Reklama

Kościół

Nie należy „klerykalizować” świeckich

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W Kościele włoskim trwa 72. Krajowy Tydzień Liturgiczny. Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Centrum Posługi Liturgicznej. W imieniu papieża przesłanie do uczestników skierował watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin wyraził nadzieję na owocne pogłębienie rozumienia posług w perspektywie Kościoła coraz bardziej zorientowanego na służbę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że wydarzenie odbywa się pod hasłem „Duszpasterstwo w służbie Kościoła synodalnego” i przytoczył słowa Franciszka, który zachęca Kościół, aby żył procesem synodalnym, stając się „ekspertem w sztuce spotkania”. Ważne jest, aby wszystkich jego członków ubogacała różnorodność charyzmatów, powołań i posług. Kard. Parolin zaznaczył, że Ojciec Święty patrzy na odnowę Kościoła w kierunku coraz bardziej „wspólnotowym” i mniej klerykalnym.

Poprzez motu proprio „Spiritus Domini” Franciszek otworzył kobietom drogę do posługi lektoratu i akolitatu, natomiast w motu proprio "Antiquum Ministerium" ustanowił w Kościele nową posługę katechisty. Kościół rozumiany jako „misterium komunii” - zauważa dalej sekretarz stanu - rzuca większe światło na rolę świeckich, chodzi więc o to, by „pielęgnować w nich wyraźniejszą świadomość ich powołania, które wyraża się w wielości zadań”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Parolin zaznacza, że „podejmując te kwestie nie należy mylić kapłaństwa powszechnego z kapłaństwem służebnym, arbitralnie interpretując pojęcie «zastępstwa», «klerykalizując» i narażając się w ten sposób na ryzyko faktycznego stworzenia eklezjalnej struktury służby równoległej do tej, która opiera się na sakramencie święceń”.

Reklama

„Tydzień Liturgiczny – wyjaśnia ks. Giovanni Di Napoli, sekretarz włoskiego Centrum Posługi Liturgicznej podejmuje refleksję nad tym, jak posługi ustanowione przez papieża, czyli otwarty również dla kobiet lektorat i akolitat oraz nowa posługa katechisty są umiejscowione w ramach synodalności Kościoła”.

Duchowny zaznacza, że pięćdziesiąt lat temu, 15 sierpnia 1972 r. św. Paweł VI, w motu proprio „Ministeria Quesdam” przeformułował całą sferę posług, ponieważ niektóre z nich wymagały rewizji i dostosowania do potrzeb czasów, w których żyjemy. 72. edycja Tygodnia Liturgicznego, który odbywa się w Salerno podejmuje temat roli osób świeckich w posłudze katechisty, oraz lektora, która ma istotne znaczenie w liturgii Słowa, a także posługi akolity dostępnej dla świeckich kobiet.

„Jeśli w pierwszych latach tydzień ten był adresowany głównie do duchownych i osób przygotowujących się do stanu kapłańskiego, jak np. seminarzyści, to z czasem grono odbiorców, powiększało się. Najpierw dodano zakonników i zakonnice, ale po Soborze Watykańskim II zaczęli brać udział także mężczyźni i kobiety zaangażowane w duszpasterstwo. Jeśli więc na początku Tygodnie Liturgiczne służyły przygotowaniu drogi do Soboru, to później stały się środkiem do dogłębnego poznania tego, co nowe i zmieniające się w liturgii, przy coraz większym uczestnictwie w tym wydarzeniu. Następnie przeszliśmy kolejną ewolucję, to znaczy staliśmy się centralnym punktem formacji. Możemy powiedzieć, że od lat 80. jesteśmy w tej fazie coraz większego pogłębiania przeżywania liturgii, zgodnie z tym, o co prosi nas dzisiaj również papież Franciszek. Podkreślił to w liście w liście apostolskim «Desiderio desideravi», wskazując na potrzebę ponownego odkrycia piękna celebracji i pogłębienia formacji liturgicznej całego ludu chrześcijańskiego. To, co nazywa się sztuką celebracji, w rzeczywistości nie jest skierowane tylko do tych, którzy przewodniczą, ale do wszystkich ochrzczonych, aby mogli prawdziwie wejść w celebrację i żyć tajemnicą poprzez to, czego Kościół nam udziela poprzez obrzędy liturgiczne” - tłumaczy Di Napoli.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-23 15:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Madrycie trwa kongres osób świeckich

Graziako

Ponad 2 tys. osób przyjechało do Madrytu, aby wziąć udział w kongresie ludzi świeckich. Jego celem jest dynamizacja laikatu hiszpańskiego. „Nadszedł wasz czas” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do uczestników. Kongres odbywa się pod hasłem: „Lud Boży w drodze”.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?