Reklama

Polska

Abp Migliore o genezie i zadaniach Roku Wiary

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O powodach i kontekstach ogłoszenia w Kościele Roku Wiary mówił 8 listopada w Lublinie abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie spotkał się ze studentami i wykładowcami Wydziału Teologii KUL.

Nuncjusz przypomniał, że Rok Wiary został ogłoszony przez Ojca Świętego w celu stworzenia warunków sprzyjających wdrożeniu owoców synodu poświęconego nowej ewangelizacji. Zaznaczył, że termin „nowa ewangelizacja” nie jest odkryciem ostatnich miesięcy, bo Jan Paweł II użył go już podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku, mówiąc o krzyżu, który postawiono w Nowej Hucie mimo zakazu władz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To, co się zmienia, to nie Ewangelia, ale kontekst społeczny i kulturowy, w jakim żyjemy – podkreślił abp Migliore. Wskazał, że Kościół wrócił do sytuacji pierwszych wspólnot chrześcijańskich, gdy głosił prawdę Ewangelii w pogańskim społeczeństwie. - Dziś Kościół staje wobec podobnych wyzwań, jakie napotykali pierwsi chrześcijanie. Społeczeństwom wydaje się, że mogą się obyć bez Boga. Jest to świat, w którym narasta obojętność religijna, choć może jeszcze nie ateizm naukowy. Jeśli akceptuje się istnienie Boga, to po to, by Go posadzić na ławie oskarżonych - mówił.

Zauważył, że choć jednocześnie 50 lat temu, wraz z Soborem Watykańskim, rozpoczął się proces dogłębnej odnowy Kościoła, to dziś dechrystianizacja i sekularyzacja to fakty. - Dechrystianizacja oznacza, że chrześcijaństwo jako system myśli i praktyki życia, mające odniesienia do wielu płaszczyzn aktywności ludzkiej, powoli znika z horyzontu współczesnego społeczeństwa. Wspólnota chrześcijańska traci swoje znaczenie i rolę we współczesnym świecie – stwierdził.

Tymczasem, podkreślił abp Migliore, pytanie o Boga staje się bardziej niż kiedykolwiek aktualne. - Nie tylko Bóg nie umarł, ale wkracza w życie każdej osoby i pobudza do stawiania pytań, na które nauki ścisłe zdają się formułować negatywne odpowiedzi. To jest podstawowy kontekst stojący u podstaw decyzji o ogłoszeniu Roku Wiary – powiedział.

Reklama

Nowa ewangelizacja, jak zaznaczył mówca, nie oznacza wprowadzania nowego Credo, kształtu Kościoła czy nawet przyjęcia nowych strategii, mających na celu powstrzymanie opuszczania kościołów przez katolików. - Chodzi o zezwalanie, aby słowo Boże było naszym przewodnikiem w patrzeniu na osobę i wydarzenia w naszym życiu, by oświecało nasze myśli i pozwalało widzieć historię w jego świetle – mówił.

Przywołał też refleksję Benedykta XVI na ten temat. Papież już podczas inauguracji pontyfikatu wyraził głębokie przekonanie, że priorytetem jest ukazywanie na nowo obecności Chrystusa w świecie. Zaś w ubiegłym roku w Niemczech mówił o „przeroście struktur w stosunku do ducha”. Podkreślił wtedy, że kryzys Kościoła w świecie zachodnim jest kryzysem wiary i jeśli nie uda się dokonać prawdziwej odnowy wiary, cała reforma struktur pozostanie bezskuteczna”. W działaniu Kościoła jako wspólnoty posługującej się instytucjonalnymi formami, trzeba zaniechać tego, co jest tylko taktyką i usunąć to, co pozornie jest wiarą a w rzeczywistości jedynie konwencją i przyzwyczajeniem. - Nie taktyka nas zbawi, ale świadoma wiara, przeżywana w nowy sposób – podkreślił abp Migliore. Dodał też, że to przeżywanie wiary powinno lec u podstaw refleksji i studiów naukowych.

Po przedstawieniu wykładu nuncjusz odpowiadał na pytania zgromadzonych.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-09 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czego brakuje w moim życiu z Bogiem?

Stock.Adobe

Modlitwa jest darem Boga, który na co dzień – niestety – bardzo często zdarza się nam marnować. Chcemy się modlić, ale kompletnie nam to nie wychodzi. Co gorsza, mamy wrażenie, że po modlitwie nic się nie zmienia. Moje życie jest dokładnie takie samo – szare, monotonne i niepoukładane.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Prezydent Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

2024-05-20 11:01

PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji oraz za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele