Reklama

Niedziela w Warszawie

Gala Roku Prymasa Tysiąclecia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyła się uroczysta Gala Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie której miała miejsce światowa prapremiera oratorium Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dla naszej wspólnoty akademickiej kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, od której ciągle czerpiemy życiodajne siły w obszarze nauki, wychowania i formacji. Dzisiejsza gala jest pięknym akcentem, który wieńczy wszystkie nasze przedsięwzięcia takie jak: konferencje naukowe, wystawy artystyczne, koncerty oraz konkursy w roku Patrona UKSW – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W czasie gali wręczono nagrody uczniom i studentom - laureatom w konkursach o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na konkurs plastyczny „Patron szkoły moim oczami”, skierowany do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego napłynęło 180 prac, z których komisja konkursowa wyróżniła kilka najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody z rąk rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, Ewy Waszkiewicz, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Warszawie, który był fundatorem nagród oraz ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laureatami konkursu plastycznego w kategorii klas I-III ze szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego zostali: Zuzanna Dębska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Maciej Mielnicki z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle, Maria Kander z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach. Wyróżnienia otrzymali Jakub Możdżonek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu oraz Wiktoria Markowska ze Szkoły Podstawowej w Dziewulach. W kategorii klas IV-VIII nagrody otrzymali: Łucja Bogusz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, Maja Flisek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Oliwia Chrzanowska ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Warszawie Kobiałce. Wyróżnione zostały także prace Wiktorii Zadrożnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach oraz Szymona Orzoła z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Natomiast Samorząd Studentów UKSW zorganizował konkurs wiedzy o Patronie. Pierwsze miejsce zajęła Mariola Pirek, drugie – Daniel Śmieciński, a trzecie Marta Czępińska.

Reklama

– Całe złoto tego świata nie wystarczyłoby, żeby wyryć w nim wszystkie refleksje, myśli i lekcje, które pozostawił nam kard. Stefan Wyszyński do wykorzystania w naszym życiu i do przemyślenia – zwróciła uwagę Ewa Waszkiewicz.

Przedstawicielka NBP zaprezentowała monetę kolekcjonerską Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego, wybitą z okazji beatyfikacji Prymasa – złotą o nominale 100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł. Na rewersie złotej monety przedstawiono popiersie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z profilu oraz napis: „Serce narodu jest w sercu Boga”. Na rewersie srebrnej monety znalazło się popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz słowa: „Per Mariam – Soli Deo”, co znaczy: Samemu Bogu – przez Maryję.

Kolekcjonerskie monety NBP otrzymali z rąk dyr. Ewy Waszkiewicz członkowie Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW na czele z władzami Uniwersytetu.

Kulminacyjnym punktem gali był koncert oratoryjny „Wierny w służbie Niepodległej - Stefan Kardynał Wyszyński” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii. Słowo wstępu wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW. Wskazał na cztery aspekty nauczania Prymasa Tysiąclecia, które mogą nas jednoczyć.

Pierwszym z nich jest pytanie o to, kim jest człowiek. – Mamy dziś do czynienia z antropologiczną walką o koncepcję człowieka. Kard. Wyszyński mówił, że człowiek jest kimś wielkim. Widział go zawsze w odniesieniu do Boga – podkreślił ks. Skorowski. Dodał, że ważny jest dzisiaj także problem narodu i dziedzictwa ojczyźnianego.

- Czy jest nam jeszcze potrzebna Ojczyzna? Tworzą ją ludzie, ale także ich kultura, jako dzieło ich życia. Jest ona odbiciem i wielkim nośnikiem wartości. Te wartości nas uczą. Dzisiaj w dobie wielkiego sporu o integrację potrzeba powrotu do Ojczyzny i rodzimej kultury. Świat dzisiejszy boi się ludzi znikąd – zaznaczył ks. prof. Skorowski. Zwrócił ponadto uwagę na wizje rodziny kard. Wyszyńskiego.

Reklama

- Rodzina jest wspólnotą zrodzoną z miłości i która rodzi z miłości – podkreślił. Jako ostatni aspekt nauczania Prymasa Tysiąclecia wskazał na jego wizję Europy. Przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że Europa musi stać się nowym Betlejem i wrócić do wartości humanizmu chrześcijańskiego. – Jeśli się je odrzuci, Europa przestanie być Europą – przestrzegał ks. prof. Skorowski.

Zwieńczeniem gali był utwór oratoryjny Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”. W koncercie wystąpił Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II z udziałem solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran) oraz Roberta Szpręgiela (baryton) pod batutą Zofii Borkowskiej. Patronat nad koncertem objęło Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2021-11-19 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70 lat temu abp Wyszyński otrzymał nominację kardynalską

Kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

12 stycznia 1953 roku papież Pius XII mianował abp. Stefana Wyszyńskiego kardynałem. Tego dnia nowo mianowany kardynał poświęcił Dom Arcybiskupów Warszawskich. Z okazji 70. rocznicy tych wydarzeń metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył dziś o godz. 19.00 Mszy św. w Archikatedrze Warszawskiej.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?