Reklama

Kościół

Od "zmowy milczenia" do kultury przejrzystości – ks. Piotr Studnicki o Kościele w Polsce wobec pedofilii

Ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Przechodzimy od „zmowy milczenia” do kultury przejrzystości – tak obecny stan kościelnej komunikacji na temat wykorzystania seksualnego małoletnich ocenia ks. Piotr Studnicki. Kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży podkreślił dziś, że „bez prymatu realnie podejmowanych działań, komunikacja staje się jałową lub fałszywą troską o wizerunek Kościoła”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji pt. „Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich” jezuita przekonywał, że otwarta komunikacja jest wręcz niezbywalnym elementem przeżywania kryzysu i wychodzenia z niego.

„Trzeba uczciwie przyznać, że na tej drodze mierzymy się z wieloma oporami mentalnymi: z fałszywym przekonaniem, że mówienie o problemie jest źródłem problemu albo z naiwnym przeświadczeniem, że gdy nie będziemy tematu nagłaśniać to problem sam się jakoś rozwiąże” – wskazywał duchowny.

Podziel się cytatem

Reklama

Kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wyraził opinię, że „nie będzie funkcjonowała komunikacja na zewnątrz, to znaczy poprzez media do opinii publicznej, jeśli nie nauczymy się rozmawiać na ten temat wewnątrz wspólnoty kościelnej”.

Reklama

Wskazał też m.in. na rolę dziennikarzy mediów katolickich, wyrażając wdzięczność tym, którzy odważnie poruszają temat wykorzystania seksualnego małoletnich. „Dzięki swej rzetelnej i profesjonalnej pracy kształtują katolicką opinię publiczną i budzą coraz większą świadomość dramatu przeżywanego w Kościele, który jest częścią szerszego problemu społecznego” – stwierdził duchowny.

Ks. Studnicki zwrócił uwagę, że za komunikowanie działań i stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii pomocy pokrzywdzonym i ochrony małoletnich w Kościele od marca 2019 r. odpowiada Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak. Przypomniał, że wypełniając zlecony mu przez Episkopat mandat delegata, Prymas interweniował po filmach braci Sekielskich (także w Stolicy Apostolskiej), a ostatnio po wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka. Abp Polak na bieżąco odpowiada też na zapytania dziennikarzy, osobiście czy też za pośrednictwem swojego biura.

Ks. Studnicki poinformował też, że z inicjatywy Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży biskupi podjęli decyzję o kontynuowaniu badań statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele w Polsce. Będzie to kontynuacja kwerendy przedstawionej przez dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego ks. dr. Wojciecha Sadłonia i obejmie okres od połowy 2018 do końca 2020 r.

Obecnie aktualizowany jest formularz, który wkrótce zostanie rozesłany do wszystkich kurii diecezjalnych i męskich zgromadzeń zakonnych. Ks. Studnicki wyraził nadzieję, że na wiosnę z wynikami tych badań zapoznają się najpierw biskupi, a następnie opinia publiczna.

Podziel się cytatem

Reklama

Konferencja zatytułowana „Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich”, odbywa się w trybie on-line.

Reklama

Zorganizowana została przez KAI we współpracy z Koordynatorem KEP i Biurem Delegata KEP ds. ochrony małoletnich. Celem wydarzenia było poinformowanie polskich mediów o działaniach jakie podejmuje Kościół w Polsce w ramach pomocy pokrzywdzonym, ochrony dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałaniu przypadkom wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. o. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Marta Titaniec z rządu Fundacji Świętego Józefa, ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Zbigniew Nosowski, pomysłodawca inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-01-13 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Centrum Ochrony Dziecka - 6 tys. przeszkolonych duchownych

Adobe.Stock

Centrum Ochrony Dziecka przeszkoliło do tej pory ponad 6 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w ramach swoich obowiązków w diecezjach, zakonach i różnych kościelnych instytucjach zajmują się realizowaniem zasad ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Uczestnikami podyplomowych studiów w tym zakresie są w połowie osoby świeckie i duchowne.

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?