Reklama

Kościół

11-12 czerwca: 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Archidiecezji Krakowskiej

Karol Porwich/Niedziela

W dniach 11-12 czerwca odbędzie się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas gdy w Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Miejsce nie jest przypadkowe, dlatego że motywem łączącym Kraków i Kalwarię Zebrzydowską w tych dniach będzie uroczystość 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” – zaznaczył bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi dzień obrad, 12 czerwca, to w kalendarzu liturgicznym wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W godzinach porannych biskupi będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Pośród zagadnień, które zostaną poruszone na 389. Zebraniu Plenarnym, znajdą się aktualne sprawy z życia Kościoła w Polsce. Jednym z głównych tematów będzie beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża” – powiedział bp Miziński.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskupi podejmą również temat wizyty „ad limina Apostolorum”, którą Episkopat Polski odbędzie w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października br. „Biskupi udadzą się do Watykanu, by odwiedzić poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej, by trwać na modlitwie u progów apostolskich w czterech bazylikach rzymskich, a na zakończenie pobytu spotkać się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę w dniu 4 października” – podkreślił bp Miziński. Bliższe informacje co do porządku, programu i przygotowań zostaną przekazane biskupom podczas Zebrania Plenarnego.

Reklama

Kolejną kwestią będzie dokument dotyczący formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. „Dokument ten został zatwierdzony przez Kongregację ds. Duchowieństwa ad experimentum na okres pięciu lat. Data jego wejścia w życie zostanie wkrótce ogłoszona przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski” – zaznaczył sekretarz generalny.

Reklama

Na Zebraniu Plenarnym biskupi podejmą również temat rodziny i duszpasterstwa rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony z woli papieża Franciszka.

Zostaną także przedstawione inicjatywy duszpasterskie związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa jako kontynuacja Aktu zawierzenia. „Ta inicjatywa duszpasterska, która jest bogata w swoim programie, obejmuje różne płaszczyzny nie tylko czysto duszpasterskie, ale także studyjno-duszpasterskie” – zauważył bp Miziński.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-07 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP ws. szczepionek przeciwko Covid-19

Karol Porwich/Niedziela

Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu – podkreśla Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku na temat szczepionek.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj