Reklama

Kościół

Ukraina: świąteczne i noworoczne życzenia abp. S. Szewczuka

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Boże Narodzenie jest źródłem zwycięstwa nad lękami współczesnego człowieka – napisał arcybiskup większy kijowsko-halickki Swiatosław Szewczuk w orędziu świątecznym do duchowieństwa i wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). W oddzielnym przesłaniu wideo pozdrowił również swych rodaków z okazji Nowego Roku 2020. życzył, aby „to przejście [do Nowego Roku] pozwoliło nam przekroczyć próg nadziei”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Radość z przyjścia na ziemię Zbawiciela rozwiewa wszystkie lęki i niepewności ludzkiego życia, gdyż «z nami jest Bóg» teraz i na zawsze” – czytamy w orędziu świątecznym, ogłoszonym 2 stycznia. Grekokatolicy, podobnie jak większość prawosławnych i pozostałych chrześcijan wschodnich, obchodzą główne święta chrześcijańskie według tzw. „starego stylu”, tzn. kalendarza juliańskiego, „spóźnionego” w stosunku do gregoriańskiego o 13 dni, dlatego wschodnie Boże Narodzenie wypada 7 stycznia.

Nowo narodzony Zbawca to „wcielona miłość Boża” – przypomniał arcybiskup. Podkreślił, że „prawdziwa miłość to nie tymczasowe i szybko przemijające uczucie ludzkie, ale życiodajna siła, obszar życia, podarowany i zapewniony nam przez samego Boga”. Dopiero „w przestrzeni miłości i radości Bożej człowiek może żyć w pełni, rozwijać się i być sobą” – zaznaczył autor orędzia. Zwrócił uwagę, że Bóg nie chce, aby Jego stworzenie bało się, dlatego w czasie Bożego Narodzenia przychodzi do nas jako bezbronne dzieciątko.

Podziel się cytatem

Reklama

„Syn Boży pozwala, aby złożono Go w jasełkach na sianie, aby obejmowały Go ludzkie ręce i aby karmiły Go ludzkie piersi Matki Bożej. Wszechmogący Bóg, który niczego nie potrzebuje, staje się potrzebującym, bezsilnym oraz zależy od ciepła i delikatności miłości ludzkiej! Uzdalnia nas dzisiaj do otwarcia bez lęku naszych ramion na Boga i bliźniego” – głosi orędzie głowy UKGK.

Reklama

Jego zdaniem człowiek dzisiejszy boi się przede wszystkim tego, że oddzieliwszy się od Boga przez grzech, poczuje się porzucony i samotny. Toteż, gdy jest on zamknięty na miłość swego Stwórcy, nawet boi się Jego, mylnie uważając Boga za wrogą i obcą siłę, która rzekomo może mu zagrażać, dlatego usiłuje budować świat bez Niego – przestrzegł abp Szewczuk. Tymczasem, dodał, życie człowieka bez miłości Bożej przekształca się w „przestrzeń trwogi i niepokoju”, a człowiek, który oddalił się od oblicza Boga, trafia na obszary ciągłego strachu o swoje życie w obliczu śmierci. I właśnie ten strach jest narzędziem zła, które nieuchronnie ogarnia i paraliżuje człowieka, zabiera mu wolność oraz pozbawia go radości i nadziei.

Reklama

Człowiek, pozostający poza Bogiem, boi się też swego bliźniego, cudzoziemca, emigranta, gdyż podświadomie uważa go za rywala do swej złudnej przestrzeni bezpieczeństwa i dostatku. A w końcu taki człowiek boi się samego siebie, swojej słabości i ograniczeń, lęka się, że nie spełni oczekiwań innych, że będzie nieudacznikiem w nauczaniu i w pracy w kontekście agresywnej konkurencji w świecie – stwierdził arcybiskup większy.

Podziel się cytatem

Reklama

Wskazał, że w tym kontekście „Boże Narodzenie jest źródłem zwycięstwa nad lękami współczesnego człowieka: przed przyszłością i nieznanym, przed innymi i śmiercią". „Świętując narodzenie naszego Zbawiciela i Jego radosne wejście w horyzonty dzisiejszej ludzkości, nie dajmy się komukolwiek zastraszyć! Wypowiedziane dzisiaj słowa aniołów «Nie bójcie się!» skierowane są także do narodu ukraińskiego w obliczu wyzwań dzisiejszej chwili dziejowej naszego bytu narodowego” – napisał autor orędzia. Dodał, że „skoro Bóg z nami, to któż może nas zastraszyć, odebrać nam lub zniewolić naszą wolę obrony swego państwa i narodu, prawdziwej sprawiedliwości, godności i wolności?”.

Reklama

Ale Boże Narodzenie to również zjednoczenie się Boga z człowiekiem, bo to On sam wchodzi w przestrzeń życiową człowieka i zaczyna żyć jak człowiek, biorąc na siebie wszystkie niedogodności, wyzwania i zagrożenia. „Cieszmy się więc, ponieważ to nas Chrystus z chwilą swych narodzin uwolnił od strachu, obdarowując nas radością w miłości. Odnowi On także naszą zdolność do miłości Boga i bliźniego. To w Nim są podstawy naszego bytu narodowego, państwowego i kościelnego” – zakończył swe orędzie świąteczne zwierzchnik grekokatolików ukraińskich.

Reklama

W przesłaniu wideo na Nowy Rok pozdrowił on swych rodaków w kraju i poza jego granicami. „Niech to przejście z roku 2019 w 2020 będzie dla nas przejściem, które pozwoli przekroczyć próg nadziei” – powiedział arcybiskup. Wezwał Ukraińców, aby podziękowali Bogu za przeżyty miniony rok i za wszystkie łaski, jakie od Niego otrzymali, ale również aby prosili Go o prowadzenie ich w nowym roku. „Niech to nowe przybędzie do nas od Ciebie, niech ten nowy rok przyniesie nam nowe dokonania, nowe siły, nowe oczekiwania i nowe dobre owoce dla rozwoju naszego narodu i naszego Kościoła” – życzył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Życzył także wszystkim „nowej radości i pełni łask Bożych” oraz aby Pan Bóg towarzyszył „każdemu z was na waszych drogach tego ziemskiego życia, niech błogosławi i wspiera wszystkie wasze dobre zamierzenia i niech w tym nowym roku Pan Bóg ukaże wam swe nowe oblicze, które zweryfikuje wasze nadzieje i oczekiwania”. „Szczęśliwego Nowego Roku, narodzie ukraiński, ojczyzno ukraińska i nasze wolne państwo” – zakończył swe przesłanie abp Szewczuk.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-01-02 19:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: promoskiewski biskup prawosławny popiera autokefalię Kościoła w swoim kraju

wikipedia.org

Autokefalia jest logicznym zakończeniem tej drogi, którą przeszedł Kościół ukraiński - powiedział w wywiadzie dla portalu Gazeta.ua metropolita perejasławskochmielnicki i wiszniewski Aleksander (Drabynko) z kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP). Zwrócił uwagę, że tocząca się od kilku lat wojna na wschodzie jego kraju "stała się ostatnią kroplą", która przyspieszyła działania na rzecz uzyskania niezależności kościelnej, gdyż "nasz ośrodek duchowy nie może się znajdować w kraju-agresorze".

Więcej ...

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24
Bp dr hab. Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy