Reklama

Polska

Sejm: Spór ws. uchwały upamiętniającej ks. Franciszka Blachnickiego

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie

Archiwum Gł. Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie

Klub Lewicy apeluje do Sejmu aby skończył z klerykalizmem w czczeniu pamięci - mówiła Joanna Senyszyn podczas sejmowej dyskusji o uchwale upamiętniającej ks. F. Blachnickiego. Poseł Konfederacji Robert Winnicki określił jej głos jako "obrzydliwą, podłą manipulację". Sejm ostatecznie podjął uchwałę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt uchwały przedstawił podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu poseł-sprawozdawca Komisji Kultury Piotr Babinetz (PiS). "W 100. rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci" - napisano w projekcie.

Poseł KO Paweł Kowal zwrócił uwagę na postawę i zasługi ks. Blachnickiego "legendy walki z okupantem niemieckim, legendy walki z komunizmem, człowieka który całym życiem przede wszystkim dawał świadectwo odwagi". "Był to człowiek odważny, który przystąpił do wojny obronnej 1939 roku jako ochotnik, który został skazany przez Niemcy hitlerowskie na karę śmierci, długo przesiedział w więzieniu, cudem jej uniknął i stał się symbolem, punktem odniesienia dla wielu szlachetnych ludzi tamtej epoki. (…) Był to człowiek, który w okresie powojennym, powiedzielibyśmy dzisiaj, stanowił jedną z ostoi tego co teraz się nazywa społeczeństwem obywatelskim, zbudował wielki ruch antyalkoholowy. (…) Ruch Światło-Życie był jedną z największych niezależnych organizacji kształtujących młode pokolenia w duchu patriotyzmu, w duchu odpowiedzialności za wspólnotę, stał się jednym z filarów późniejszej Solidarności, ponieważ wychował pokolenia osób zaangażowanych w sprawy państwowe" - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posłanka Joanna Senyszyn podkreśliła, że klub Lewicy jest "przeciwny bałwochwalczemu upamiętnianiu kolejnego przedstawiciela kleru, tym razem pod pretekstem 100. rocznicy jego urodzin". "Obecny rok jest już rokiem kard. Wyszyńskiego, poprzedni był rokiem Jana Pawła II. Efektem jest coraz większa bezczelność i panoszenie się Kościoła Katolickiego w Polsce. Nawet teraz w czasie pandemii Episkopat nie współpracuje z rządem, nie godzi się na zamknięcie kościołów, żąda dla siebie szczególnych przywilejów kosztem życia i zdrowia Polaków. (…) To kolejny akt strzelisty robiony na ciche zamówienie Kościoła Katolickiego, który w ten sposób próbuje ratować resztki słusznie utraconego autorytetu. Najwyższa pora, aby oddzielić Kościół od państwa, a Sejm od podszeptów Episkopatu. Polska musi być państwem świeckim, bo tylko to zapewni równe traktowanie wszystkich obywateli. Klub Lewicy apeluje do Sejmu aby skończył z klerykalizmem w czczeniu pamięci" - powiedziała.

Reklama

W ocenie posła Konfederacji Roberta Winnickiego ks. Blachnicki to postać "wielka, heroiczna, bohater, obrońca Polski w 1939 r., ochotnik w wojnie obronnej". "Potem, po 1945 r. jedna z najbardziej zasłużonych osób w Polsce jeśli chodzi o krzewienie trzeźwości, jeśli chodzi o odnowę moralną, duchową narodu. Bardzo zasłużona osoba jeśli chodzi o walkę o wolności, prawa narodu, prawa obywatelskie, przeciwko dyktaturze komunistycznej. Inwigilowany przez esbecję i prawdopodobnie zamordowany przez esbecję w 1987 r. w Niemczech. To jest postać, przeciwko której dzisiaj głosuje Lewica, przeciwko której trzecie pokolenie UB dzisiaj w Sejmie obecne na sali się wypowiada i głosem Joanny Senyszyn atakuje tę heroiczną postać. Taka jest dzisiaj rzeczywistość w parlamencie Rzeczpospolitej. Ten głos Senyszynowej dzisiaj jest obrzydliwą, podłą manipulacją i trzeba powiedzieć jasno, że nie potrzebujemy w Polsce rozdziału Kościoła od państwa, bo on jest, bo Kościół jest sobie, a państwo sobie. Potrzebujemy dziś w Polsce rozdziału lewicy od państwa, raz na zawsze" - mówił.

Jarosław Rzepa (Koalicja Polska) wskazał, że postać ks. Blachnickiego do dziś wzbudza ogromne emocje. "To był człowiek, który nie podporządkował się nikomu, ani hierarchicznej władzy kościelnej, ani ówczesnemu ustrojowi"- powiedział. Wspominał jego doświadczenia harcerskie, to że jako jeden z pierwszych trafił do Auschwitz, że nie przyjął bierzmowania przed II wojną i fakt "jak wielka przemiana w tym człowieku nastąpiła w wyniku tych tragicznych wydarzeń pobytu w Auschwitz". "Zrobił coś co zasługuje na najwyższe uznanie. Krucjata Wstrzemięźliwości, Ruch Światło-Życie, Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów to są jego dzieła. Człowiek ten zasługuje na uznanie i pamięć i świadectwo jego życia było czymś dobrym dla Polski" - zaakcentował.

Reklama

Sejm ostatecznie podjął uchwałę. Poparli ją posłowie PiS, Koalicji Polskiej i Kukiz '15, większość posłów KO i Konfederacji, Tomasz Zimoch z Polska2050 i posłowie niezależni. Przeciwko uchwale głosowało 38 posłów Lewicy, 6 posłów KO i Hanna Gill-Piątek z Polska2050. Od głosu wstrzymało się 15 posłów KO, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Lewicy, Dobromir Sośnierz z Konfederacji oraz posłanki Paulina Henning-Kloska i Joanna Mucha z Polska2050.

Przebieg dyskusji skomentował na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Niedawno posłanka @M_Prokop_P usprawiedliwiała masowe mordy. Dziś @senyszyn_joanna przy aplauzie @__Lewica sprzeciwia się uczczeniu ks. Blachnickiego, zabitego w 1987 prawdopodobnie przez SB. To nie są błędy, pomyłki, wpadki. Nienawiść do chrześcijan to ich program polityczny" - napisał. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-03-30 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: oazowicze o testamencie swego założyciela ks. Blachnickiego

Ks. Franciszek Blachnicki z ministrantami podczas oazy w Stryszawie (1955 r.)

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki z ministrantami podczas oazy w Stryszawie (1955 r.)

Nad tym jak realizować testament duchowy założyciela zastanawiają się na Jasnej Górze uczestnicy 42.Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Trzydniowe spotkanie odbywa się w przede dniu 30. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy oaz.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...