Reklama

Kościół

Przeor Jasnej Góry zachęca do modlitwy za Polskę

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra wciąż pozostaje zwornikiem pierwiastka duchowego i patriotycznego - podkreśla przeor klasztoru w przededniu święta niepodległości. Zachęca do modlitwy za Polskę i zauważa, że codzienna Msza św. celebrowana w Kaplicy za Ojczyznę to nie tylko paulińskie zobowiązanie, ale także wszystkich polskich pielgrzymów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Samuel Pacholski przypomina, że nadanie Sanktuarium określenia „duchowa stolica Polski” związane jest z zaborami i tak jak wtedy wierni szukali tu umocnienia, nie tylko religijnego, tak i dziś, pragną utrwalać narodowe więzy.

- Jasna Góra łączyła pielgrzymów z trzech zaborów, ale także tych powracających z emigracji. Wracali tutaj nie tylko po to, żeby poczuć więź religijną z Maryją, ale też z obecnymi pielgrzymami i żeby odnaleźć zachowane tutaj ślady polskiej tradycji, kultury, języka, architektury. To wszystko umacniało ich w nadziei, że Polska kiedyś się odrodzi - powiedział o. Przeor. Dodał, że „i dziś chodzi o to, by widzieć i doceniać miejsca tętniące polskością, łączące nasz Naród”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasnogórski przeor za św. Janem Pawłem II podkreśla, że Ojczyzna to Matka i sprawy jej dotyczące nie mogą nas nie obchodzić i nie boleć. Dlatego zachęca do modlitwy za Polskę, by „zasypane zostały rowy nienawiści, podziałów, byśmy mimo różnic potrafili patrzeć na siebie w duchu braterstwa”.

Podziel się cytatem

Reklama

Kustosz Jasnej Góry zauważa z kolei, że 11 listopada to także dzień szczególnej pamięci o obrońcach naszej Ojczyzny. - Tu modlimy się za wszystkich żołnierzy, tych którzy teraz służą i bronią naszej suwerenności, naszych granic, ale też tych, których Bóg powołał już do wieczności, a którzy heroiczną postawą, bohaterstwem przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedział o. Waldemar Pastusiak.

Reklama

Paulin, przypominając, że Kościół bardzo mocno wpisał się w historię polskiego Narodu, a Jasna Góra jako ośrodek kultu maryjnego kształtowała jednocześnie świadomość narodową Polaków, wyraził nadzieję, że wciąż pozostaną one dla wiernych miejscem czerpania siły ducha: „ludzie zawsze kiedy czuli lęk, niepokój, kiedy szły trudne czasy, uciekali się do Matki Bożej”.

O. Kustosz wskazał na znajdujące się na Jasnej Górze wota i różne wytwory kultury, które przypominają czasy utraconej niepodległości, siłę ducha Polaków i odrębność narodowo-polityczną.

Jutro 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze zanoszona będzie szczególna modlitwa za Ojczyznę. W południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, a to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza św. w duchowej łączności z Polonią świata odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00.

Reklama

Transmitowana będzie przez polską stację telewizyjną - EWTN. Msza św. za Ojczyznę celebrowana będzie także o godz. 7.00 z transmisją w TVP, o 9.30 - transmisja TV Trwam i o godz. 15.30.

Jasna Góra zawsze odgrywała ważną rolę w historii naszej Ojczyzny, o czym świadczą złożone tutaj pamiątki, wota od królów do czasów „Solidarności” i współczesnych. Jak podkreślają Paulini w te szczególne wota wpisana jest „dusza polskiego narodu”. Wszystkie zgromadzone tu obiekty mają wartość podwójną: jako zabytki muzealne i jako wota. Zawierają historię losów ludzi, którzy złożyli je u stóp swej Królowej i Matki.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-10 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Przy Sercu Jezusa i Maryi - modlitwa o świętość kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień czasem modlitwy o uświęcenie kapłanów. Na całym świecie katolicy modlą się w tej intencji. Także na Jasnej Górze pielgrzymi pamiętają o kapłanach, których na co dzień spotykają na swej drodze. Kapłani podkreślają i wielką rolę w ich codziennej posłudze duchowego wstawiennictwa wiernych.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów