Reklama

Polityka

Chile: referendum w sprawie nowej konstytucji

Referendum konstytucyjne zaplanowane na niedzielę, 25 października w Chile prawdopodobnie pozwoli na przeprowadzenie reformy ustawy zasadniczej obowiązującej od 1980 roku. Wdrażanie sprawiedliwości społecznej i praworządności pozostaje jednak pilniejsze do urzeczywistnienia niż przekształcenia instytucjonalne, uważa abp Fernando Chomali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę Chilijczycy pójdą do urn w celu przeprowadzenia referendum w sprawie nowej konstytucji. Zostaną im zadane dwa pytania: jedno dotyczące konieczności zmiany konstytucji, a drugie, bardziej techniczne, dotyczące struktury Zgromadzenia Konstytucyjnego, które trzeba będzie na nowo opracować. Jeśli dojdzie do powstania nowej ustawy zasadniczej, kolejne referendum zatwierdzające ją zostanie przeprowadzone prawdopodobnie w 2022 roku.

Dla chilijskiego społeczeństwa Kościół katolicki nadal pozostaje ważną siłą w życiu obywatelskim. Pomimo że jego pozycja została poważnie osłabiona przez kryzys wykorzystywania seksualnego, co zostało wyrażone przez ataki wandalów na świątynie, jego zaangażowanie na rzecz najuboższych, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez Papieża Franciszka, jest szczególnie cenione w kontekście kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Fernando Chomali z Concepciòn, ma nadzieję, że proces konstytucyjny przyczyni się do umocnienia demokracji, ale uważa, że pilniejszym wyzwaniem politycznym byłaby odpowiedź przede wszystkim na trudności społeczne ludności chilijskiej i zaprowadzenie praworządności, nie zaś nowa ustawa zasadnicza, skoro może nie być przestrzegana.

„Niestety politycy nie przeczytali encykliki Papieża Franciszka «Fratelli tutti», nie przeczytali także «Evangelii Gaudium», są to ludzie bardzo zamknięci. Tak więc w tej chwili nie widzimy nowej drogi; mamy kryzys przywódcy, który mógłby nam pomóc, a to jest zagrożenie dla demokracji – podkreśla Chomali. – Wraz ze wszystkimi biskupami apelowaliśmy bardzo konsekwentnie, aby w niedzielę udać się na referendum, ponieważ uważamy to za dobry sposób na umocnienie naszej demokracji. Jako biskupi podkreśliliśmy, że każdy musi zdecydować w swoim sumieniu, co powinien zrobić ze swoim głosem, bez presji, ale także bez fałszywej nadziei. Ponieważ wiele osób zaczęło mówić: «Jeśli zagłosujesz na tę partię polityczną, będziesz miał pracę, będziesz miał zdrowie, będziesz miał lepszą edukację», ale to nieprawda. Jesteśmy zmęczeni obietnicami. Tak naprawdę potrzeba nam tylko praworządności, przestrzegania Konstytucji, bo to dotyczy wszystkich obywateli, ich zdrowych relacji w społeczeństwie. Konstytucja zawiera w sobie prawa ogólne, jak i te bardziej partykularne, które odnoszą się do wszystkich obszarów naszego państwa. Wystarczy nam praworządność. Żyjemy więc w interesującej sytuacji z politycznego punktu widzenia, a dla mnie najważniejsze jest to, aby demokracja stawała się silniejsza.“

Podziel się:

Oceń:

2020-10-23 17:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamach na złotą wolność

Sejm w I Rzeczypospolitej często służył interesom magnaterii.
Na zdjęciu „Uchwalenie Konstytucji 3 maja” Kazimierza Wojniakowskiego (fragment)

©Alexstar - stock.adobe.com

Sejm w I Rzeczypospolitej często służył interesom magnaterii. Na zdjęciu „Uchwalenie Konstytucji 3 maja” Kazimierza Wojniakowskiego (fragment)

Dlaczego Konstytucja 3 maja nie weszła w życie? Z planem reform wystąpił sam król Stanisław August Poniatowski, ale ostatecznie, zdjęty strachem, wycofał się. Na obrońców osławionego liberum veto – magnatów i ich klientelę – nie było mocnych. Czy polski sen o potędze w XVIII wieku miał jakiekolwiek szanse powodzenia?

Więcej ...

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Więcej ...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego