Reklama

Konflikty zbrojne

Afganistan: apele o otwarcie korytarzy humanitarnych

Przyszłość afgańskich kobiet budzi wielkie zaniepokojenie organizacji pozarządowych, które w ciągu minionych 20 lat pracowały w tym kraju. „To, że chciały się uczyć, móc pracować i mieć prawo do swobodnego przemieszczania było dla talibów ogromnym przestępstwem i wątpię, by obecnie się to zmieniło” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Simona Lanzani.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest ona wiceprzewodniczącą włoskiej pozarządowej organizacji Pangea-onlus, która pomagała Afgankom w zdobyciu wykształcenia. Wspomina, że kiedy w 2003 roku zaczynała swą pracę 100 proc. kobiet mieszkających na wsi było analfabetkami. „Proces zmian zaczął się od dużych miast. Pierwsze kobiety skończyły uniwersytet, a teraz kryją się w piwnicach niszcząc dyplomy studiów i wszelkie dowody swej współpracy z Zachodem” – stwierdziła Lanzani.

„Niestety nasze współpracownice informują, że talibowie przeszukają już domy w poszukiwaniu ludzi, którzy pracowali dla pozarządowych organizacji, by następnie ich ukarać. Bardzo się niepokoimy o ich przyszłość i mamy nadzieję, że uda nam się wywieźć z Afganistanu wszystkich tych, którzy przez wiele lat z nami współpracowali budując lepszą przyszłość kraju i przywracając godność i nadzieję kobietom. Korytarze humanitarne pozostają priorytetem. Mamy świadectwa mówiące o tym, że słowa zapewnień kierowane pod adresem wspólnoty międzynarodowej o tym, że nie będzie prześladowań, mijają się z prawdą. Jedna z naszych współpracownic z Mazar-i-Sharif była świadkiem zamordowania 16 pracowników organizacji pozarządowej na kilka dni przed zdobyciem Kabulu. Bardzo trudno jest aktualnie otrzymywać wiadomości z Afganistanu o tym, co naprawdę dzieje się w tym kraju, ponieważ wszyscy boją się mówić, boją się, że ktoś może na nich donieść. Talibowie nie respektowali kobiet już wcześniej i bardzo trudno jest nam uwierzyć, że ich postawa miałaby się teraz nagle zmienić“ – powiedziała papieskiej rozgłośni wiceprzewodnicząca organizacji Pangea-onlus.

Simona Lanzani wskazuje, że priorytetem pozostaje zorganizowanie korytarzy humanitarnych i wywiezienie z Afganistanu wszystkich, którzy przez ostatnie lata współpracowali z zachodnimi organizacjami. Wyznaje, że nie wierzy w zapewnienia talibów, że ich prawa będą respektowane. „historia pokazuje, że największą cenę płaciły kobiety i jestem przekonana, że i tym razem tak będzie. Na razie talibowie mamią Zachód demokratycznym dyskursem, ale życie już to weryfikuje” – powiedziała Lanzani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-08-20 16:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Europa: korytarze humanitarne także z Libii?

B.R.Q / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

10 grudnia Federacja Kościołów Ewangelickich we Włoszech wystąpi w Parlamencie Europejskim z prośbą o możliwość utworzenia korytarzy humanitarnych z Libii. od 2016 r. dzięki korytarzom humanitarnym, w Europie znalazły schronienie 3 tys. osób z Syrii i Iraku.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania