Reklama

Kultura

Zaproszenie do „Śląskiego Śpiewania”

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do XXVII edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej ówczesnymi obostrzeniami i zamknięciem instytucji kultury wraca Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie". Tegoroczna 27. edycja rusza w nieco zmienionej formule etapu eliminacyjnego, który zostanie przeprowadzony online. W repertuarze znajdą się pieśni z okresu powstań śląskich. Organizatorzy przeglądu: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Związek Górnośląski, TVS i Pałac Młodzieży w Katowicach przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników śląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w dwudziestej siódmej edycji Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Zadaniem przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Odbywający się od blisko 30 lat przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną. Organizatorzy zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i dorosłych do udziału w kategoriach wykonawczych: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku założenia programowe w sposób szczególny odwołują się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921. Celem przeglądu jest utrwalanie dorobku kultury ludowej subregionów Śląska, popularyzowanie śląskich pieśni powstańczych, jako elementu tożsamości regionalnej, umacnianie więzi i przynależności młodego pokolenia do regionu, rozwijanie szacunku wobec regionalnego dziedzictwa oraz tworzenie możliwości prezentowania dorobku kultury ludowej regionu, a także promocja regionalnych wykonawców. Prezentacje sceniczne śląskich pieśni powstańczych, wykonywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, stanowić będą swoisty hołd dla bohaterów górnośląskich powstań.

Reklama

Przegląd ma charakter trzyetapowy. Ważną zmianą w organizacji tegorocznej edycji przeglądu jest formuła on-line pierwszego etapu. Uczestnicy nagrywają swoje prezentacje wokalno-instrumentalne i przesyłają do organizatora w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: ZESPÓŁ ŚLĄSK w zakładce Imprezy/”Śląskie Śpiewanie”.

Zamieszczony został także wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji.

Drugi etap – przegląd finałowy, odbędzie się w dniach 22 – 23 maja 2021 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 26 w formie rejestrowanego koncertu z udziałem jury. Koncert Galowy „Śląskiego Śpiewania” – wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród – zaplanowany został na czerwiec 2021 r. w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 kwietnia 2021 r. Lista podmiotów zakwalifikowanych do dalszego etapu zostanie opublikowana 10 maja na stronie internetowej Zespołu „Śląsk”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego przeglądu udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”:

tel. +48 34 310 64 403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-16 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głębia pieśni eucharystycznych

Bożena Sztajner/Niedziela

Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi...

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego