Reklama

Polska

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów apeluje o współpracę między wyznawcami obydwu religii

geralt/pixabay.com

Z apelem do katolików o zapraszanie muzułmanów do udziału we wszelkiego rodzaju katolickich inicjatywach społecznych zaapelowała dziś Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W przesłanym KAI oświadczeniu w związku z obchodzonym jutro Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce, Rada uważa, że takie wspólne działania byłyby "pięknym znakiem wspólnoty wartości". Główne obchody Dnia Islamu odbędą się jutro w Białymstoku pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy "Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, 26 stycznia 2019 r."

26 stycznia obchodzimy po raz kolejny Dzień Islamu w Kościele katolickim. Jak co roku jego temat jest zaczerpnięty z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. XIX Dnia Islamu będziemy więc obchodzić pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Temat ten jest szczególnie bliski Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Celem jej istnienia jest bowiem nie tylko dążenie do wzajemnego poznania religii, kultury oraz tradycji chrześcijaństwa i islamu, ale też stworzenie przestrzeni dla wspólnego podejmowania działań zarówno w kwestiach edukacyjnych i społecznych, jak i religijnych. Wierzymy bowiem, że czerpanie z dobrych zasobów obu naszych religii nie tylko nie stanowi zagrożenia dla żadnej z nich, ale przeciwnie – na gruncie społecznym pomaga nam utrwalać te wartości, które są nam wspólne. Wśród tych wartości na pierwszym miejscu stawiamy troskę o człowieka i jego godność, zaś na gruncie religijnym – pogłębienie naszej własnej (odpowiednio: katolików i muzułmanów) wiary oraz lepsze jej rozumienie. Obecność naszych braci – katolików, muzułmanów – przyjmujemy zatem z wdzięcznością, jako dane nam wsparcie i pomoc.

Zdajemy sobie sprawę, że doświadczenia historyczne obu stron, a także bieżące wydarzenia na świecie oraz polityczna narracja mogą być poważnym utrudnieniem dla rozwijania tego typu postaw. Chociaż historia Rzeczypospolitej stanowić może wyjątkowo krzepiący przykład współistnienia obu tych religii w jednym państwie i wzajemnego przyjaznego czerpania z kulturowego dziedzictwa, to jednak i u nas nie brak było po obu stronach stereotypów i bolesnych wspomnień. Kościół katolicki, już w soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” apelował: "Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i muzułmanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność". Muzułmanie zaś w liście do przywódców chrześcijańskich „Jednakowe słowo dla nas i dla was” napisali: Muzułmanie i chrześcijanie stanowią razem wyraźnie ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju i sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o pokoju na świecie. Przyszłość świata zależy od pokoju pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami.

Reklama

Serdecznie zachęcamy zatem wszystkich katolików i muzułmanów, którzy – bądź z racji urodzenia bądź z racji wyboru – uznają Polskę za swoją ojczyznę, aby próbowali podejmować wspólne działania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i potrzebne, zwłaszcza na gruncie społecznym. Szczególnie apelujemy do wszystkich, którzy podejmują wszelkiego rodzaju katolickie inicjatywy społeczne, aby zapraszali do udziału w nich także braci muzułmanów. Choć bowiem ze względu na swoją niewielką liczebność wydają się oni nie mieć znaczącego wpływu na kształtowanie polskiej rzeczywistości społecznej, to jednak ich obecność i zaangażowanie może być pięknym znakiem wspólnoty wartości oraz możliwości współpracy w społeczeństwie coraz bardziej zróżnicowanym.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej

Rafał Berger – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

***

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady: http://www.radawspolna.pl

Podziel się:

Oceń:

2019-01-25 20:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Burka, krzyż i śmierć

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 17-19

Magdalena Pijewska

Nawal mieszka w Arabii Saudyjskiej. Codziennie zasłania twarz jak każda muzułmanka. Ten zwyczaj nie jest jednak motywowany względami religijnymi. Ona potrzebuje tej chusty dla własnego bezpieczeństwa, dla własnego świata, który jest jej wielką tajemnicą – nawet przed własnym mężem

Więcej ...

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli