Reklama

Niedziela Wrocławska

Odszedł arystokrata ducha - ks. Janusz Czarny

Janusz Gajdamowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 marca po długiej chorobie zmarł ks. dr Janusz Czarny, proboszcz parafii św. Jadwigi na wrocławskim osiedlu Kozanów. Był wieloletnim wykładowcą filozofii i antropologii na wrocławskich uczelniach. Współpracował z Radiem Rodzina i Tygodnikiem Niedziela.

Kapłan i filozof

Ks. Janusz Czarny urodził się 24 stycznia 1957 r. w Laskowicach Oławskich. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do wrocławskiego Seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1982 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza i został wikariuszem w par. pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Następnie przełożeni skierowali go na studia specjalistyczne w KUL. Po powrocie do Wrocławia był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji. Pełnił także funkcje prefekta, a następnie wicerektora MWSD. W 1992 r. uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Wykładał historię filozofii i antropologię filozoficzną. W 1996 r. został mianowany proboszczem par. pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów), a w 2003 r. proboszczem par. pw. św. Jadwigi we Wrocławiu. Ks. Czarny był cenionym wykładowcą oraz rekolekcjonistą. Jego studenci zwracali uwagę nie tylko na wysokie kompetencje naukowe, ale także na niezwykle ciekawy sposób przekazu omawianych treści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ceremonia pogrzebowa

Na Kozanowie, w katedrze i w Jelczu Laskowicach swojego duszpasterza i wykładowcę żegnały tłumy. - Śmierć ks. Janusza jest ogromną stratą zarówno dla Kościoła Wrocławskiego, jak i Papieskiego Wydziału Teologicznego - to najczęściej słyszane w tym miejscach opinie. Uroczystościom pogrzebowym we wrocławskiej parafii św. Jadwigi, gdzie ks. Janusz Czarny był przez ostatnie lata proboszczem, przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Mszę św. żałobną we wrocławskiej katedrze celebrował abp Józef Kupny, natomiast uroczystościom żałobnym w rodzinnej miejscowości, Jelczu - Laskowicach, w przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz.

Reklama

Testament

„Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” - te słowa Psalmu 23 znajdziemy w ostatnim tekście ks. Czarnego, który napisał specjalnie dla naszej edycji tygodnika ,,Niedziela”. Do tych słów w homilii we wrocławskiej katedrze nawiązał również bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, nazywając go swoistym testamentem kapłana, który mężnie i z charakterystyczną dla siebie ironią od miesięcy zmagał się z nowotworem. - Odwaga wobec zła, którym jest cierpienie - pisał kilka tygodni przed śmiercią ciężko chory ks. Janusz - zawsze wynika z wiary w obecność Boga, który zła i śmierci nie uczynił, Boga, który przeprowadzi przez ciemną dolinę, Boga, który sam przez nią przeszedł. Taka wiara rodzi nadzieję opartą na miłości Boga, którą nas obdarza zawsze, także, a może przede wszystkim w cierpieniu. Prowadzi nas prostymi ścieżkami, które wiodą na zielone pastwiska. Taka nadzieję przynosi każdy dzień przeżyty bez bólu, ale przede wszystkim każde słowo modlitwy, która nas łączy z Bogiem. Nie dlatego że „jak trwoga, to do Boga”, lecz dlatego, że tylko Bóg daje uzdrowienie duszy, a czasem i ciała”.

Na koniec Mszy św. w katedrze głos zabrał także ks. prof. Andrzej Tomko, rektor PWT, który podkreślał ważną rolę jaką ks. dr Janusz Czarny pełnił na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W związku ze śmiercią ks. Czarnego specjalny list przesłał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, w którym podkreślał zaangażowanie ks. Czarnego w pomoc Polakom na Kresach.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-12 14:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekspansja dżihadystów w Mozambiku

Dżihadyści powiązani z tzw. Państwem Islamskim sieją śmierć i zniszczenie na północy Mozambiku. Fundamentaliści dążą do przejęcia władzy w regionie i utworzenia niezależnego państwa. Od października sytuacja wymknęła się spod kontroli. Misjonarze alarmują, że pomoc oferowana przez Kościół jest niewystarczająca, by zapewnić cierpiącej ludności godne warunki życia.

Więcej ...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

Więcej ...

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024