Reklama

Świat

Słowa, za które dziękował Franciszek

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spontanicznym przemówieniu papież Franciszek podziękował za słowa abp. Józefa Michalika skierowane do niego na zakończenie Ad limina.

Abp Michalik zaznaczył na początku: „W historii Polski nigdy nie byliśmy antyrzymscy ani antypapiescy”. Nie udało się wszczepić nienawiści do Kościoła katolickiego ani nazistom ani komunistom - stwierdza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przedstawił dane statystyczne Kościoła w Polsce, gdzie jest 93% ochrzczonych w 44 diecezjach. Zauważył też, że 75% Polaków jest przeciwnych aborcji.

Abp Michalik zwrócił uwagę na to, że katechizacja dzieci i młodzieży odbywa się we wszystkich szkołach, rozwijają się ruchy, stowarzyszenia i grupy formacyjne. Zaznaczył także fakt, iż w TV państwowej jest od 20 lat zarezerwowane kilka godzin tygodniowo na programy katolickie; działa też TV Trwam i rozgłośnie radiowe oraz jest prasa katolicka.

W imieniu Episkopatu Polski abp Józef Michalik ponowił zaproszenie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., przypadające w 1050 rocznicę chrztu Polski. Zapewnił również Ojca Świętego o stałej modlitwie w jego intencji.

Oto pełny tekst przemówiena abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Przemówienie do Ojca Świętego z racji wizyty Biskupów polskich ad limina Apostolorum

Ojcze Święty,

Przychodzimy dziś do Ciebie jako do nauczyciela wiary, dzięki któremu każdy z nas czuje się w pełni kościołem, bo słów samego Pana doszukujemy się w Twoim słowie. To spotkanie było oczekiwane, jest poruszające, bo od początku Waszej posługi Piotrowej uświadamiamy sobie, że utwierdzasz nasz Kościół nie tylko charyzmatem słowa, ale także wymową świadka wiary odważnej i żywej. Dziękujemy Ci za to świadectwo.

Przychodzimy tu dziś nie, żeby pouczać, ale żeby słuchać, i z tym większym zdziwieniem stwierdzamy, że Ojciec Święty robi wszystko, aby razem z nami dosłyszeć głos czasów i głos Ducha Świętego, co nie jest zawsze łatwe, ale zawsze fascynujące i piękne.

Reklama

Kościół, który jest dzisiaj w Polsce, niewiele się różni od Kościoła "wczoraj". W historii polskiej nigdy nie byliśmy antyrzymscy ani antypapiescy. Nie udało się zaszczepić nienawiści doKkościoła katolickiego żadnym reformatorom, szafującym obietnicami w wieku XVI, czy przemocą w następnych wiekach. Także nazizm i komunizm ze swoją ideologią agresywnego ateizmu, mimo że w wielu punktach, np. w sferze etyki, boleśnie nas poranił, to jednak nie zdołał w nas zachwiać przywiązania do Ewangelii i Kościoła.

Dla nas każdy papież jest nie tylko następcą św. Piotra w perspektywie historycznej, ale i zastępcą Chrystusa w perspektywie wiary. Uradowaliśmy się wyboremJjana Pawła II i dziękujemy za decyzję o jego kanonizacji i kanonizacji Jana XXIII, ale dla nas Jan Paweł II nigdy nie umarł, bo żył w Benedykcie XVI i żyje w papieżu Franciszku i żył będzie w następcach Waszej Świątobliwości.

Kościół w Polsce ma swoje problemy, obawy i wady, bo nawet może więcej niż inne narody odczuwamy smutne dziedzictwo grzechu pierworodnego pogłębione dziedzictwem komunizmu, a także współczesnym naporem sekularyzmu, który agresywnie dziś depcze wszelką świętość. Także świętość praw natury. Widzimy, jak Książę ciemności systematycznie sieje kąkol szczególnie na Bożej niwie. Boleśnie to odkrywamy i próbujemy kontynuować zasiew Bożej Świętej Ewangelii, pamiętając Ewangeli Gaudium... .

Statystycznie stan Kościoła w Polsce jest prosty: około 38 mln ludności, 93 procent uznaje się za ochrzczonych, 44 diecezje, 143 biskupów z czego 97 aktywnych i 46 biskupów emerytowanych. Episkopat nasz jest autentycznie jednością w sprawach wiary, moralności i dyscypliny duszpasterskiej. Mamy duchowieństwo gorliwe i dobrze przygotowane do realizacji powołania, funkcjonuje 10 uniwersytetów teologicznych. W roku 2013 do kapłaństwa przygotowywało się 426 młodych Polaków, a 501 kobiet było nowicjatach. Średnią ponad 50% katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. (Bolejemy, że nie jest to 100%).

Reklama

75% Polaków aktualnie jest przeciwnych aborcji. W ostatnich latach widać wzrost o 6% według danych z 5 stycznia 2014 roku. Na misjach pracuje 1 015 polskich księży i zakonników, 640 sióstr zakonnych 150 osób świeckich. Ponad 200 księży pracuje we wschodnich krajach Europy. Wyzwaniem jest kilkumilionowa emigracja zarobkowa młodych ludzi, kryzys rodziny, około 30% małżeństw rozbitych i dramatyczny spadek urodzin. Nasze relacje z demokratycznie wybranym rządem układają się na zasadach poprawnego dialogu, szanowany jest konkordat ze Stolicą Apostolską, ale niepokoi nas prowadzona dziś, systematyczna w całej Europie, ukryta i jawna walka z Bogiem i prawami Bożymi, widoczna w legislaturze i światowych mediach, które sprzężone są także z siecią medialną w Polsce. Stanęliśmy do tej konfrontacji po uzyskaniu pełnej wolności przed 20 laty nieprzygotowani. A co ważniejsze, zmaganie się z siłami ciemności w nas samych nie jest łatwe. Czekają nas nowe wyzwania, ale nie poddajemy się trudnościom. Cieszymy się, że niekiedy dane jest i nam cierpieć zniewagi dla Imienia Chrystusowego.

Nauczanie Katechizmu dzieci i młodzieży odbywa się we wszystkich szkołach także państwowych, rozwijają się ruchy, stowarzyszenia i grupy formacyjne katolików świeckich. Rodzą się z inicjatywy laikatu nowe inicjatywy w sprawie obrony życia poczętego, np. po raz kolejny sami świeccy zebrali ponad 600 tysięcy podpisów przeciwko aborcji, jeszcze dopuszczalnej w Polsce w trzech przypadkach, niestety nie uwzględnionych przez parlament. Powstają nowe tygodniki i pisma ludzi świeckich bliskich Kościołowi, w programie narodowym TV od 20 lat zarezerwowanych jest kilka godzin tygodniowo na programy katolickie, działa też katolicka Telewizja Trwam, działają w każdej diecezji rozgłośnie radiowe o charakterze kościelnym i od kilku lat działa skutecznie Caritas we wszystkich diecezjach. Edycja tygodników i pism katolickich dochodzi do 1 000 000 egzemplarzy, podjęliśmy także próby nowej ewangelizacji w oparciu o koordynację istniejących już inicjatyw z ukierunkowaniem na ludzi oddalonych od Kościoła. Istnieje też kilka inicjatyw duszpasterstwa młodzieży o zasięgu ogólnopolskim gromadzących dziesiątki tysięcy młodzieży np. Lednica, Przystanek Jezus a także duszpasterstwa środowiskowe np. akademickie, Kościelna Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera ponad 2500 młodzieży z rodzin wielodzietnych w zdobyciu wykształcenia. Jest stały ruch pieszych pielgrzymek liczących nawet setki tysięcy osób do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i do innych sanktuariów.

Ojcze Święty, ponawiamy zaproszenie i oczekujemy Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, uważając, że ubogacisz nas swoją modlitwą i refleksją także w innych miejscowościach, zwłaszcza że w roku 2016 świętować będziemy 1050. rocznicę chrztu Polski. Na zakończenie chcę powiedzieć, że nie ma w Polsce parafii, w której by nie modlono się za papieża. Ta codzienna modlitwa trwa na Jasnej Górze i we wszystkich diecezjach. Niech Ojciec Święty nie traci nigdy odwagi, bo nigdy nie jest sam, i niech mu nie zabraknie również odwagi, aby i nam stawiać wymagania, upomninać ilekroć trzeba, i podnosić wzwyż aż do pełnej jedności z Chrystusem. Prosimy też o modlitwę za nas i apostolskie umocnienie błogosławieństwem na dalsze posługiwanie w Chrystusowym kościele.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-08 12:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Kowalczyk do Papieża: Prosimy Cię o ojcowskie uwagi, o inspiracje do dalszej owocnej posługi

ks. Paweł Rytel-Andrianik/BPKEP/Niedziela.pl

Więcej ...

Watykan: W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych i specjalnych

2024-06-28 13:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024