Reklama

Niedziela w Warszawie

Z okna papieskiego samolotu

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na księgarskie półki trafia właśnie nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt. „Z Watykanu w świat”. To wciągająca opowieść o papieskich podróżach i osobach stojących za ich organizacją.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorka jako jedna z nielicznych kobiet mieszkała za Spiżową Bramą przez kilkanaście lat. Dzięki swoim przyjaźniom z pracownikami watykańskiej administracji zgłębiła tajniki przygotowań do podróży apostolskich oraz z pierwszej ręki poznała niesamowite, nigdy wcześniej nie opowiedziane historie. Jako reporterka do dziś stale towarzyszy papieżowi w pielgrzymkach, często nawet siedząc z nim w jednym samolocie.

Zagłębiając się w lekturę książki poznamy kulisy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oczami reporterki, dowiemy się, ile kosztuje lot z papieżem, dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu oraz jak wyglądało życie w ogarniętych pandemią Włoszech. Poznamy także osobiste historie z najodleglejszych krajów, takich jak Japonia czy Tajlandia oraz przejmujące relacje w pochłoniętego przez trzęsienie ziemi Amatrice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolińska-Riedi jest autorką wcześniejszych, cieszących się dużą popularnością publikacji „Kobieta w Watykanie” i „Zdarzyło się w Watykanie”, w których zabierała czytelników w podróż po ukrytych zakamarkach świata za Spiżową Bramą. Na kartach obu swoich książek autorka wędrowała z czytelnikami wspólnie po pałacowych dziedzińcach i alejkach słynnych ogrodów, po papieskich garażach i watykańskiej aptece, zaglądała do drukarni i do słynnego magazynu mebli, wsłuchiwała się we wspomnienia spotykanych na ścieżkach Watykanu ludzi, którzy stanowili o jego tożsamości. W swojej najnowszej książce znowu wyrusza w drogę – tym razem z Watykanu w świat.

- Czasami jest to wędrówka tuż za Spiżową Bramę, czasem kilka kilometrów od watykańskich murów, innym razem na antypody, aż po krańce Ziemi – powiedziała w czasie prezentacji książki w Domu Arcybiskupów Warszawskich Wolińska-Riedi i dodała, że Watykan pozostaje nadal osią tej przygody. – To miejsce niemal od zawsze było moim punktem odniesienia. To tu przez wiele lat zasypiałam i tu widziałam pierwsze promienie wschodzącego słońca. Tutaj pakowałam walizki, by wyruszyć w kolejną podróż, a wracając do domu z pokładu samolotu niecierpliwie wypatrywałam kopuły watykańskiej bazyliki – wspominała dziennikarka.

Reklama

Na postawione przez prowadzącego spotkanie Marka Zająca pytanie, co zmieniło się w papieskich podróżach za papieża Franciszka Wolińska-Riedi zwróciła uwagę, że inaczej wyglądają obecnie same przygotowania do pielgrzymek. – W czasie lotu papież spożywa te same posiłki, które dostają wszyscy lecący z nim w samolocie. Franciszek korzysta z marek samochodów, używanych w odwiedzanych krajach. Również papamobile nie przylatują razem z papieżem, ale są montowane na miejscu – zaznaczyła.

Autorka przyznała również, że bardzo poruszyła ją postawa papieża po trzęsieniu ziemi w Amatrice w środkowych Włoszech, kiedy z polecenia Ojca Świętego najszybciej dotarli na miejsce tragedii papiescy strażacy. – Papież chciał uczestniczyć w tym dramacie. To wyraz jego bardzo delikatnej i zarazem bardzo konkretnej obecności – podkreśliła i dodała, że ma nadzieję, iż czas pandemii poruszy ludzkie serca, uwrażliwiając je na Boga i drugiego człowieka.

Wolińska-Riedi jest nie tylko dziennikarką, ale również lingwistką, tłumaczką i producentką. Ukończyła studia magisterskie w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie na Wydziale historii Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie. Była tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, realizatorką i współproducentką 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Jako wolontariuszka podczas ŚDM w 2000 roku poznała swojego przyszłego męża, jednego z członków papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Od 2014 roku jest korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i w Watykanie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-13 17:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego