Reklama

Wiadomości

Podsumowanie wspólnych działań WOT i Policji w ramach operacji „Odporna Wiosna”

Ks. Paweł Kłys

Policję i Wojska Obrony Terytorialnej łączy wspólny cel – bezpieczeństwo obywateli i dobro Ojczyzny. Dlatego w trakcie operacji „Odporna Wiosna” podejmowali wspólne działania w zakresie zapobiegania, opóźniania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, łagodzenia skutków kryzysu oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 lutego br. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła i Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podpisali porozumienia o współpracy. Nikt jednak nie spodziewał się, że podpisany dokument tak szybko przełoży się na praktyczne działania. Już miesiąc później, 6 marca br. policjanci i żołnierze WOT rozpoczęli realizację wspólnych zadań w ramach operacji „Odporna Wiosna” aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dziś w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyło się podsuwanie realizowanych wspólnie przez niespełna 4 miesiące zadań, w którym wziął udział: Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański i Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Maciej Nestoruk, Komendanci Wojewódzcy Policji oraz Dowódcy Brygad OT. „Zasadniczym celem dzisiejszego spotkania jest omówienie wniosków, oczekiwań, zakresów możliwych do podjęcia działań w celu rozwijania zdolności do wzajemnego wsparcia w przyszłości.” – podsumował gen. dyw. Wiesław Kukuła - Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzrost liczby osób przebywających w kwarantannie z powodu COVID-19 oraz wprowadzanie kolejnych ograniczenia spowodowały potrzebę wzmocnienia wojskiem działań realizowanych przez Policję. W kluczowym momencie, działania te pochłaniały blisko 30% sił WOT skierowanych do operacji „Odporna Wiosna”. Żołnierze WOT w czasie trwania operacji, tj. od 6 marca do 22 czerwca wzięli udział w 70623 wspólnych patrolach z policjantami, których celem był monitoring kwarantanny oraz w 25317 patrolach prewencyjnych. Patrole odwiedziły ponad 10 milionów ludzi przebywających w kwarantannie.

Podziel się cytatem

Reklama

„W takcie zwalczania epidemii koronawirusa współpraca z WOT przebiegała bez żadnych zastrzeżeń. Żołnierze wykazywali się zaangażowaniem oraz zdyscyplinowaniem, w pełni realizując stawiane przed nimi zadania. Wspólne patrole w znacznym stopniu odciążyły funkcjonariuszy Policji w zakresie kontroli osób objętych kwarantanną wpłynęły na skuteczną realizację zadań oraz pozwoliły na efektywne wykorzystanie sił pozostających w dyspozycji jednostek do realizacji innych zadań i przedsięwzięć związanych z COVID-19” - podkreślił Inspektor Maciej Nestoruk - Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP.

Reklama

W trakcie spotkania poddano analizie i ocenie przyjęte rozwiązania współpracy w ramach wsparcia Policji przez WOT w czasie operacji „Odporna Wiosna” oraz określono kierunki i sposób doskonalenia przygotowawczego funkcjonariuszy i żołnierzy do realizacji wspólnych zadań w sytuacjach kryzysowych. Wyróżniono również funkcjonariuszy Policji i żołnierzy OT, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w działania podczas kryzysu.

Reklama

Jednym z głównych zadań WOT jest zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, a także ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Zadania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Misja ta oraz terytorialny charakter WOT jest zbieżna z misją i zakresem działań Policji, dlatego naturalną rzeczą jest współdziałanie i wzajemne wsparcie.

Czas próby, jakim okazał się wybuch epidemii był doskonałą okazją do pogłębiania doświadczeń i zbudowania wzajemnych relacji. Realizowane ramię w ramię działania stały się solidnym fundamentem do podejmowania kolejnych wspólnych przedsięwzięć w przyszłości.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2020-07-15 17:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: kościoły otwarte, ale z policją w środku

Adobe Stock

Pomimo podwyższonego zagrożenia kościoły we Francji będą jutro otwarte. We wszystkich świątyniach będą jednak obecni policjanci. Takie nadzwyczajne środki zostały ustalone po spotkaniu francuskiego premiera Jeana Castex z przewodniczącym episkopatu abp Éricem de Moulins-Beaufort i arcybiskupem Paryża. „Wiemy, że ryzyko istnieje, zawsze istniało, ale teraz jest szczególnie wysokie. Ważne jest, by chrześcijanie się nie poddali, by się nie lękali, wiedząc zarazem to sam Chrystus zapowiedziała nam, że będziemy prześladowani” – powiedział po spotkaniu z premierem abp Michel Aupetit.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?