Reklama

Niedziela w Warszawie

Studencki indeks ks. Wojtyły i watykańskie dzieła sztuki

Ks. Karol Wojtyła

Biały Kruk/archiwum

Ks. Karol Wojtyła

Siedem arcydzieł z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królewskiego w Warszawie. Otwarto wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II .

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długo wyczekiwane watykańskie arcydzieła pokonały w końcu graniczne kwarantanny. Niestety z powodów pandemii wystawa "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" została otwarta tylko on-line. - Ekspozycja była zaplanowana już roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla Wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie - mówił podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

Dzięki dobrej współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Watykańskiego udało się wypożyczyć aż 7 wybitnych dzieł sztuki. - To jest bardzo rzadkie wydarzenie, bo normalnie muzea wypożyczają jeden, albo dwa obrazy. Nam się udało wypożyczyć znacznie więcej, a wśród nich są prawdziwe perełki - podkreślił prof. Fałkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród eksponowanych prac znalazły się takie dzieła jak: "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego, "Uczynki miłosierdzia" Olivuccia di Ciccarellego, "Odkupiciel Antonia" Allegriego, zwanego Correggiem, "Święta Trójca z martwym Chrystusem" Ludovica Carracciego, "Madonna z Dzieciątkiem" Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Wśród nich można zobaczyć rozprawę doktorską ks. Karola Wojtyły, a także sprawdzić jakie oceny miał w indeksie z czasów studiów rzymskich. - Mamy papieskie rękopisy odkryte w 2018 roku, listy i dokumenty poświadczające fakt studiowania ks. Karola Wojtyły na papieskim uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Po raz pierwszy możemy także zobaczyć w Polsce indeks, pracę doktorską i wynik egzaminu obrony doktoratu - mówiła Beata Gadomska, Kurator Wystawy.

Reklama

Wystawę będzie można zobaczyć na Zamku Królewskim do 13 czerwca 2021. Organizatorzy liczą, że możliwość osobistego obejrzenia nastąpi wkrótce. Na razie z powodu trzeciej fali pandemii zapraszają na szereg wydarzeń on-line, które pozwolą zapoznać się zarówno z samymi dziełami, jak i wystawą.

W środę 24 marca 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie, poprowadzone przez Beatę Gadomską, kuratora wystawy, kierownika Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie. Transmisja dostępna na zamkowych kontach Facebook oraz YouTube.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-23 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” w Muzeum Narodowym

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

Od 4 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ekspozycję zatytułowaną “Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Wystawa związana jest z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka, która jest obchodzona w tym roku.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli