Reklama

Niedziela Częstochowska

Małżeństwa u swojej Patronki

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jesteście skarbem nieocenionym. Jesteście trzykroć piękni. Po pierwsze, że istniejecie, a przecież ten świat mógłby istnieć bez nas, to jest dar od samego Boga dla świata i dla nas. Po drugie – macie imiona zapisane w niebie, to jest piękno, którego nigdy nie wolno utracić. Trzecie, że jesteście teraz i tu z Chrystusem we wspólnocie Kościoła – mówił abp Wacław Depo do małżeństw 22 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radość z daru miłości wzajemnej, miłości prawdziwej, bezinteresownej, ofiarującej siebie, zgromadziła małżeństwa i rodziny 22 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie. Wspólnoty rodzinne uczestniczyły w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Zobacz zdjęcia: Małżeństwa u swojej Patronki

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do liturgii i pytał: – Rozstrzygnijcie, komu chcecie służyć: Bogu czy bałwanom (Joz 24,15)? Komu wierzymy? – Wiara, będąc darem Boga, zostaje tutaj ukazana jako zaproszenie do współpracy i wolny wybór człowieka. Pozostawienie dylematu: albo Bóg, albo bałwany – nie ma pośredniej możliwości, nie ma pozycji neutralnej, jest to zasadniczy wybór między prawdziwym Bogiem a bogami fałszywymi – podkreślił kaznodzieja. Zgromadzonym wyjaśniał, że czytany dzisiaj fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (Ef 5,21-32) należy do najważniejszych tekstów w Nowym Testamencie dotyczących świętości rodziny i małżeństwa. – To wy jesteście adresatami tego listu – mówił abp Wacław do małżeństw, które są współuczestnikami podwójnej tajemnicy ustalonej przez Boga, że po stworzeniu człowieka jako mężczyzna i kobieta, człowiek opuszcza ojca i matkę i złączy się z żoną, aby dwoje byli jednym ciałem. To jest dar i zadanie – dwoje jedno. Druga tajemnica: – Nie ma Kościoła bez Chrystusa, nie ma Chrystusa i dojścia do Niego poza Kościołem. To jest wolą Boga, a Chrystus jest głową Kościoła i zbawcą ludzi. Chrystus jest zbawcą ciała zrozumiałego jako całość człowieka wraz z duszą i ciałem. Ta podwójna tajemnica nie łatwa do zrozumienia i spełniania, ale jest to sprawa zaufania Bogu, w którym wszystko jest możliwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Pieczykura/Niedziela

Arcybiskup Depo pozostawił rodziny z przesłaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, głównego konsekratora figury sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w 1967 r. „Świat bez macierzyństwa nie może się obejść. Kościół nie może być tylko suchym postulatem doktrynalnych określeń. On jest życiem i musi być bliski codzienności życia. Nie wierzcie tym prorokom, którym się wydaje, że bez pomocy Matki Najświętszej, Matki Chrystusa, można dokonać czegokolwiek w świecie i w Kościele. Nie wierzcie”.

Reklama

Dlaczego pielgrzymka małżeństw odbyła się w czwartą niedzielę miesiąca, kiedy to w sanktuarium ojcowie udzielają indywidualnego błogosławieństwa kobietom w stanie błogosławionym i małżeństwom, które pragną tę łaskę wyprosić, wyjaśnił o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa: – W niedzielę po 13 sierpnia gromadzi nas tu Matka Boża Leśniowska Patronka Rodzin. Wspominamy koronację figury Matki Bożej papieskimi koronami i przybywamy w pielgrzymce małżeństw. W tym roku kalendarz nie pozwolił na wspólne świętowanie, ponieważ 15 sierpnia przypadła uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bez was byłaby tu pustelnia, nie byłoby pięknej uroczystości i w całym roku byłoby pusto. Dzięki wam, ludziom wiary, kochającym Matkę Przenajświętszą, jest tu tak pięknie.

Po Mszy św. małżonkowie odnowili przysięgę złożoną w dniu ślubu. Spływało na nich indywidualne błogosławieństwo Boga. W tym czasie splecione dłonie małżonków były przewiązane stułą.

Beata Pieczykura/Niedziela

– Przyjeżdżamy tu od 12 lat i mamy nadzieję, że będzie nam dane to kontynuować. Tutaj zawsze taki spokój człowiek uzyskuje. W dzisiejszych czasach, kiedy małżeństwo jest tak atakowane, uważam, że są takie rzeczy, czynności, które powinny mocno wybrzmieć, dlatego jesteśmy w tym miejscu. U Matki Bożej Leśniowskiej czujemy się jak w domu – powiedziała pani Ewelina z Wodzisławia Śląskiego, która pielgrzymowała z mężem Rafałem i czwórką dzieci. Państwo Aleksandra i Piotr w Jedlinie przeczytali w internecie, że odbywa się pielgrzymka rodzin i postanowili się wybrać. – Ta pielgrzymka ma znaczenie symboliczne. Przysięga małżeńska jest ważna, a przypominanie o niej ma swoją wartość – dodał pan Piotr. Swoje intencji przez ręce Maryi przedstawili państwo Ewa i Robert z Mysłowic, którzy podczas urlopu przyszli pieszo z Żarek Letnisko-Masłońskie. Na rowerach natomiast przybyli pątnicy z Sędziszowa.

Do Leśniowie przybyli także pątnicy, który na szybie samochodu obok fotografii Niepokalanej umieścili napis: „Maryjo, dotknij każdego swoją miłością, kto spojrzy na Twój wizerunek”.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-22 17:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteście śpiewającą rodziną? To festiwal dla was

NikolayF.com/Pixabay

Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie zaprasza rodziny w minimalnym 3-osobowym składzie do wzięcia udziału w Festiwalu Śpiewających Rodzin „Totus Tuus”.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst