Reklama

Polska

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka pszczelarzy

Panować - to nie niszczyć, ale szanować

W dniu wspomnienia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, 7 grudnia w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ok. 3,5 tys. pszczelarzy. Przybyli hodowcy pszczół i właściciele pasiek, naukowcy i producenci miodu, władze Polskiego Związku Pszczelarskiego na czele z prezydentem Tadeuszem Sabatem oraz przedstawiciele zarządów wojewódzkich i regionalnych PZP. Obecni byli: ks. prał. Eugeniusz Marciniak oraz Mirosław Worobik, dyrektor Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, wraz z młodzieżą; jest to jedyna tego typu szkoła średnia w Europie. Mszy św. dla pszczelarzy przewodniczył bp Paweł Socha z Zielonej Góry, z którym koncelebrowali duszpasterze. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. - Bóg dał nam polecenie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Panowanie nie może niszczyć, zabijać, bo panować - to mądrze kierować całą przyrodą, zachowując prawa ustanowione przez Boga - mówił bp Socha. - Jako pszczelarze wiecie, jak wiele złego czyni niemądra gospodarka, jak może zaszkodzić przyrodzie i tym wspaniałym, twórczym dziełom pracy pszczół. Kaznodzieja zachęcił, aby panować nad ziemią, „nie niszcząc, ale szanując przyrodę”.
Pszczelarze w darach ołtarza złożyli miód i świece woskowe. Bp Socha poświęcił sztandary kół pszczelarzy ze Środy Wielkopolskiej, Blachowni i Wielunia oraz pobłogosławił opłatki wigilijne, które uczestnicy pielgrzymki zabrali ze sobą. Liturgię uświetniły chór z Technikum Pszczelarskiego oraz orkiestra Koła Pszczelarskiego z Bieńkówki w Beskidzie Makowskim. W Sali o. Kordeckiego odbyło się spotkanie, w czasie którego zostały przedstawione dotychczasowe osiągnięcia pszczelarzy oraz omówiono zadania do realizacji na przyszły rok. Pielgrzymka rozpoczęła się już w czwartek 6 grudnia wieczorną Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył ks. prał. Marciniak.

Krótko

6 grudnia uczniowie Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zorganizowali spotkanie z okazji św. Mikołaja dla wychowanków Domu Małego Dziecka prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Częstochowie oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr św. Józefa w Częstochowie. - Wszyscy patrzą na nas jako na tych, którzy obdarowują. Ale najbardziej to my jesteśmy obdarowani każdym radosnym uśmiechem, może łzą w oku dzieci, które mogą przeżywać radość ze spotkania ze św. Mikołajem - wyjaśnia Robert Jaczyński, wicedyrektor szkoły.

8 grudnia Mszę św. dla Ruchu Pomocników Matki Kościoła Archidiecezji Częstochowskiej odprawił ks. dr Teofil Siudy, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i duszpasterz diecezjalny Ruchu PMK. Okazją do modlitwy było 20-lecie istnienia Ruchu w archidiecezji.

9 grudnia klerycy kursu III wrocławskiego i legnickiego wyższego seminarium przybyli w dziękczynnej pielgrzymce za otrzymanie sutanny. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous