Reklama

Wiara

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Jest to odpowiedź na rosnącą laicyzację oraz wyraz troski o kondycję małżeństw - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny oblat o. Damian Kopytto z Belgii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada ds. Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesławie Lechowiczu zainaugurowała w polonijnych parafiach Europy Dzień Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Będzie on odbywał się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

"W związku z rozpoczętym z inicjatywy papieża Franciszka 19 marca Rokiem Rodziny poświęconym głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" oraz ogłoszonym 8 grudnia ub.r. Rokiem Świętego Józefa postanowiliśmy podjąć systematyczną modlitwę za polskie rodziny na emigracji. Będzie ona się odbywała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wzięli w niej udział małżonkowie z parafii w Belgii, Norwegii, Niemczech, Francji i Włoch oraz wielu innych krajów Europy" - powiedział o. Kopytto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał, że jedna z par w Brukselki wyraziła radość, że może modlić się za małżeństwa w Kopenhadze, Budapeszcie, Pradze, czy Rzymie, z kolei w tamtych miejscach inni modlą się w ich intencji.

Jego zdaniem sytuacja polskich rodzin żyjących na emigracji często jest trudna. "Zasadniczo Polacy nie mają problemów z aklimatyzacją w danym kraju. Mimo to życie w obcej kulturze oraz bieg za pieniędzmi w znaczący sposób wpływa na życie rodzinne" - powiedział koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii.

Dużym wyzwaniem na emigracji jest wierność małżeńska oraz wychowanie dzieci. "Ludzie żyją w kulturze laickiej, gdzie nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich, Bożych przykazań, gdzie dominuje konsumpcjonizm, materializm i pęd do sukcesu. Brakuje także czasu na budowanie wzajemnych relacji między członkami rodziny, czy przekazywanie dzieciom rodzimej tradycji. To często rodzi napięcia, kryzysy, z którymi ludzie sami sobie nie potrafią poradzić" - powiedział o. Kopytto.

Wspomniał, że powszechna laicyzacja wpływa na spadek liczby małżeństw. "Coraz mniej par zawiera związek sakramentalny. Wybierają życie na kontrakcie cywilnym albo w ogóle często nie legalizują związku i po jakimś czasie się rozchodzą" - zwrócił uwagę zakonnik.

Reklama

"My chcemy promować kulturę chrześcijańską i trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, dlatego zwracamy się z modlitwę do Boga" - zaznaczył. Wspomniał, że przy ośrodkach polonijnych istnieją także zespoły, które zajmują się formacją osób przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez kursy i warsztaty dla narzeczonych. Działają także poradnie rodzinne i psychologiczne.

Pytany o możliwości działań duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii zakonnik powiedział, że był to bardzo trudny czas. W Norwegii w mszach św. i nabożeństwa może uczestniczyć 8 osób, zaś w Belgii od grudnia ub.r. w dalszym ciągu jest limit 15 osób i ma to potrwać do 9 czerwca.

W Brukseli i poza miastem znajduje się 6 świątyń. "Przed pandemią w liturgiach regularnie uczestniczyło w każdy weekend około 4 tysięcy osób. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń musieliśmy uruchomić specjalną platformę do rezerwacji miejsc prosząc, by Polacy zgłaszali się na jedną mszę św. niedzielną w miesiącu" - zauważył o. Kopytto.

Od połowy maja w mszach św. w Belgii może uczestniczyć 50 osób stojących na zewnątrz. "Bruksela jest miastem stosunkowo mocno zabudowanym. Nie wszędzie mamy więc taką możliwość, żeby gdzieś w ogrodzie odprawić liturgię. Czekamy zatem na złagodzenie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami od 9 czerwca w publicznych celebracjach liturgicznych wewnątrz kościołów będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Liczmy, że to pozwoli na wznowienie zaległych pierwszych komunii św., bierzmowania, spotkań grup parafialnych" - zapowiedział.

W jego ocenie, "restrykcje nałożone na związki wyznaniowe w Belgii były bardzo rygorystyczne w porównaniu z innymi krajami Europy, czy świata". "Od wielu miesięcy nawet wielometrażowe sklepy są otwarte, natomiast w kościołach wciąż są limity" - powiedział o. Kopytto. Jako przykład wskazał Narodową Bazylikę Najświętszego Serca w Brukseli, która dysponuje 2 tys. miejsc siedzących mogła przyjąć tylko 15 osób.

Reklama

W związku z inicjatywą Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji Zespół Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny przygotował dla wszystkich materiały i modlitwy do animacji mszy św. Małżonkowie brali czynny udział w liturgii poprzez odczytanie komentarzy, czytań i modlitw.

Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ). Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

Polonijna Rada Rodziny powstała przy Delegacie KEP bp Wiesławie Lechowiczu powstała w 2020 r. po Kongresie Rodzin Polonijnych w Paryżu, w którym wzięło udział 180 Polaków mieszkających na emigracji. Zrzesza ona przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-02 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Adwent z Dziełem Duchowej Adopcji Kapłanów

Adobe Stock

Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów (DDAK) to inicjatywa, która ma na celu zrzeszanie osób pragnących wspierać kapłanów w ich posłudze, przede wszystkim poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień duchowych lub fizycznych, czy udział we Mszy Świętej.

Więcej ...

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć