Reklama

Kościół

Msza święta za ofiary Zbrodni Lubińskiej z udziałem prezydenta i premiera

PAP/Aleksander Koźmiński

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Elżbieta Witek w Lubinie na Dolnym Śląsku wzięli udział w mszy świętej odprawionej za ofiary Zbrodni Lubińskiej. Doszło do niej 40 lat temu: od kul ZOMO zginęło trzech mężczyzn, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę po południu w Lubinie na Dolnym Śląsku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczestniczyli w obchodach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

31 sierpnia 1982 r., podczas pokojowej manifestacji w Lubinie, od milicyjnych kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak; kilkadziesiąt zostało rannych. Odpowiedzialni za zbrodnię lubińską zostali prawomocnie skazani w 2007 r. Wrocławski sąd skazał wówczas Jana M., b. z-cę komendanta miejskiego MO w Lubinie, Bogdana G. - b. z-cę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz Tadeusza J., b. dowódcę plutonu ZOMO za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O godz. 17 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca odprawiona została msza święta za ofiary tej masakry dokonanej przez władze komunistyczne. Obok prezydenta Dudy i marszałek Witek w nabożeństwie uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

„Modlimy się dzisiaj za zabitych w Lubinie, ale również za wszystkich innych, którzy zginęli za naszą ojczyznę. Jeśli jeszcze nie zostali zbawieni to otoczmy ich dusze naszą modlitwą, aby dobry Pan przyjął ich do królestwa bożego” - powiedział bp Dec.

Podkreślił, że Lubin nie zapomina i nie zapomni o swoich bohaterach, którzy oddali życie za takie wartości jak solidarność, wolność, możliwość demonstrowania swej wiary.

W homilii nawiązał do tego, że powodzenie ruchu społecznego, jakim była Solidarność wzięło się przede wszystkim z tego, że nawiązywała ona do wartości ewangelicznych i narodowych, była zainspirowana słynnym słowami papieża świętego Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki w 1979 toku w Warszawie powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi”.

„Niech nasza ojczyzna jednoczy i buduje się wokół tych wartości ewangelicznych i narodowych. I wyznacza dla Europy i dla świata drogę prawdy i życia, drogę świętości, drogę sprawiedliwości, miłości i pokoju” - powiedział biskup Dec.

Reklama

Prezydent Lubina Robert Raczyński przypomniał, że zbrodnia komunistyczna w Lubinie była przez wiele lat banalizowana i określana mianem „wydarzenia lubińskie”.

„To była zbrodnia z użyciem karabinów wobec pokojowej manifestacji. Nasze miasto było pacyfikowane i okupowane przez 48 godzin. Zomowcy strzelali do mieszkańców na ulicy, do mieszkań wrzucano race, gaz łzawiący. Jestem wdzięczny panu prezydentowi, pani marszałek, panu premierowi za to, że jako najwyższe władze w kraju swoją obecnością na obchodach rocznicy tej zbrodni sprawiacie, iż więcej osób dowiaduje się prawdy o tej zbrodni i jej przebiegu” - powiedział Raczyński.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

2022-08-31 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Rocznica śmierci ks. Andrzeja Baczyńskiego

1 grudnia minęła pierwsza rocznica śmierci ks. prał. Andrzeja Baczyńskiego, cenionego dziennikarza telewizyjnego i profesora. Zmarłego wspominali jego współpracownicy i studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów