Reklama

Niedziela Lubelska

Stulecie parafii w Świerszczowie

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 3 X 1921 r. została erygowana rzymskokatolicka parafia pw. św. Bazylego w Świerszczowie w dekanacie siedliskim (ówczesna diecezja podlaska). Uczczeniem tej rocznicy były uroczystości odpustowe i sakrament bierzmowania, którego udzielił młodzieży abp Stanisław Budzik w niedzielę 20 czerwca. Do wielkiego wydarzenia przygotowywały parafian ośmiodniowe misje jubileuszowe, które prowadził ks. Michał Ciemięga.

Prosząc o przewodniczenie Eucharystii, proboszcz ks. Sławomir Górny powiedział m.in.: - „Przez wiele pokoleń mieszkańcy przekazywali sobie to, co najcenniejszego nosili w swoich sercach: wiarę i miłość do Boga. W tej świątyni, jak pokazuje historia, od stu lat gromadzili się wokół Chrystusa Eucharystycznego; tutaj z serca jednym głosem wołali do Boga, tęskniąc za pełnym zjednoczeniem z Nim w Królestwie Niebieskim”. Z prośbą o bierzmowanie zwrócili się rodzice kandydatów, podkreślając jak cenna jest dla człowieka wiara i jak ważne jest jej podtrzymywanie w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus w łodzi życia

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do perykopy ewangelicznej, ukazującej Boską moc objawioną przez Jezusa Chrystusa na jeziorze Genezaret, gdy Zbawiciel panuje nad żywiołami; także tymi, jakie budzą się w sercach Apostołów. - „Nauczycielu, czy Cię to nie obchodzi, że giniemy? Te słowa towarzyszą ludzkości przez stulecia, wypowiadane w chwilach zwątpienia i załamania. Bo właśnie w sytuacjach skrajnie trudnych ujawnia się prawda o człowieku: Ojcze, czy Cię to nie wzrusza, że jest mi tak ciężko, że moje życie jest nie do zniesienia? Uczniowie, pochłonięci walką z żywiołem, zapomnieli, że Jezus jest z nimi w łodzi” - powiedział ksiądz arcybiskup, przypominając, że Jezus może wyprowadzić nas z największego nieszczęścia.

Za papieżem Franciszkiem, modlącym się przed rokiem na pustym Placu św. Piotra, metropolita przypomniał o konieczności zaproszenia Jezusa do łodzi naszego życia, aby mógł pokonać nasze lęki, zapobiec katastrofie i wnieść pokój ducha. „Panie, w naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, wyruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i niesprawiedliwości. Nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz jesteśmy na wzburzonym morzu…”.

Reklama

Jak promień słońca

W słowie do młodych abp Budzik przywołał cechy duchowości św. Bazylego oraz drogę do świętości jego rodziny. Podkreślił rangę wielkiego Ojca Kościoła w dziejach i misji Kościoła Wschodu i Zachodu. - Otrzymał wszechstronne wykształcenie w Konstantynopolu i w Atenach, gdzie zaprzyjaźnił się z drugim wybitnym Ojcem Kościoła, św. Grzegorzem z Nazjanzu. Napisał regułę, która odegrała wielką rolę w historii życia zakonnego, z której wiele zaczerpnął św. Benedykt. Powołany na metropolitę Cezarei Kapadockiej, wyróżniał się jako sprawny administrator, gorliwy duszpasterz, dbały o dobro swojej Owczarni; rozwinął szeroką działalność dobroczynną. Słowem i pismem bronił prawd wiary chrześcijańskiej przeciwko różnych fałszerzom. Był człowiekiem głębokiej wiedzy, pracowitym i miłosiernym pasterzem. Napisał m.in. piękną księgę o Duchu Świętym, w której czytamy: „On jest Źródłem uświęcenia i Światłem dla umysłu. Każdej istocie rozumnej udziela niejako ze swojej jasności, aby mogła dojść do prawdy. Rozdaje każdemu, a sam nie doznaje uszczerbku; każdemu się udziela, a sam pozostaje nienaruszony. Podobnie jak promień słońca udziela każdemu swego blasku i każdy się cieszy, jak gdyby tylko do niego należał. A przecież oświeca równocześnie ziemię i morze; i całą przestrzeń wypełnia. Prowadzi słabych jak za rękę, a postępujących naprzód doskonali”.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup poprowadził procesję eucharystyczną, przygotowaną przez parafian, i poświęcił pamiątkowe krzyżyki. Pobłogosławił także dary i prace wykonane przez wiernych na rzecz swojej parafii. Przyjął kwiaty i słowa wdzięczności, przekazane przez wspierających proboszcza rodziców bierzmowanych, ofiarujących szaty liturgiczne. Podziękowano samorządowcom na czele z wójtem gminy Cyców za umożliwienie wyjazdu dzieci pierwszokomunijnych na pielgrzymkę do Wąwolnicy oraz gronu pedagogicznemu szkoły za wzorową współpracę.

Z okazji jubileuszu przygotowana została ekspozycja i folder na 100-lecie parafii. Wśród byłych proboszczów w Świerszczowie z radością odnalazłem nazwisko późniejszego biskupa Edmunda Ilcewicza, który w 1974 r. udzielił mi bierzmowania. Na uroczystości obecni byli proboszczowie - poprzednicy: ks. Adam Brzyski i ks. Marek Jaworski, a także księża dziekani: ks. Józef Piłat z Chełma i ks. Krzysztof Proskura z Wierzbicy.

Dodając otuchy bierzmowanym, Pasterz mówił: - „W naszej łodzi, płynącej po morzu świata, nie jesteśmy sami; jest z nami Bóg, który stał się Człowiekiem, aby nas przebóstwić. W Osobie swojego Syna w sposób szczególny zjednoczył się z każdym człowiekiem na dobre i na złe. Aby was, drodzy młodzi, uczynić apostołami swojej Ewangelii. Apostoł to człowiek, który nie zadowala się troską o swoje życie duchowe, ale chce przez swoje słowo i przykład wypełniania swoich obowiązków jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła”.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-06-22 09:14

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...