Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: przygotowania do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Wyszyńskiego

Instytut Prymasowski

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci. Tego dnia do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią Błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jezus spotyka Matkę swoją” - te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony alei NMP, przy ołtarzu polowym powita ten szczególny napis - powiedział KAI kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, wchodząc w progi sanktuarium, spotkali Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile Prymasa, natomiast po lewej herb kard. Stefana Wyszyńskiego, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Na murach klasztoru od ubiegłego roku, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie jasnogórskim, jest już dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego, sobota 28 maja, będzie czasem szczególnej wdzięczności za tę, także tu wymodloną beatyfikację.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zaznacza, że liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu beatyfikacji z 12 września ub. roku, bo od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult w Kościele. - Oczywiście tytułu można używać wcześniej, ale liturgiczne przeżycie jest tym, które właściwie nadaje rangę temu wydarzeniu prawnemu, jakim była beatyfikacja - wyjaśnia duchowny.

Reklama

Mariolog przypomina, że w liturgii podkreślamy, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga, byśmy osiągnęli pełnię zbawienia”. Dodaje, że „przykład i wstawiennictwo” to jest właściwe streszczenie tego, kim dla nas są święci.

Msza św. dziękczynna sprawowana będzie 28 maja na jasnogórskim Szczycie o 14.30 pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk "Jak Ojciec i Syn" o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny. O godz.11.30 na Wałach odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Jak przypomina ks. Królikowski umiejscowienie relikwii w ołtarzu wskazuje na więź świętych ze stołem ofiarnym, bo świętość wyrasta z Eucharystii.

Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany jest już od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Tym razem poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+7 -1
2022-05-20 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rowerem śladami Prymasa Tysiąclecia

W programie pierwszej wycieczki (1 maja) znajdzie się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask
i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W programie pierwszej wycieczki (1 maja) znajdzie się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza na II edycję wycieczek rowerowych po Puszczy Kampinoskiej „Koło puszczy. Muzealna jazda po Kampinosie”. Pierwsza rowerowa wyprawa już 1 maja.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?