Reklama

Franciszek

Franciszek konfrontuje się na temat encykliki Laudato sì

PAP

Aktorka Juliette Binoche rozmawiała dziś z Papieżem o ekologii. Na specjalnej audiencji Franciszek przyjął w Watykanie 16-osobową francuskich teologów, naukowców i ekologów, zarówno wierzących, jak i niewierzących. W pięć lat od ukazania się papieskiej encykliki „Laudato sì” zapytali oni Ojca Świętego, jak ocenia odbiór tego dokumentu w świecie i jakie widzi najpilniejsze wyzwania dla ekologii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież przypomniał, że dzisiejsza audiencja w Watykanie była naturalną konsekwencją spotkań, jakie francuski episkopat od jakiegoś czasu systematycznie organizuje wokół encykliki „Laudato sì” ze specjalistami różnych dziedzin, którym na sercu leży ochrona stworzenia. W przekazanym na piśmie uczestnikom audiencji przemówieniu zauważył, że kryzys pandemiczny ujawnił naszą kruchość, a zarazem wzajemną zależność. Złe traktowanie wspólnego domu może mieć nie tylko poważne konsekwencje środowiskowe, ale także społeczne i ludzkie. Ojciec Święty wskazał, że w dziedzinie ochrony stworzenia robi się coraz więcej, ale wciąż niewystarczająco, nieraz wręcz się cofamy.

„Ze swej strony Kościół katolicki zamierza w pełni uczestniczyć w zaangażowaniu na rzecz ochrony wspólnego domu. Nie ma on gotowych rozwiązań do zaproponowania i nie ignoruje trudności w kwestiach technicznych, gospodarczych i politycznych, ani też wszelkich wysiłków, jakie pociąga za sobą to zobowiązanie – czytamy w papieskim przemówieniu. – Chce jednak działać konkretnie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a przede wszystkim pragnie kształtować sumienia, by wspierać głębokie i trwałe nawrócenie ekologiczne, które, jak wskazuje Papież, samo w sobie może odpowiedzieć na ważne wyzwania, przed którymi stoimy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zauważył, że nauka i wiara proponują różne podejście do rzeczywistości, co może zaowocować życiodajnym dialogiem na rzecz wspólnego domu. Wskazał, że gdy patrzymy na stworzenie wyłącznie jako źródło zysku i własnych interesów, to przerwana zostaje chciana przez Boga harmonia i weryfikują się głębokie nierówności, niesprawiedliwości i pogłębia cierpienie.

Reklama

„Wszystko jest ze sobą powiązane – napisał Papież Franciszek. – Ta sama obojętność, ten sam egoizm, ta sama chciwość, ta sama pycha, to samo twierdzenie, że jest się właścicielem i despotą świata, prowadzą człowieka z jednej strony do niszczenia gatunków i grabieży zasobów naturalnych, z drugiej zaś do wyzyskiwania nędzy, wykorzystywania pracy kobiet i dzieci, obalania praw rodziny, nierespektowania prawa do życia ludzkiego od poczęcia do naturalnego końca”.

Za swoją encykliką „Laudato sì” Papież przypomniał, że „jeśli kryzys ekologiczny jest ujawnieniem się lub zewnętrznym przejawem kryzysu etycznego, kulturowego i duchowego nowoczesności, to nie możemy łudzić się uzdrowieniem naszych relacji z przyrodą i środowiskiem naturalnym bez uzdrowienia wszystkich podstawowych relacji międzyludzkich”.

Podziel się cytatem

Franciszek podkreślił, że nie będzie nowego związku z naturą bez nowego człowieka. To właśnie poprzez uzdrowienie ludzkiego serca można mieć nadzieję na uzdrowienie świata z jego społecznych i środowiskowych niepokojów.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-03 16:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli