Reklama

Niedziela Legnicka

IV Dni Muzyki Papieskiej w Karkonoszach Zgoda – zgoda, a Pan Bóg wtedy rękę poda”

Przemysław Kaczałko

W kolejne dwie niedziele 17 i 24 października 2021 w jeleniogórskich kościołach odbyły się koncerty poświęcone umiłowaniom muzycznym Wielkiego Polaka Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia

Przypomnijmy, że na pomysł zorganizowania takich koncertów wpadło kilku parafian z Sanktuarium. Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, którzy urodzili się 16 października, to jest w dniu rozpoczęcia Wielkiego Pontyfikatu przez Kardynała Karola Wojtyłę. Trud zorganizowania tych muzycznych imprez, spoczął na Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i dawnej Parafii Garnizonowej, czyli Parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszych koncertach w 2018 r. wystąpiło sześciu artystów z muzyką i pieśniami liturgicznymi klasyków baroku. Drugi koncert miał charakter ofertorium musicale, a dedykowany był trzem papieżom: Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi , a siedemnastu wykonawców z Europy, Izraela i Kazachstanu zaprezentowało najpiękniejsze utwory mistrzów włoskich, niemieckich, polskich i południowoamerykańskich.

Płyty z tych zdarzeń muzycznych dotarły do papieża Franciszka, od którego organizatorzy koncertów: Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego otrzymały specjalne błogosławieństwa.

fot. Przemysław Kaczałko


Czas pandemii

Okres pandemii uniemożliwił zorganizowanie mega koncertu III Dni Papieskich, w którym miano wspólnie wspólnie z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, zaprezentować Mszę Koronacyjną W. A. Mozarta.

Wydano jednak płytę z wybranymi utworami z poprzednich koncertów i ciepłym, trafnym komentarzem ks. dr Prałata Andrzeja Bokieja – Proboszcza Parafii dawnego Kościoła Garnizonowego.

Dzisiaj

Tegoroczne IV Dni Muzyki Papieskiej w Karkonoszach, obfitowały w jeszcze ciekawsze wydarzenia muzyczne. W dwóch kościołach, to jest w dawnym Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze i Kościele Jana Chrzciciela w Cieplicach, zaprezentowano północnoamerykańską chrześcijańską muzykę liturgiczną w wykonaniu zespołu Karkonoski Dixieland i w jazzowym stylu. Wystąpił również wokalno – instrumentalny zespół Fides z pięknymi refleksyjnymi pieśniami, a całość narracją, cytatami z przesłań Jana Pawła II i Papieża Franciszka, oraz nadzwyczaj ciekawym komentarzem Papieża Franciszka do modlitwy „Ojcze Nasz”, opatrzył aktor Teatru C. K. Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński. Była mowa o miłosierdziu, o potrzebie życia w pokoju, a ta edycja Dni Papieskich poświęcona była również przesłaniu Aleksandra Fredry „Zgoda – zgoda a Pan Bóg wtedy rękę poda”.

Reklama

  

fot. Przemysław Kaczałko


To właśnie, jak podkreślają organizatorzy koncertu, potrzeba modlitwy o pokój, zgodę i łagodność wynikająca z najpiękniejszego przykazania, nie tylko chrześcijańskiej religii, czyli przykazania miłości, mówiącego o potrzebie miłości bliźniego i szacunku dla drugiego człowieka, stała się motywem przewodnim wszystkich koncertów Muzyki Papieskiej w Karkonoszach. Dla nas – mówią organizatorzy - miłość bliźniego to zaproszenie do tego, aby „nie czynić drugiemu, co tobie niemiłe”.

Na koniec muzycy dixielandowi z wokalistami zespołu Fides wykonali „Barkę”, co obecni nagrodzili brawami na stojąco. Obecne była również młodzież z jeleniogórskiej „Handlówki”, która przygotowała na tę uroczystość już po raz drugi ponad 200 specjalnych kremówek.

 

fot. Przemysław Kaczałko


Podobnie jak w minionych latach, również z IV Koncertu nagrany będzie film, który w formie płyty DVD dystrybuowany zostanie nieodpłatnie przez parafię, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który był finansującym przedsięwzięcie partnerem projektu.

Do zobaczenia za rok - mamy nadzieje, że na V Dniach Muzyki Papieskiej - którego roboczy tytuł to „Błogosławieni Pokój Miłujący”.

Stanisław Schubert (prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych)

fot. Przemysław Kaczałko

Podziel się:

Oceń:

2021-11-01 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znany wokalista i ceniony aktor wystąpili w Oświęcimiu

Wspólne odśpiewanie Barki.

Ks. Ryszard Szymeczko

Wspólne odśpiewanie Barki.

W salezjańskim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu odbył się koncert najpiękniejszych pieśni papieskich.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku