Reklama

Turystyka

W Warszawie otwarto Mazowiecką Drogę św. Jakuba

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie otwarto 10 lutego Mazowiecką Drogę św. Jakuba. Wytyczanie prawie 140-kilometrowego szlaku trwało niemal trzy lata. Wiodącą na północny-zachód naszego kraju drogę udało się wytyczyć dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wraz z otwartym dzisiaj szlakiem drogi Jakubowe w Polsce liczą już ponad 3 tys. km.

Droga św. Jakuba na Mazowszu istniała już prawdopodobnie w XIV wieku, bowiem w ok. 1380 r. do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela przybyli chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca. Odtwarzanie historycznego szlaku nie było jednak łatwe. Jak wyjaśniła w rozmowie z KAI Beata Skwierczyńska-Mizerska, ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, sporo czasu pochłonęły analizy historyczne szlaku, które konsultowano z Pracownią Atlasu Historycznego. Prócz tego niezwykle pomocne okazały się prace nt. dróg Jakubowych prof. Małgorzaty Wilskiej. Kolejnym etapem było weryfikowanie szlaku w terenie. Razem z Kamilą Pasławską i Reginą Madej-Janiszek podjęto współpracę z gminami, przez które przebiega szlak, jak również opracowano przewodnik pielgrzyma. Wynikiem 3-letniej, społecznej działalności jest otwarta 10 lutego Mazowiecka Droga św. Jakuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemal 140-kilometrowy szlak rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, wiedzie na północny-zachód wzdłuż Wisły, przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, w kierunku Torunia, przez Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo droga jakubowa wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba.

„Szlak jest oznakowany, istnieje po nim przewodnik w wersji cyfrowej, można również pobrać na telefon tzw. ślad GPS, dzięki czemu łatwiej będzie nam wędrować” – poinformował Emil Mendyk, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Jak dodał dzięki otwartemu właśnie szlakowi łączna długość dróg jakubowych w Polsce przekroczyła właśnie 3 tys. km a kilkaset kolejnych kilometrów jest przygotowywanych lub planowanych.

Reklama

Mazowiecka Droga św. Jakuba jest o tyle ważna, zwrócił uwagę Emil Mendyk, że wychodząc ze stolicy w sensie symbolicznym włącza cały kraj w zjawisko jakim są szlaki Jakubowe. Nade wszystko jednak droga wypełnia białą plamę na mapie szlaków Jakubowych. Przez lata w tej części centralnej Polski nie było żadnej drogi Jakubowej.

Odtworzenie i wytyczenie na nowo szlaku nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W prace włączyły się również organizacje turystyczne. Szlak to ludzie, więc muszą istnieć środowiska lokalne, które w swoich regionach będą wspierać ideę dróg Jakubowych i uzupełniać ją przez własne działania. Pielgrzym to też człowiek, który musi gdzieś zatrzymać się na noc, skorzystać z posiłku, znaleźć punkt informacyjny, czy otwarty kościół” - powiedział prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

W otwarciu Mazowieckiej Drogi św. Jakuba w Warszawie wziął udział ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie, w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła. Kapłan przyznał, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie szlakami Jakubowymi. „Tylko do Jakubowa każdego roku przybywa kilkaset osób. W naszym kraju istnieją trzy sanktuaria św. Jakuba: w Jakubowie, Lęborku i Szczyrku. Bardzo wielu świeckich angażuje się w tę ideę” - przyznał ks. Czerwiński. Jego zdaniem potrzeba natomiast jeszcze większego zainteresowania pątnikami wędrującymi szlakami Jakubowymi ze strony kapłanów. „Staram się, by jak najwięcej księży zainteresowało się szlakami Jakubowymi, by zrozumieli ten rodzaj pielgrzymowania” - dodał kustosz sanktuarium w Jakubowie.

Reklama

Jak poinformował KAI Emil Mendyk, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” każdego roku ok. 2 tys. Polaków dociera pieszo do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii. Obecnie Polska znajduje się już wśród 12. krajów, z których najwięcej pielgrzymów pojawia się u grobu św. Jakuba.

Również polskie Drogi św. Jakuba stają się coraz popularniejsze. W ubiegłym roku Stowarzyszenie wydało ponad 400 paszportów pielgrzyma na przejście Drogami św. Jakuba w Polsce. Jedna trzecia korzystających z polskich szlaków to pielgrzymi z zagranicy.

Symbolicznego otwarcia Mazowieckiej Drogi św. Jakuba dokonano przechodząc 10-kilometrowy odcinek spod stołecznej archikatedry do kościoła św. Jakuba na warszawskim Tarchominie.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-11 08:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złote Gody w Drohiczynie

Niedziela podlaska 50/2023, str. I

Jubilaci dziękowali za 50 lat małżeństwa

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Jubilaci dziękowali za 50 lat małżeństwa

50 wspólnie przeżytych lat, to jubileusz wart tego, by uczcić go w sposób szczególny.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania