Reklama

Wiadomości

Koszęciński park wypięknieje

Ireneusz Dorożański

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadania pn.: „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo–Parkowym w Koszęcinie”. Realizację zaplanowano do grudnia 2021 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokument został podpisany 18 stycznia 2021 r. między Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny reprezentowanym przez dyrektora Zbigniewa Cierniaka, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, reprezentowanym przez prezesa Zarządu Tomasza Bednarka.

Głównym celem realizacji zadania jest specjalistyczne zadbanie o zieleń zabytkową znajdującą się w parku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie oraz zapewnienie prawidłowego wzrostu roślinności i bezpieczeństwa wszystkim przebywającym na terenie parku.

Podziel się cytatem

Reklama

Bardzo ważnym celem zadania jest także zachowanie walorów zabytkowego parku z okresu neoklasycyzmu, z którego będą mogły korzystać następne pokolenia.

Wszystkie prace mają za zadanie utrzymać pierwotny układ kompozycyjny parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy) i zapewnić utrzymanie właściwego stanu ekosystemu. Realizacja będzie polegać na wykonaniu m.in. : cięć ponad 522 drzew, wycince 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu, uzupełnieniu nowych nasadzeń 98 drzew, pielęgnacji trawników parkowych (4,2 ha), czyszczeniu rowów melioracyjnych i przepustów rurowych.

Reklama

Na powierzchni ponad 12-hekatarowego zespołu pałacowo-parkowego, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków.

W parku znajduje się obecnie ok. 900 sztuk drzew i krzewów. Na jego terenie znajduje się aż 11 pomników przyrody w tym: lipa drobnolistna, kasztanowiec, klon jawor, dąb czerwony, trzy okazy dębu szypułkowego, jesion wyniosły, dwie sztuki buka zwyczajnego i platan klonolistny.

Pierwsze założenia parkowe przy koszęcińskim pałacu sięgają XVIII wieku. Zarówno pałac jak i park były wielokrotnie przekształcane przez właścicieli. Ostatnie istotne kompozycyjnie przekształcenie parku nastąpiło po przebudowie pałacu tj. po 1830 r. przez rodzinę Hohenlohe-Ingelfingen. Wówczas nadano mu kompozycję parku angielskiego krajobrazowego, zachowując jednocześnie część układu romantycznego pochodzącego z poprzedniego okresu. W okresie powojennym park był niedoinwestowany i pozostawiony sam sobie, przez co zieleń bardzo się zagęściła i wybujała.

W czasie rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w latach 2011- 2014 przywrócono mu dawny charakter: wykonano wycinkę drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu, pielęgnację drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia. Wszystkie prace wykonywano z zamysłem odtworzenia i przywrócenia układu kompozycyjnego parku angielskiego; naturalnego, romantycznego krajobrazu oraz zachowania osi widokowej z tarasu pałacu na staw i park. Przywrócono wówczas wjazd do parku Bramą Cesarską oraz reprezentacyjne wejście do pałacu od strony parku. W parku znajduje się też staw o powierzchni 2 680,0m². W czasie rewitalizacji przeprowadzono prace związane z wyczyszczeniem jego dna z mułu i osadów, profilowaniem brzegów oraz wykonaniem nowych nasadzeń. Staw został zarybiony i wyposażony w pływającą, podświetlaną wieczorem fontannę. W czasie rewitalizacji wykonano w parku nowe nawierzchnie alejek i dróg dojazdowych, wbudowano ławki parkowe oraz kosze na śmieci. Na terenie parku znajdują się również kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. W okresie letnim odbywa się tu wiele imprez plenerowych organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Cały teren jest ogrodzony, wyposażony w oświetlenie i system monitoringu, stanowiąc znakomite i bezpieczne miejsce do rodzinnych spacerów.

Reklama

Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniaka w wypowiedzi dla mediów stwierdził: – Warto podkreślić, że otrzymane wsparcie to pierwsze tego typu środki pozyskane przez Zespół z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska od momentu powstania tej instytucji. Część prac zrealizowanych w ramach kilkuletniego programu rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie (zakończonego w 2014 r.) i dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni. Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i – z biegiem czasu – kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚ będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie.

Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do minimalnego, rocznego wskaźnika 150 tys. odwiedzających nas podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i innych przedsięwzięć, które Zespół „Śląsk” realizuje w swojej pięknej siedzibie. Dzięki wykonanym pracom nie tylko zadbamy o urodę parku, ale także o bezpieczeństwo naszych gości korzystających z pleneru wokół pałacu.

Podziel się cytatem

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zapewniamy, że środki w 100% zostaną wykorzystane przez „Śląsk” z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace rewitalizacyjne przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby Zespołu „Śląsk” specjalnie, by to zobaczyć.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-01-18 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koncert “Śląska” w historycznym kościele Rzymu

Włodzimierz Rędzioch

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny występował na wielu scenach świata. 13 maja koncertował jednak w miejscu wyjątkowym, w rzymskiej bazylice św. Andrzeja della Valle, która wznosi się w samym sercu Wiecznego Miasta i jest jednym z najbardziej znanych kościołów stolicy Włoch.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst