Reklama

Niedziela Łódzka

Ingres abp. Grzegorza Rysia - nowego Metropolity Łódzkiego

o. Lech Dorobczyński OFM/ biskup-rys.pl

60 biskupów w tym 2 kardynałów, ponad 400 księży oraz rzesze wiernych świeckich wezmą udział w ingresie abp. Grzegorza Rysia do łódzkiej bazyliki archikatedralnej, który odbędzie się w sobotę, 4 listopada, o godz. 11.00. W uroczystości weźmie też udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Akredytowało się blisko stu dziennikarzy z mediów katolickich i świeckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na sobotnie uroczystości do łódzkiej katedry zaprosił wiernych w internecie sam arcybiskup-nominat. - Zapraszam was wszystkich, byście byli przy mnie w tym dniu. Kto może – w katedrze, kto nie może – duchowo, w modlitwie. Bardzo o nią proszę, nie tylko na ten, ale na każdy następny dzień posługi. Módlmy się o to, byśmy się pozwolili Panu Bogu prowadzić w budowie tego pięknego Kościoła, jakim jest Kościół łódzki – powiedział abp Ryś.

Przygotowaniem duchowym do uroczystości ingresowych były trzydniowe rekolekcje (26-28 października) skierowane do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. Rekolekcje głosili m.in. bp Edward Dajczak, salwatorianin o. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie oraz abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie skupienia kapłani diecezjalni i zakonni wysłuchali konferencji, brali udział w nabożeństwie pokutnym, a także w spowiedzi indywidualnej, którą rozpoczął sam abp Ryś przy stopniach ołtarza katedralnego.

Ingres abp. Rysia odbędzie się dniu liturgicznego wspomnienia św. Karola Boromeusza, patrona chrzcielnego św. Jana Pawła II.

****

Abp Grzegorz Ryś został mianowany 14 września przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Od 2011 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

Reklama

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – miedzy innymi w procesie Jana Pawła II.

Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Święcenia biskupie przyjął 28 września 2011 r. Jego dewiza biskupia brzmi: "Virtus in infirmitate" (Moc w słabości).

Bp Ryś jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zainicjował spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011), jest współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010). Jest członkiem kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2009 r. uczestniczy w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym w Krakowie. Od 2012 jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Jest organizatorem ogólnopolskich Kongresów Nowej Ewangelizacji. Najbliższy odbędzie się w dniach 23-25 listopada na Jasnej Górze pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?”

Jest członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP. Arcybiskup Ryś, już po nominacji na metropolitę łódzkiego został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowych obrad KEP w Lublinie.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-03 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: spieszmy się pomnażać dary ŚDM

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Światowe Dni Młodzieży przyniosły młodym Polakom doświadczenie wiary i powszechności Kościoła – powiedział 25 października w Bielsku-Białej bp Grzegorz Ryś. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej był autorem kolejnej katechezy dla dorosłych w bazylice hałcnowskiej.

Więcej ...

Papież na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu: trzeba działać!

2024-05-10 16:14

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Już nie ma czasu na czekanie, trzeba działać!” - czytamy w papieskim przesłaniu na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu. Dołączając się do apelu swojego świętego poprzednika wygłoszonego 10 maja 1980 r. w Wagadugu w Burkina Faso, Franciszek wzywa do wysłuchania głosu ubogich i cierpiących. „Niektóre kraje w tym regionie Afryki Zachodniej nadal doświadczają kryzysów coraz bardziej zagrażających pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu i rozwojowi” - czytamy w tekście.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli