Reklama

Polityka

Wiele krajów wprowadziło elementy szariatu do swoich systemów prawnych, również w skrajnej wersji

PAP/EPA/STRINGER

Wraz z przejęciem Afganistanu przez talibów istnieją obawy, że ponownie narzucą swoją surową interpretację szariatu, czyli prawa muzułmańskiego. Na całym świecie jest wiele krajów, które wprowadziły elementy szariatu do swoich systemów prawnych, również w skrajnej wersji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szariat to prawo zaczerpnięte głównie z Koranu oraz słów i czynów proroka Mahometa, zawartych w przekazach jego towarzyszy (hadisów). Reguluje ono zarówno życie religijne, jak i świeckie i jest interpretowane w różnoraki sposób w zależności od szkoły prawnej i lokalnej tradycji.

Większość krajów muzułmańskich włącza elementy szariatu do swoich systemów prawnych, zwłaszcza do prawa rodzinnego i spadkowego. Niewiele krajów stosuje jednak kary znane jako hudud, czyli precyzyjnie określone w prawie islamskim. To zgodnie z tą kategorią za cudzołóstwo grozi ukamienowanie, za kradzież obcięcie ręki, a za picie alkoholu kilkadziesiąt batów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sposób, w jaki należy stosować szariat, jest przedmiotem sporu między konserwatywnymi i liberalnymi muzułmanami. Również wśród zwolenników surowego szariatu nie ma zgody co do wielu kwestii i dlatego szariat w Arabii Saudyjskiej wygląda inaczej niż w Afganistanie pod rządami talibów.

Od niedawnego przejęcia władzy talibowie sugerują, że rozluźnią swoją wcześniejszą interpretację szariatu. W latach 1996-2001 regularnie stosowali kary hudud, zabronili kobietom wychodzić z domów bez męskich krewnych-opiekunów oraz zmusili je do noszenia burki, stroju zakrywającego całe ciało (w tym oczy).

Do nielicznych państw, w których przestrzega się skrajnej wersji prawa muzułmańskiego, należy Arabia Saudyjska, gdzie do niedawna powszechne, a obecnie rzadsze, było publiczne stosowanie kar hudud. Czyny homoseksualne mogą podlegać karze egzekucji lub chłosty i więzienia. Ścinanie głów i kończyn mieczem odbywało się zwykle w piątki, przed główną modlitwą. Saudyjskie prawo zezwala również na karę typu "oko za oko" (arab. kisas) w przypadku morderstw i obrażeń ciała, a także na ułaskawienie w zamian za zrekompensowanie strat rodzinie (arab. dija).

W Iranie, gdzie wykonuje się więcej egzekucji niż w Chinach, stosuje się kary podobnie jak w Arabii Saudyjskiej, choć z przewagą kary pozbawienia wolności, również za przestępstwa niewynikające z szariatu, np. chłostę za spowodowanie wypadku drogowego.

Reklama

W 2019 roku Brunei jako pierwszy kraj Azji Południowo-Wschodniej wprowadziło skrajny wariant szariatu, choć sułtan zapewnił, że niektóre kary nie będą egzekwowane, w tym ukamienowanie za akty homoseksualne i cudzołóstwo.

W Indonezji autonomiczny Aceh na Sumatrze jest jedyną prowincją, w której obowiązuje rygorystycznie interpretowany szariat. Publiczna chłosta jest powszechna w przypadku hazardu, picia alkoholu, cudzołóstwa (w tym seksu przedmałżeńskiego) i aktów homoseksualnych, jednak rząd w Dżakarcie odmawia wydania zgody na ścinanie.

Od 1979 roku w Pakistanie system sądów szariackich działa równolegle do brytyjskiego kodeksu karnego w takich sprawach jak cudzołóstwo, fałszywe oskarżenia w sądzie, przestępstwa przeciwko mieniu oraz spożywanie narkotyków i alkoholu. W 2006 roku gwałt i cudzołóstwo zostały usunięte z prerogatyw systemu religijnego. Od wyroków sądu szariackiego można się odwoływać w sądach głównego nurtu.

Sudan przyjął szariat w 1983 r., ale niekonsekwentnie. Według aktywistów ukamienowanie nie zdarzyło się od dziesięcioleci, choć jest możliwe, a setki kobiet są co roku karane chłostą za "niemoralne zachowanie".

W Katarze chłosta nadal jest oficjalną karą dla muzułmanów za spożywanie alkoholu lub nielegalne stosunki seksualne, ale jest rzadko stosowana. Cudzołóstwo muzułmanki i niemuzułmanina może być karane śmiercią, chociaż kara śmierci w rzeczywistości zdarza się w rzadkich przypadkach morderstw, gdy rodzina ofiary nie okazuje litości.

W około 12 z 36 stanów na północy Nigerii szariat stosuje się w sprawach karnych.

Zanim został obalony w 2019 roku kalifat Państwa Islamskiego stosował skrajną i brutalną formę szariatu w kontrolowanych przez siebie częściach Syrii i Iraku. Podobnie działa związana z Al-Kaidą grupa Asz-Szabab w Somalii.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2021-08-21 08:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania