Reklama

Kościół

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - 22 sierpnia

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 360 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania - to o 20 mln więcej, niż w roku poprzednim - wynika z raportu Open Doors. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiono 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym elementem obchodów w Polsce będzie podświetlenie na czerwono kilkudziesięciu budynków urzędów i instytucji kultury w całym kraju - wskazano w komunikacie przekazanym PAP przez Laboratorium Wolności Religijnej, które podjęło się organizacji tegorocznych obchodów.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie było odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Jego rolą jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na trudną sytuację ofiar prześladowań, a jednocześnie pobudzenie do respektowania praw mniejszości wyznaniowych i propagowania tolerancji religijnej. Państwa członkowskie ONZ i organizacje międzynarodowe, ale także wspólnoty lokalne i jednostki mogą potraktować Międzynarodowy Dzień jako impuls do angażowania się w działania upamiętniające ofiary oraz zachętę do skutecznej pomocy poszkodowanym" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że prześladowania ze względu na wiarę "dotyczą przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80 proc z nich to chrześcijanie". "O intensyfikacji zjawiska świadczą doniesienia różnych międzynarodowych organizacji, m.in. raport Open Doors, według którego ok. 360 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania - to o 20 mln więcej, niż w poprzednim roku. W 2021 roku 5898 chrześcijan zostało zabitych z powodu wiary, a 6175 było przetrzymywanych bez procesu, aresztowanych, skazanych lub więzionych. Między rokiem 2019 a 2020 liczba chrześcijan zamordowanych z powodu swojej wiary wzrosła niemal o 24 proc." - podano w komunikacie.

Przekazano, że w Polsce w 2021 r. odnotowano 158 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan. Rok wcześniej, czyli w 2020 r. było ich 280.

"Raport ten nie obejmuje zdarzeń, które nie zostały opisane w mediach, m.in. mających miejsce w przestrzeni publicznej względem indywidualnych osób - w ich miejscach pracy czy środowiskach życia codziennego, bądź aktów niezgłaszanych na policję lub prokuraturę" - zaznaczyło Laboratorium Wolności Religijnej.

Reklama

Prezydenta wykonawczego Pomocy Kościołowi w Potrzebie Thomasa Heine-Gelderna w oświadczeniu dot. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie zwrócił uwagę, że chrześcijanie w Mali, Nigrze, Nigerii i Burkina Faso żyją praktycznie w gettach i praktykują swoją wiarę w podziemiu.

Zaznaczył, że 22 sierpnia powinniśmy pamiętać nie tylko o tych, którzy stracili życie, ale także o wszystkich, którzy są ofiarami dyskryminacji i którzy cierpią z powodu bezpośrednich konsekwencji przemocy, jak również o przesiedleńcach, tych, którzy pozostają w traumie i wszystkich porwanych, w tym także o tych, których miejsce przetrzymywania pozostaje nieznane".

W poprzednich latach w akcję upamiętniania ofiar aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, polegającą na podświetlaniu na czerwono budynków, włączyło się kilkadziesiąt urzędów i instytucji w tym m.in.: Urząd Miasta Torunia, Arena Toruń, kościół pw. Świętego Ducha w Toruniu, poznański ratusz na Starym Rynku, Tauron Arena Kraków, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Pałac Branickich oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

Laboratorium Wolności Religijnej stawia sobie za cel udzielanie pomocy poszkodowanym, a także uświadamianie opinii publicznej o istnieniu, a wręcz obserwowanym nasileniu wrogości wobec religii, co w przestrzeni publicznej przybiera często formę bagatelizowanych na początku naruszeń. Przypomina także o miejscu należnym religii w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie i nawołuje do kształtowania postaw szacunku wobec wolności sumienia. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2022-08-19 07:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porzucił islam dla Jezusa

Adobe.Stock

O powodach, które sprawiają, że muzułmanin wybiera chrześcijaństwo, z nawróconym na katolicyzm Massimem M. Ayarim rozmawia Włodzimiedrz Rędzioch

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię

2024-05-14 09:04

PAP/Kasia Zaremba

Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby dotarcia do pozostałych – poinformował na briefingu wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Rajmund Horst.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj