Lecimy na igrzyska do Tokio!

DrabikPany / photo on flickr

Jednego wygranego seta w spotkaniu ze Słowenią potrzebowali Polacy do awansu na igrzyska olimpijskie. I tego dokonali tego. Wygrali drugą partię 25:23. Zwyciężyli także w całym meczu 3:1 (-21, 23, 23, 21).

Biało-czerwoni zrobili duży krok w kierunku awansu do przyszłorocznych igrzysk, pokonując w sobotę Francję 3:0. To właśnie Trójkolorowi uchodzili za najtrudniejszą przeszkodę siatkarzy Vitala Heynena w Gdańsku. Polacy, jako jedyni wśród uczestników imprez rozgrywanej na granicy Sopotu i Gdańska, mieli na koncie dwa zwycięstwa po 3:0.

Wygranie seta ze Słowenią zapewniło Polakom wyjazd do Tokio, co było głównym celem na ten sezon. Polacy dokonali tego w drugim secie wygrywając go do 23. W dużej mierze dzięki Wilfredo Leonowi, który w końcówce partii miał dwa asy serwisowe. Pierwszego Polacy przegrali 21:25. Słoweńcy zagrali bardzo dobrze. Szczególnie świetnie spisywali się w bloku. Popełnili tylko dwa błędy.

W trzeciej i czwartej partii trener Vital Heynen dał szanse gry rezerwowym. I ci spisali się dobrze, choć dwa ostatnie sety nie miały już żadnego znaczenia.

Polska z kompletem zwycięstw za trzy punkty pewnie zajęła pierwsze miejsce w turnieju kwalifikacyjnym rozgrywanym na granicy Sopotu i Gdańska i leci na igrzyska.

We wcześniejszym meczu Francja pokonała Tunezję 3:1.

Polacy zagrają 10. raz w igrzyskach olimpijskich, piąty raz z rzędu.

2019-08-11 18:11

LN siatkarzy - Polska - Iran

Polscy siatkarze wygrali w Nagoi z Iranem 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13) w swoim drugim meczu Ligi Narodów. Wcześniej w Nagoi drużyna trenera Nikoli Grbica pokonała Francję 3:1.

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17