Reklama

Kościół

Warszawa: uroczysta Eucharystia w XV Święto Dziękczynienia

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

- Oboje błogosławieni pozostawili nam program życia nie tylko na lata spokojne, ale nade wszystko na trudne czasy – mówił bp Jan Kopiec w homilii podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w XV Dniu Dziękczynienia, obchodzonym jako ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej. Eucharystii z udziałem wielu polskich biskupów, m.in. abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski i kard. Stanisława Dziwisza przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając Mszę św. kard. Nycz przywołał pamiętne słowa modlitwy o Ducha św. wypowiedziane przez św. Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. – Wierzymy, że stały się te słowa początkiem wielkiej zmiany w Polsce, w Europie Środkowo – Wschodniej i w Kościele – powiedział, dodając, że ta modlitwa jest potrzebna także dziś. Jak podkreślił, bł. Stefan Wyszyński i bł. Elżbieta Róża Czacka to patroni dani nam przez Boga na nowe czasy.

Bp Kopiec rozpoczął swą homilię od refleksji na temat Świątyni Opatrzności Bożej, która „nosi w sobie formę stygmatu dla przynaglenia w dziękczynieniu”. Jak podkreślił, długa droga prowadząca do wzniesienia tej świątyni „jest poniekąd potwierdzeniem stanu ducha całego narodu, który potrzebuje czasu dojrzewania, by szczytne cele osiągnąć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście przypomniał postać bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, który do heroizmu swego posługiwania dochodził niełatwą drogą. Zadając pytanie o źródło siły jego ducha, mówił o nieustannie pogłębianej wierze, oparciu się na Maryi, ukochaniu kapłaństwa, oddaniu Kościołowi, co przyniosło wyjątkowe owoce jego biskupiej posługi i przewodnictwa Kościołowi w Polsce w trudnych czasach komunizmu.

Bp Kopiec zaznaczył, że bł. Prymas Wyszyński otoczony był wieloma wspaniałymi postaciami a jedną z nich była beatyfikowana z nim razem bł. Matka Elżbieta Róża Czacka, którą również Bóg prowadził do świętości zawiłymi drogami. Przypomniał, że ta świetnie wykształcona arystokratka, dotknięta w wieku 22 lat utratą wzroku nie zamknęła się w swoim cierpieniu ale podjęła pracę na rzecz potrzebujących.

- Obie te święte postacie dobrze się rozumiały, ubogacały się duchowymi skarbami - dlatego tyle dobra wyrosło z ich żarliwej wiary. Z tej obfitości czerpiemy wszyscy – powiedział kaznodzieja, zwracając uwagę na komplementarność misji nowych Błogosławionych w Kościele i Ojczyźnie.

Reklama

Ponawiając pytanie o to, skąd oboje czerpali duchowe siły, przywołał słowa św. Pawła z Listu do Koryntian (2 Kor,12,8-9): „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali”. W tym kontekście zadał również pytanie o nasze postawy i naszą otwartość na łaskę Bożą.

- Oboje Błogosławieni, za których Bogu i Kościołowi dziękujemy, pozostawili nam program życia nie tylko na lata spokojne, ale nade wszystko na trudne czasy. Nie usprawiedliwiajmy się, że ich czasy i potrzeby były inne. Zawsze, od wieków, człowiekowi potrzeba akceptacji i miłości. Przed nami byli ci, którzy to zrozumieli. Im zawierzajmy nasze rozterki. Dla wspólnego dobra. I prośmy pokornie: niech się tak stanie – zakończył bp Kopiec.

Po homilii wszyscy zebrani odmówili Akt Dziękczynienia Bożej Opatrzności.

W procesji z darami przyniesiony został niecodzienny rekwizyt – Kula Dziękczynienia. Wypełniona ona zostanie specjalnie zarchiwizowanymi intencjami darczyńców Świątyni Opatrzności Bożej. Kula zostanie umieszczona w kopule Świątyni jako już trzecia z kolei. W ten sposób zgromadzono jak dotąd blisko 400 tys. intencji.

W liturgii uczestniczyło ponad 20 polskich biskupów, m.in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski i kard. Stanisław Dziwisz, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele wojska, przedstawiciele środowisk związanych z Błogosławionymi oraz liczni duchowni i wierni świeccy.

Na zakończenie Mszy św. nastąpiło przekazanie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przedstawicielom ponad 50-ciu parafii archidiecezji warszawskiej.

Uroczysta Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej to kulminacyjny punkt XV Święta Dziękczynienia obchodzonego dziś w Warszawie jako ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację bł. kard. Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę rano, gdy z archikatedry warszawskiej wyruszyła procesja z relikwiami Błogosławionych, która przeszła Traktem Królewskim aż do Świątyni Opatrzności Bożej. Relikwie zostały uroczyście wprowadzone do Świątyni, gdzie pozostaną już na stałe.

Reklama

Święto Dziękczynienia trwa nadal. Wkrótce otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci. Przewidziana jest też gra rodzinna poświęcona bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i Elżbiecie Róży Czackiej, pokaz filmów i koncert. Można będzie również zwiedzić Świątynię, Panteon Wielkich Polaków, Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci oraz Mt 5,14│Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

O godz. 15 wypuszczone zostaną do nieba baloniki "Dziękuję" i rozpocznie się Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Po Mszy św. o godz. 19 rozpocznie się wieczór uwielbienia z udziałem m.in. Darka Malejonka. Odbędzie się też nabożeństwo czerwcowe.

Obchody zakończą się o godz. 21.37 iluminacją Świątyni i wspólnym odśpiewaniem „Barki”.

Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia, które odbywa się już po raz piętnasty są słowa “Dziękujemy za błogosławionych Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką”.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-05 13:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie: umieli dostrzegać dobro wspólne

PAP/Andrzej Lange

- O znaczeniu dostrzegania dobra wspólnego mimo różnic, o tym, że powołaniem każdego człowieka jest życie nie tylko dla siebie ale także dla innych oraz o tym, jak ważne jest to zwłaszcza dla osób piastujących ważne funkcje w społeczeństwie – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej pierwszych trzech prezydentów RP na uchodźctwie, sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej. Po Eucharystii prochy zmarłych prezydentów spoczną w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, utworzonym w podziemiach świątyni.

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Świdnica. Złożyli przysięgę, będą święceni

2024-05-10 23:38
Marcin Dudek składa przysięgę przed święceniami diakonatu.

archiwum prywatne

Marcin Dudek składa przysięgę przed święceniami diakonatu.

W sobotę 11 maja Kościół świdnicki cieszyć się będzie z czterech nowych duchownych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli