Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: Dzięki ich słowom i czynom Jezus pisał historię zbawienia

Bp Antoni Długosz przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Maciej Orman/Niedziela

Bp Antoni Długosz przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

– Dziękujemy za to, że dzięki ich słowom i czynom Jezus pisał pozytywną historię zbawienia na terenie archidiecezji częstochowskiej – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 12 lutego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w intencji biskupów – Teodora Kubiny w przeddzień 70. rocznicy jego śmierci i Stefana Bareły w 37. rocznicę jego śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali: obecny i były proboszcz parafii archikatedralnej – ks. Włodzimierz Kowalik i ks. Stanisław Gębka, wikariusz parafii – ks. Łukasz Połacik oraz ceremoniarz abp. Wacława Depo – ks. Krzysztof Bełkot.

Zobacz zdjęcia: Msza św. za biskupów częstochowskich – Teodora Kubinę i Stefana Barełę

We wstępie do liturgii bp Długosz podkreślił, że „nasza archidiecezja także ma ojców, których ciągle wspomina, szczególnie z okazji ich narodzin do życia wiecznego”. – Obejmujemy modlitwą ich ofiarne życie, dziękując za to, co uczynili dla naszej diecezji, i prosząc dobrego Ojca w niebie o ich wieczne zbawienie – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zaznaczył w kazaniu, „życie naszych biskupów, których dziś wspominamy, związane było z kontynuacją historii zbawienia w kontekście diecezji częstochowskiej”.

Zauważył, że pierwszy ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina za pasterskie wezwanie przyjął hasło: „Żal mi tego ludu”, przypominając Jezusa zatroskanego o ludzi. Otrzymał diecezję wydzieloną z diecezji włocławskiej i kieleckiej bez seminarium, bez kadry profesorów i bez budynku kurii. – Dlatego litując się nad kapłanami i nad swoimi diecezjanami, jeździł, by głosząc rekolekcje, nauki i wykłady, zbierać pieniądze na budowę seminarium w Krakowie, gdzie miał już kadrę profesorów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Właśnie pod Wawelem kapłani formowali się, by być przedłużeniem słów i czynów Jezusa – zaznaczył bp Długosz. Jak dodał, „nikt nie przypuszczał, że komuniści po wojnie usuną Wydział Teologiczny z UJ”.

Biskup senior przyznał, że bp Kubina cierpiał szczególnie, „kiedy Niemcy wymordowali kilkuset księży, których i tak było niewielu”. Przypomniał, że w 1948 r., patrząc na kilku księży po święceniach, martwił się, gdzie pośle neoprezbiterów wobec dużych potrzeb duszpasterskich, tak „aby ludzie mieli kontakt z Chrystusem w Jego słowie i sakramentach”. – To zatroskanie i litowanie się nad ludźmi towarzyszyło bp. Kubinie do końca – podkreślił bp Długosz.

Reklama

Przypominając posługę bp. Bareły, zwrócił uwagę, że kierował on diecezją w czasie szalejącego systemu totalitarnego oraz, że„był otoczony ludźmi, którzy donosili Służbie Bezpieczeństwa”. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozpoczęciu budowy seminarium przy ul. św. Barbary, ponieważ chciał, „by serce i oko diecezji, którym jest seminarium, biło w Częstochowie”.

Bp Długosz zaznaczył, że bp. Barele leżała na sercu troska o systematyczne pogłębianie wiedzy religijnej przez kapłanów i wiernych, by nie byli „ignorantami w zakresie wiary”. Jej wyrazem było utworzenie Instytutu Teologicznego oraz troska o kadrę profesorów formujących intelektualnie ludzi świeckich, którzy także odpowiadają za losy Kościoła.

– Dziękujemy naszym biskupom za to, że dzięki ich słowom i czynom Jezus pisał pozytywnie historię zbawienia na terenie archidiecezji częstochowskiej – przyznał bp Długosz.

Zwrócił również uwagę, że biskupi Kubina i Bareła „w szczególny sposób jednoczyli ludzi w Eucharystii, bo szczytem miłości Boga do człowieka jest to, co się uobecnia podczas każdej Mszy św.”. – Tu Chrystus umiera i zmartwychwstaje dla naszego zbawienia, a my jesteśmy świadkami tych wydarzeń. Mając powszechne kapłaństwo Chrystusa, wspólnie odprawiamy Msze św. Dlatego dziś, wspominając dwóch ojców naszej diecezji, prośmy dobrego Ojca w niebie, aby za ich ofiarne życie otrzymali zbawienie wieczne – zakończył.

Po Mszy św. bp Długosz odmówił modlitwy za bp. Kubinę – przy jego sarkofagu oraz za bp. Barełę – przy jego grobie w krypcie biskupów częstochowskich.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. W 1926 r. założył tygodnik „Niedziela”. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem: „Misereor super turbam” („Żal mi tego ludu”), wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Bardzo często w swoich listach pasterskich, homiliach i przemówieniach, szczególnie z racji kongresów eucharystycznych w diecezji częstochowskiej, dostrzegał niezwykle trudną sytuację ludzi pracy.

Reklama

W teologii społecznej bp. Kubiny centralne miejsce zajmowała Eucharystia jako sakrament miłości społecznej i ważne źródło dla kształtowania życia społecznego. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Trzeci biskup ordynariusz diecezji częstochowskiej Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w miejscowości Zapolice, w ziemi radomszczańskiej. Świecenia kapłańskie otrzymał 25 marca 1944 r. 9 grudnia 1960 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Jako motto swoje biskupiej posługi obrał słowa: „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości). W latach 1964-84 był ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Bp Bareła należał do grona najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie bp. Barełę wspominał papież w swojej książce „Wstańcie, chodźmy!”.

Jako ordynariusz diecezji częstochowskiej m.in. brał udział w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego. Powołał do istnienia Diecezjalne Studium Dokumentów Soborowych (dziś Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie). Zwołał też II Synod Diecezji Częstochowskiej pod hasłem: „Chrystus Światłem – Maryja Wzorem”. Rozpoczął dzieło budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleje Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry.

Bp Bareła wznowił wydawanie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Wiele uczynił także dla duszpasterstwa akademickiego, organizując dla studentów spotkania w domu biskupim, w tzw. „Piwnicy”. Utworzył kilkadziesiąt parafii. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-12 21:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje kapłaństwo...

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Antoni Długosz, formujący przez wiele lat księży i katechetów do prorockiej misji w Kościele, i już dzieci uczący miłości do Boga, podzielił się z nami świadectwem swojego powołania

Więcej ...

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego