Reklama

Jasna Góra: rozpoczęło się pielgrzymowanie tegorocznych maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów. Inne niż zazwyczaj, ale w tym samym duchu - błagania nie tylko o zdanie egzaminu dojrzałości, ale też o dobry wybór dalszej drogi życiowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po młodych z diecezji elbląskiej, którzy przybyli na czuwanie w piątek, dziś przyjechała zaledwie pięcioosobowa delegacja z diecezji kieleckiej.

Czas Wielkiego Postu, później okres Wielkanocny i aż do maja - to na Jasnej Górze był czas szczególnej modlitwy młodych. Pielgrzymowanie maturzystów w tym roku, ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia, wyglądać będzie zupełnie inaczej. Już zaczęły przybywać niewielkie delegacje młodzieży, żeby modlić się o dobre zdanie egzaminów i najlepszy wybór dalszej drogi życiowej. Pozostali łączą się z tym miejscem duchowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przyjechaliśmy w imieniu swoich kolegów i koleżanek. W tym trudnym czasie pandemii jesteśmy po to, żeby reprezentować tych, którzy nie mogą tutaj licznie przybyć. Dla nas, jako ludzi wierzących, modlitwa jest najważniejsza, na pierwszym miejscu, i chcemy Matkę Najświętszą poprosić o jak najwięcej łask i darów Ducha Świętego na ten trudny czas matur – powiedziała Angelika, tegoroczna maturzystka. Jak dodała, „ten egzamin dojrzałości to jest szczególny, najważniejszy czas, dlatego jesteśmy tutaj, aby te wszystkie nasze troski i prośby oddać na Jasnej Górze”.

Daniel, także tegoroczny maturzysta, podkreślił, że „przyjechał modlić się o światło Ducha Świętego, o rozeznanie, co dalej po maturze”. - Myślę, że Pan Bóg w tym wszystkim pomoże, jeżeli będziemy prosić przez ręce Maryi – zaznaczył.

Reprezentacji maturzystów z diecezji kieleckiej towarzyszył w modlitwie ordynariusz bp Jan Piotrowski. Mówił młodym o wartości i konieczności mądrych życiowych wyborów, które muszą dokonywać się w wolności, bez emocji i w rozeznaniu - „tylko wtedy perspektywa życia wydaje się być szczęśliwa i obiecująca”.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Piotrowski podkreślał w kazaniu, że „ młody człowiek, zwłaszcza ten cieszący się łaską wiary, musi mieć odwagę, jak młodzieniec z Ewangelii przystanąć przed Jezusem, Boskim Nauczycielem i zapytać Go: co mam czynić?”. Zauważył, że „żyjemy w świecie, gdzie jest dużo chaosu moralnego, obyczajowego i społecznego, światowi sprawcy tego bałaganu całe złą widzą przez swoje okulary i w osądach nie oszczędzają przede wszystkim Kościoła. Zło nie zatrzymuje się przed sercem ochrzczonego człowieka i w krytyce może być coś wartościowego, ale stawiamy sobie pytanie czy nauczycielami dobra mogą być ci co epatują złem obyczajowym przelewającym się jak rynsztok zwłaszcza w mediach społecznościowych?”.

Reklama

Ordynariusz kielecki mówił, że „nie tylko bogactwo może zamknąć człowiekowi drogę do lepszego życia, ale brak życia duchowego, pycha, zarozumiałość, pogarda do Bożych przykazań, trzyma człowieka w jeszcze gorszych kajdanach, niż to co zewnętrzne”. - Papież zachęca do decyzji definitywnych, bowiem tylko decyzje pozbawione tymczasowości, co dziś jest ulubioną zabawą świata, mogą wskazać właściwy plan na życie i jego bezpieczną drogę – podkreślił bp Piotrowski.

Reklama

Z diecezji kieleckiej pielgrzymka maturzystów zorganizowana została po raz 23. W sumie uczestniczyło w nich już ponad 120 tys. młodych.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów zainaugurowała w piątek młodzież diecezji elbląskiej. Co roku maturzyści z tej diecezji przyjeżdżali w dużej grupie na nocne czuwanie. W piątek 26 lutego dotarło niespełna 30 osób.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-03-01 17:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Osobno, a jednak razem – rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

Jasna Góra

Karol Porwich

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów w nowym roku szkolnym 2020/2021. Jako pierwsi przyjechali dziś przedstawiciele diecezji rzeszowskiej. Choć pandemia mocno wpływa na sposób organizowania przebiegu spotkania, to jednak wciąż pozostaje wielkie pragnienie młodych zawierzenia się Matce Bożej.

Więcej ...

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024