Reklama

Jasna Góra

Początek Kapituły Generalnej Zakonu Paulinów

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ponad 70 delegatów i ustępującego Zarządu na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Kapituła to gremium przedstawicieli Zakonu zwoływane raz na 6 lat w celu dokonania analizy wierności dziedzictwu, opracowania nowych programów i kierunków posługi oraz wyboru przełożonego generalnego.

Jak powiedział ustępujący generał o. Izydor Matuszewski, Kapitule towarzyszyć będzie temat: „Wierność dziedzictwu Jana Pawła II”. - Przebywając na Jasnej Górze, sześciokrotnie, Ojciec Święty wypowiedział wiele słów i określił charyzmat Zakonu. To dla nas paulinów głos wielkiego dzwonu – podkreślił o. Generał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Kapituły Paulini zastanawiać się będą nad wyzwaniami związanymi z ich posługą we współczesnym świecie. Ponad 500 białych mnichów, obecnych jest na wszystkich kontynentach, oprócz Azji. Od kilkunastu lat dynamicznie rozwijają się ich placówki misyjne w Afryce a także w Europie Wschodniej. O. Izydor Matuszewski podkreślił, że odpowiadając na znaki czasu, pustelnicy wezwani są dziś do pracy duszpasterskiej. To dlatego posługują teraz przede wszystkim w parafiach.

„Zapotrzebowanie dziś jest na duszpasterzy i stąd nasz Zakon odpowiada na znaki, na wezwania Kościoła, Ojca Świętego i podejmujemy różne prace duszpasterskie” - zauważył o. generał. Podkreślił, że praca duszpasterska wiąże się z licznymi zagrożeniami, dlatego potrzeba szczególnej troski o życie wewnętrzne.

W czasie kilkunastodniowych obrad paulini wybiorą generała, który sprawuje najwyższą władzę we wszystkich prowincjach i klasztorach na świecie. Od 2002 r., przez dwie 6 letnie kadencje, urząd przełożonego generalnego pełnił o. Matuszewski. Był on 85. z kolei generałem powstałego w XIII wieku Zakonu Paulinów.

W skład Kapituły wchodzą wszyscy dotychczasowi żyjący generałowie Zakonu, prowincjałowie ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Węgier, przeor Jasnej Góry oraz ojcowie i bracia kapitulni, czyli przedstawiciele społeczności zakonnej wyłonieni we wcześniejszych specjalnych wyborach. Zadaniem ojców kapitulnych jest wybór nowych władz Zakonu. W tajnym głosowaniu wyłaniany jest zatem generał, ojcowie definitorzy tworzący Zarząd Zakonu, który będzie mu doradzać podczas sześcioletniej kadencji, a także prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej oraz administrator generalny.

Reklama

W pierwszym dniu Kapituły jej uczestnicy pod przewodnictwem abp Stanisława Nowaka, metropolity seniora arch. częstochowskiej, przeżywać będą dzień skupienia. Następnie wybrany zostanie przewodniczący spotkania. Kończący kadencję generał przedstawi sprawozdanie z pracy Zarządu, ze stanu Zakonu, z wykonania uchwał ostatniej Kapituły oraz na ręce przewodniczącego złoży swój urząd. Do wyboru nowego przełożonego generalnego to przewodniczący Kapituły pełni najwyższą władzę w Zakonie. Następnie ojcowie i bracia kapitulni w tajnym głosowaniu wybierają nowego generała.

Przełożonym generalnym może zostać każdy paulin, który ukończył 40 lat i od co najmniej 10 lat jest w Zakonie. Może kierować zakonnikami najwyżej 12 lat, czyli dwie kadencje. Po wyborze generał ma trzy miesiące, by powołać nowych przeorów i zarządy we wszystkich paulińskich placówkach na świecie. Kadencja przeorów trwa trzy lata.

Kapituła Generalna Zakonu Paulinów oprócz charakteru wyborczego ma przede wszystkim głęboki charakter religijny. Jest okazją do wspólnotowej modlitwy w intencjach „sług w białych habitach”. To dla paulinów czas autorefleksji, przemyśleń i odpowiedzi na aktualne wyzwania stojące przed Zakonem, a dotyczące jego obecności w Kościele.

Kapituły generalne paulinów odbywają się na Jasnej Górze dopiero od początków XX wieku. Wcześniej ( XIV-XIX w.) miały miejsce m.in. na Węgrzech i w Chorwacji będących kolebką Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Reklama

W Polsce duchowi synowie św. Pawła z Teb kojarzeni są głównie z Jasną Górą, dokąd przybyli z Węgier w 1382 r. Zamieszkali na wzgórzu przy niewielkim kościele, w którym wkrótce umieścili sławny Obraz Matki Bożej, przywieziony z Bełza przez księcia Władysława Opolczyka. W toku historii Jasna Góra stała się duchową stolicą Polaków, symbolem wierności i religijności Narodu, a także - jako pierwszy klasztor pauliński w Polsce - matką innych domów zakonnych.

Obecnie jest siedzibą najwyższych władz Zakonu Paulinów, który z czasem przeniósł swoje duchowe centrum z Węgier do Polski.

Spośród 70 klasztorów najwięcej placówek Paulini mają w Polsce. Kilkadziesiąt jest w innych krajach Europy, na Węgrzech, Chorwacji, Słowacji, Ukrainie, w Niemczech i Włoszech.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-01 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się Kapituła Generalna Zakonu Paulinów

Dzień skupienia przed rozpoczynającą się Kapitułą Generalną Zakonu Paulinów

BPJG

Dzień skupienia przed rozpoczynającą się Kapitułą Generalną Zakonu Paulinów

Pod hasłem: dziedzictwo-świadectwo-proroctwo na Jasnej Górze rozpoczęła się dziś Kapituła Generalna Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12
Celebracja w Łagiewnikach

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku