Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II przyniosła Polakom światło

Premier Mateusz Morawiecki

Grzegorz Gałązka

Premier Mateusz Morawiecki

Choć pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny trwała zaledwie dziewięć dni, to przyniosła Polakom światło, które pozostało z nami aż do dzisiaj. To właśnie ono rozproszyło mroki systemu komunistycznego, stanowiło jutrzenkę "Solidarności" i przyszłych walk o wolność - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników spotkania edukacyjnego pt. "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” zorganizowanego w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbywa się z okazji pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie edukacyjne odbywające się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z udziałem historyków, parlamentarzystów, środowisk akademicki i młodzieży, poświęcone jest historycznej roli Jana Pawła II dla odzyskania wolności przez narody Europy środkowo-wschodniej oraz aksjologicznym fundamentom na jakich opierać się winna demokracja. Okazją do organizacji spotkania jest 40. rocznica pierwszej wizyty papieża w Polsce oraz 30. lecie odzyskania wolności.

W trakcie spotkania odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że trudno sobie wyobrazić dalsze losy naszej Ojczyzny bez wydarzenia, jakim była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem premiera, choć pielgrzymka ta trwała zaledwie dziewięć dni, to "przyniosła Polakom światło, które pozostało z nami aż do dzisiaj". - To właśnie ono rozproszyło mroki systemu komunistycznego. To ono stanowiło jutrzenkę "Solidarności" i przyszłych walk o wolność i niepodległość państwa polskiego - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Trzeba przyznać: kiedy Jan Paweł II lądował na płycie warszawskiego Okęcia, oblicze ówczesnej polityki było obliczem oprawców i ciemiężycieli. Jak wielkiej odwagi i jak wielkiego wizjonerstwa potrzeba, by w takim momencie przynosić nadzieję odmiany? Ale to właśnie wtedy Jan Paweł II uczył nas na nowo rozumieć, czym naprawdę jest społeczeństwo i co naprawdę znaczy być wolnym obywatelem.

"Papież uczył nas, że prawdziwa wspólnota ludzka zawiązuje się w dialogu, a więc w poszanowaniu i otwarciu na drugiego człowieka. Ta wspólnota ludzka potrzebuje miłości zakorzenionej w tym, co transcendentne, w Bogu" - dodał premier.

Obecny na spotkaniu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Jan Paweł II w opinii publicznej jest wciąż uważany za największą postać w historii Polski. Paradoksalnie jednak - wyraził ubolewanie - "odczuwamy niestety deficyt wiedzy na temat aksjologii, posłania i roli Jana Pawła II". - I to jest oczywiście coś, czego powinniśmy się wstydzić. Jest to dla nas wszystkich wyzwanie - dodał.

Reklama

Wicepremier poinformował, że w ramach programu "Niepodległa" na stulecie niepodległości Polski realizowanych jest wiele projektów odnoszących się do postaci Jana Pawła II, także w nawiązaniu do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki.

Są to konferencje, wystawy, koncerty, ale też rozpoczęcie dużo wcześniej projekty bardziej trwałe jak dwa muzea poświęcone świętemu papieżowi i jego nauczaniu, czyli Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie na terenie Świątyni Opatrzności Bożej oraz Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu.

Jak zapowiedział premier Gliński, będą to dwa miejsca instytucjonalizujące dorobek aksjologiczny i intelektualny Papieża Polaka.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-30 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mateusz Morawiecki nastąpił przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19

Dziś dotarła do nas wiadomość, która niesie nadzieję. Nastąpił przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19, który ogłosiły amerykańska firma Pfizer i niemiecka BioNTech SE. Według badań i testów klinicznych szczepionka ta ma być bezpieczna i skuteczna w aż 90%!

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj