Reklama

Być z osobą chorą to podążać razem z nią drogą cierpienia

Adobe Stock

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o braterskiej solidarności, tak ważnej w czasie epidemii koronawirusa. Kluczowa w przeżywaniu choroby jest obecność osób bliskich czy wolontariuszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być to towarzyszyć – podążać razem z osobą chorą jej drogą cierpienia –czasem opowiedzieć o swoim dniu i wysłuchać tego, co ma ona dziś do powiedzenia - mówi dr Katarzyna Braun z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki KUL.

Dr Katarzyna Braun zauważa, że pandemia zbliżyła wiele osób do choroby i śmierci, ale też pobudziła do refleksji. Wiele osób doświadczyło nieprzewidywalności i zupełnej bezradności. Pozamykane dla odwiedzających szpitale i Domy Pomocy Społecznej pozbawiły bezpośredniego kontaktu, bycia z i przy osobie chorej. Jak podkreśla Braun pojawia się jednak nadzieja, że być może, po czasie obostrzeń, izolacji, kwarantann – bardziej docenimy wartość bliskości i bezpośredniej relacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Braun zwraca uwagę, że pomimo wyraźnego postępu badań naukowych i wzrostu skuteczności leczenia, dla większości ludzi zetknięcie z chorobą, zwłaszcza bliskich, jest zawsze wyzwaniem i tajemnicą. Często pojawiają się pytania: „dlaczego ja?”, „dlaczego taka choroba?” „dlaczego w tym wieku?” Najczęściej jednak te pytania pozostają bez odpowiedzi. – Cierpieniu możemy nadawać sens. Pierwszym krokiem na tej drodze jest zaakceptowanie nowej sytuacji, słabości, często bezsilności. Kolejnym jest szukanie innych, możliwych aktywności – podkreśla dr Katarzyna Braun. Zwraca również uwagę, że często czas choroby, jest momentem, dzięki któremu osoba chora może się zatrzymać i podjąć głębszą refleksję nad sensem życia, relacji do Pana Boga i człowieka. Wielu osobom wiara pomaga przyjąć i przeżywać czas choroby. To dzięki niej człowiek może swoje cierpienie ofiarować i uczynić z niego dar dla potrzebujących.

Reklama

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o znaczeniu braterskiej solidarności i obecności przy osobie chorej. Nawiązuje do tego dr Katarzyna Braun wskazując również na rolę społeczników i wolontariuszy bezinteresownie towarzyszących osobom chorym. Odpowiednio przygotowani potrafią dobrze wyczuć potrzeby osoby chorej, mimo że poznają ją już w trakcie choroby. Nie obawiają się też stawiać pytań. Jeśli zdobędą zaufanie, staną się dużym wsparciem i pomogą w realizacji potrzeb – podkreśla Braun. Ta relacja, oparta na zaufaniu, leży u podstaw opieki nad chorymi, co podkreśla papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego.

W czwartek, 11 lutego 2021 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzony będzie XXIX Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie Papieża Franciszka zatytułowane zostało: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-10 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cierpiący człowiek to cierpiący Chrystus

Kaplica Szpitala Powiatowego w Zawierciu

Damian Krawczykowski

Kaplica Szpitala Powiatowego w Zawierciu

Kościół katolicki 11 lutego obchodził Światowy Dzień Chorego. W tym dniu z pacjentami szpitali w Zawierciu, Radomsku i Częstochowie modlił się bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?