanyahu zadzwonił dziś rano do Leona XIV, dzień po izraelskim ataku na parafię Świętej Rodziny w Gazie. Papież ponownie wyraził swoją troskę w związku z „dramatyczną sytuacją humanitarną” w Strefie Gazy, a także podkreślił pilną potrzebę ochrony miejsc kultu oraz wszystkich mieszkańców Palestyny i Izraela.

Więcej ...

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat