Reklama

Polska

Dzień Otwarty w Episkopacie Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące osób odwiedziło siedzibę Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w ramach zorganizowanego dziś dnia otwartego. To pierwsza okazja, by chętni mogli obejrzeć jej wnętrza i spotkać m.in. sekretarza generalnego KEP, ekonoma a także stypendystów i szefa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

- Bardzo duże wrażenie robi na wszystkich sala plenarna, bo przeważnie widzą ją tylko w telewizji ale też eksponaty, które tutaj zgromadziliśmy – powiedział KAI rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch. Są wśród nich zabytkowe już dzisiaj maszyny do pisania, magnetofony i kamery należące do Biura Prasowego a obecnie prezentowane na wystawie w kuluarach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się 17-minutowy film dokumentalny, przygotowany specjalnie na 30. rocznicę tego gmachu oraz z myślą o Dniu Otwartym. Pokazy odbywają się co kilkanaście minut w. sali tzw „piętnastce”.

Ta niedziela to Dzień Papieski – dlatego na wystawie udostępniono także pamiątki po Janie Pawle II. Odwiedzający dziś siedzibę KEP chętnie modlą się w kaplicy przy relikwiach błogosławionego. Niektórzy odważają się nawet uklęknąć na modlitwę na klęczniku papieża Polaka.

Cały czas oblegany jest przez odwiedzających sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. - Kiedy wchodzą na salę plenarną, pytają np. jak często biskupi się tu gromadzą, dlaczego są obrotowe krzesła? Pytają jak wyglądają obrady, czy są przygotowywane – opowiada biskup. - Ludzi często interesuje po prostu sposób pracy Konferencji Episkopatu. W telewizji widzą tylko migawki z początku obrad, a prace mają przecież swój rytm, przed zebraniem plenarnym przez wiele tygodni trwają przygotowania do nich - dodaje sekretarz generalny KEP.

Goście korzystają z okazji i pytają bp. Polaka także o wydarzenia z życia Kościoła. Z zaciekawieniem słuchali odpowiedzi na temat, jak doszło do podpisania Przesłania do narodów Polski i Rosji oraz tego, dlaczego miało to miejsce na Zamku Królewskim a nie np. w siedzibie KEP. Oglądali też ikonę, otrzymaną od delegacji rosyjskiej. Obecnie wisi ona w sali plenarnej.

W gronie odwiedzających siedzibę Episkopatu są zarówno rodziny z dziećmi jak i osoby starsze. Chętnie rozmawiają z pracownikami sekretariatu. – Dla wielu zdziwieniem jest to, że pracują tu nie tylko księża i zakonnice, ale również świeccy – zauważył ks. Kloch. Odwiedzający zadają mu pytania związane z historią budynku i tym, co dzieje się tu na co dzień.

Goście mogą także porozmawiać z bp. Alojzym Orszulikiem, niegdyś dyrektorem Biura Prasowego KEP, a następnie zastępcą sekretarza generalnego, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o budynku od 30 lat służącym Episkopatowi.

Zwiedzanie zakończy się tuż przed godz. 15.00. Wówczas pracownicy Sekretariatu i przybyli goście przejdą do kościoła, by odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Miejsce na Sekretariat Episkopatu wskazał Prymas Tysiąclecia. W 1979 r., dokładnie w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, poświęcił kamień węgielny. Jan Paweł II był tu dwukrotnie w 1987 i 1991 r. W domu biskupów przy skwerze kard. Wyszyńskiego jest do dziś m.in. ornat, w którym odprawił Mszę św. na pl. Defilad.

Od początku października w kaplicy Sekretariatu obecne są też relikwie bł. Jana Pawła II. Umieszczono je podczas 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 2-3 października br. Biskupi dziękowali wtedy za 30-lecie istnienia budynku Sekretariatu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-16 09:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi: o. Stanisław Papczyński - orędownikiem godności i świętości życia

o. Stanisław Papczyński

Archiwum

o. Stanisław Papczyński

O. Papczyński powtarzał, że pragnąc Bożego miłosierdzia, mamy je świadczyć wobec drugiego człowieka. Wszelkie dzieła miłosierdzia podejmował z miłości do Boga i człowieka, ale też z miłości do Ojczyzny - piszą biskupi w liście Episkopatu Polski przed kanonizacją o. Stanisława Papczyńskiego, nazywając go także "orędownikiem godności i świętości życia".

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto