Reklama

Kościół

Kolegium Rektorskie KUL: pomoc chorym podstawowym wymiarem człowieczeństwa

Adobe.Stock.pl

Bezinteresowna pomoc chorym, w tym przewlekle, a także w stanach terminalnych, którzy często przeżywają swoje cierpienie fizyczne i psychiczne w samotności, jest podstawowym wymiarem człowieczeństwa i świadczy o dojrzałości społeczeństw - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w przesłaniu z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolegium Rektorskie KUL zwraca uwagę, że sytuacja pandemii Covid-19 pokazała jeszcze większą niż dotychczas potrzebę podejmowania wolontariatu wobec osób chorych, przebywających w kwarantannie i seniorów. „Budującym jest fakt, że wielu z nas, w tym młodych ludzi, włączyło się w tę pomoc. Pozwala mieć to nadzieję, że postawy te pozostaną także po ustaniu pandemii" – czytamy w dokumencie.

Władze uniwersytetu przypominają również słowa z przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, który wskazał, że choroba ma zawsze oblicze konkretnego człowieka, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, którym odmawia się praw podstawowych. „Ojciec Święty zaznaczył, że obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy. Papież Franciszek dodał, że +inwestowanie środków w leczenie i opiekę nad chorymi jest priorytetem związanym z zasadą, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył też, że jednocześnie pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic" - podkreśla rektor i prorektorzy KUL.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolegium Rektorskiego KUL zaznacza również, że wśród wielu chorób cywilizacyjnych, które dominują we współczesnym świecie, coraz większej uwagi i specjalnych programów leczenia wymagają choroby związane z depresją, stanami przewlekłego stresu związanego z coraz większymi wymaganiami zawodowymi, uzależnieniami, w tym behawioralnymi. „Tacy chorzy często oceniani są według stereotypów i pozostawiani sami sobie bez profesjonalnej pomocy, co prowadzi do pogarszania się ich stanu, a często też do dramatycznych sytuacji. Św. Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień do ludzi chorych wskazywał, że na różnych miejscach cierpi człowiek, czasem bardzo cierpi. I woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności" -czytamy w przesłaniu.

Reklama

Władze uniwersytetu przypominają również o opiece hospicyjnej i konieczności jej wspierania. „Hospicja stacjonarne, domowe i dziecięce współpracują z tysiącami wolontariuszy, którzy przynoszą ulgę i chrześcijańską nadzieję w ostatniej fazie życia. Chorzy, którzy są pod ich opieką mają szansę na godne odchodzenie i łagodzenie bólu za pomocą metod farmakologicznych. Św. Jan Paweł II ustanawiając 13 maja 1992 r.

Podziel się cytatem

Światowy Dzień Chorego pragnął zwrócić uwagę instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej" - podkreśla Kolegium Rektorskie KUL.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-11 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W 1. rocznicę śmierci ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka SDB

KUL

Przed rokiem, 27 XII 2020 r., zmarł ks. Andrzej Maryniarczyk SDB.

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy