Reklama

Niedziela Częstochowska

Konferencje dla katechetów

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O aniołach

15 maja w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja pt. „O aniołach na katechezie” w ramach formacji katechetów z rejonu częstochowskiego zorganizowana przez konsultanta Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie ds. religii Iwonę Karlak przy współudziale s. Anety ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Iwona Karlak przypomniała, że katecheci mówią o aniołach na wszystkich poziomach edukacyjnych zgodnie z podstawą programową. Następnie s. Aneta, nawiązując do Roku Wiary, zdania z Credo o stworzeniu przez Boga wszystkich rzeczy niewidzialnych, ukazała istotę aniołów, ich rolę i zadania. Źródłem wiedzy na im temat są: Pismo Święte (mówi o aniołach ok. 300 razy), nauczanie Kościoła i tradycję oraz świadectwa świętych. Życie człowieka od dzieciństwa aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów (por. KKK 336). Uwielbiają oni Boga, nieustannie adorują Go, są posłani na pomoc tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie, pośredniczą między Bogiem a ludźmi. Dlatego każdy człowiek ma anioła jako opiekuna i stróża. Anioł Stróż więc usuwa wszelkie zło, które może zaszkodzić zdrowiu, uświadamia pułapki szatańskie, uświęca, poucza i zachęca do dobrego życia. S. Aneta zwróciła uwagę na potrzebę zachęcania uczniów w czasie katechezy do zażyłości z Aniołem Stróżem, rozmowy z nim jak z przyjacielem, dziękowania mu i bycia posłusznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O in vitro

W ramach formacji katechetów z rejonu częstochowskiego 23 maja w Technicznych Zakładach Naukowych odbyło się szkolenie „Jak rozmawiać z młodzieżą o in vitro? - metoda in vitro w przekazie katechetycznym” przygotowane przez Jana Wilka. Intencją Doroty Pisarek, odpowiedzialnej za szkolenia katechetów, było pogłębienie wiedzy na ten temat. Nie jest łatwo rozmawiać z młodymi o in vitro. Są oni w wieku, kiedy pytają, poszukują i odkrywają emocje. Dlatego trzeba wyjaśnić im te kwestie, podać merytoryczne argumenty. W czasie szkolenia prelegent zaproponował przebieg rozmowy z uczniami na katechezie. Na początku warto zwrócić uwagę na to, co mówi się w mediach o in vitro, czego się nie mówi. Pokazuje się np. szczęśliwe rodziny czy to, że sam Kościół jest podzielony, a unika się informacji na temat skuteczności metody, bezpieczeństwa kobiety, liczby dzieci (nazywanych zarodkami) umierających w trakcie procedury, skutków zdrowotnych i psychicznych u dzieci poczętych in vitro, rzeczywistych kosztów. Następnie przybliżyć młodzieży procedurę pozaustrojowego, podkreślając, że przekazywanie życia ludzkiego jest aktem osobowym, a nauka Kościoła wynika nie tylko z objawienia nadprzyrodzonego, lecz także jest zgodna z obiektywnymi danymi wynikającymi z etyki i medycyny. Na zakończenie zaakcentować najważniejszy argument, jakim jest personalizm aktu małżeńskiego, in vitro narusza ten związek, ponieważ omija akt małżeński, z którym związane są intymność, miłość i płodność, a także podać źródła oceny moralnej in vitro: medyczne (o początku ludzkiego życia), etyczne (o godności człowieka w kontekście miłości i seksualności), naukę Kościoła („Donum vitae”, instrukcja Kongregacji Nauki Wiary z 1987 r. o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania odpowiedzi na niektóre aktualne zagadnienia. Warto też przypomnieć o innych możliwościach, jak np. naprotechnologia czy adopcja. Podsumowując, Jan Wilk powiedział: - Nigdy człowiek nie może stać się przedmiotem nawet najszlachetniejszych celów. Dlatego nie wszystko to, co jest możliwe technicznie, jest tym samym moralnie dopuszczalne, bowiem od chwili poczęcia życie każdej istoty ludzkiej powinno być uszanowane w sposób absolutny. Chrześcijanin ma obowiązek zabiegać o ochronę godności każdego człowieka w życiu prywatnym i społecznym na miarę swoich możliwości.

Reklama

Zapowiedzi

W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie przy al. Jana Pawła II 126/130 zaplanowano:
5 czerwca o godz. 15 szkolenie „Cud eucharystyczny w Sokółce a przepowiadanie katechetyczne o Najświętszym Sakramencie”
6 czerwca o godz. 15 konferencję pt. „Kard. August Hlond - salezjanin, biskup katowicki, prymas Polski” skierowaną do nauczycieli, uczniów i rodziców, która nawiązuje do Roku Prymasa kard. Augusta Hlonda ogłoszonego w 2013 r. w województwie śląskim.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-28 10:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

I konferencja naukowa „Życie bliskie śmierci"

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj