Reklama

Anioł Pański

Franciszek: słuchajcie słów Chrystusa i czytajcie codziennie Ewangelię

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Du słuchania słów Chrystusa, posiadania i codziennej lektury Ewangelii - zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask” - powiedział papież i zwrócił uwagę, że „misja ta dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich”.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii przedstawiającej wydarzenie Przemienienia Pańskiego i słów Boga Ojca, który ogłosił Jezusa swym umiłowanym Synem, mówiąc: "Jego słuchajcie”. „Bardzo ważna jest ta zachęta Ojca. My, uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby być ludźmi, którzy słuchają Jego głosu i biorą Jego słowa na serio. Aby słuchać Jezusa, trzeba za Nim iść, tak jak czyniły to tłumy w Ewangelii, które spieszyły za Nim drogami Palestyny” - przypomniał papież i zwrócił uwagę, że „Jezus nie miał stałej katedry czy ambony, ale był wędrownym nauczycielem, który przedstawiał swoje nauczanie na drogach, przemierzając drogi nie zawsze przewidywalne, a czasami mało wygodne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Interpretując wydarzenia Przemienienia Franciszek podkreślił dwa znaczące elementy streszczające się w dwóch słowach: „wejście i zejście”. „Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej dostrzec głos Pana. Ale nie możemy tam pozostać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie by "zejść z góry" i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami, niesprawiedliwością, ubóstwem materialnym i duchowym” – wyjaśniał papież i podkreślił: „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask”.

Reklama

„Ale gdybyśmy nie byli z Bogiem, gdyby nasze serce nie było pocieszone, jak moglibyśmy pocieszyć?” – pytał Franciszek. „Ta misja dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim Pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich. Ale aby wypełnić to dzieło duszpasterskie z radością i dyspozycyjnością, biskupi i kapłani potrzebują modlitwy całej wspólnoty chrześcijańskiej” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież zachęcił: „Zwróćmy się teraz do naszej Matki Maryi, i powierzmy się Jej kierownictwu, aby kroczyć z wiarą i hojnością drogą Wielkiego Postu, ucząc się trochę bardziej modlitewnego `wspinania się` i `zstępowania` z miłością braterską.”

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiaj Ewangelia przedstawia nam wydarzenie Przemienienia Pańskiego. Jest to drugi etap drogi Wielkiego Postu: pierwszym było kuszenie na pustyni, zaś drugim jest Przemienienie Pańskie. "Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką" (Mt 17,1 ). Góra jest miejscem bliskości z Bogiem i wewnętrznego spotkania z Nim, Jest miejscem modlitwy, gdzie można stanąć w obecności Pana. Tam na górze Jezus przemieniony, jaśniejący ukazuje się trzem uczniom. Następnie pojawiają się rozmawiający z Nim Mojżesz i Eliasz. Jego oblicze stało się tak jasne a jego odzienie tak białe, że Piotr zostaje oślepiony blaskiem, do tego stopnia, iż chciałby tam pozostać, jakby zatrzymać tę chwilę. Ale teraz rozbrzmiewa głos Ojca, który ogłosił Jezusa swym umiłowanym Synem, mówiąc: „Jego słuchajcie” (w. 5). To słowo jest ważne! Nasz Ojciec wypowiedział je do apostołów, ale mówi też do nas: „Słuchajcie Jezusa, bo On jest moim umiłowanym Synem”. Niech to słowo będzie w tym tygodniu w naszym sercu i umyśle: „Słuchajcie Jezusa!”. Tego nie mówi Papież, ale mówi to wszystkim Bóg Ojciec: mnie, tobie, wszystkim, wszystkim! Jest ono jakby pomocą, by kroczyć naprzód na drodze Wielkiego Postu. „Słuchajcie Jezusa”. Nie zapominajcie o tym.

Reklama

Bardzo ważna jest ta zachęta Ojca. My, uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby być ludźmi, którzy słuchają Jego głosu i biorą Jego słowa na serio. Aby słuchać Jezusa, trzeba być blisko Niego, iść za Nim, tak jak czyniły to tłumy w Ewangelii, które spieszyły za Nim drogami Palestyny. Jezus nie miał stałej katedry czy ambony, ale był wędrownym nauczycielem, który przedstawiał swoje nauczanie na drogach, przemierzając drogi nie zawsze przewidywalne, a czasami mało wygodne. Iść za Jezusem, aby Go słuchać. Ale słuchamy Jezusa także w Jego słowie spisanym, w Ewangelii. Zadam wam pytanie: czy czytacie codziennie fragment z Ewangelii? Tak, czy nie? ... Pół na pół ...

Niektórzy tak, inni nie. Ale jest to ważne! Czy czytacie Ewangelię? Warto ją czytać. Dobrze mieć małą Ewangelię i nosić z sobą w kieszeni, w torebce i przeczytać mały jej fragment w dowolnej chwili dnia. O dowolnej porze dnia wyciągam z kieszeni Ewangelię i czytam niewielki jej fragment. Jest tam Jezus, który mówi do nas w Ewangelii! Pomyślcie o tym. To nie jest trudne, ani nie muszą też być cztery Ewangelie: wystarczy jedna z Ewangelii, niewielka książeczka, którą zawsze mamy przy sobie, ponieważ jest to słowo Jezusa, abyśmy mogli go słuchać.

Z tego wydarzenia Przemienienia chciałbym wydobyć dwa elementy znaczące, które podsumuję w dwóch słowach: wejście i zejście. Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej dostrzec głos Pana. Czynimy to w modlitwie. Ale na tym nie możemy poprzestać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie by "zejść z góry" i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami, niesprawiedliwością, ubóstwem materialnym i duchowym. Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanej łaski. Jest to ciekawe. Kiedy słyszymy słowo Jezusa i mamy je w naszych sercach, to Słowo to wzrasta. A wiecie, jak rośnie? Dając je drugiemu! Słowo Chrystusa rośnie w nas, kiedy je głosimy, kiedy dajemy je innym! I to jest życie chrześcijańskie. Jest to misja dla całego Kościoła, dla wszystkich ochrzczonych, dla każdego z nas: słuchanie Jezusa i ofiarowanie Go innym. Nie zapominajcie, aby w tym tygodniu słuchać Jezusa! I pomyślcie o tym, by czytać Ewangelię: czy to uczynicie? Za tydzień, w następną niedzielę powiecie mi, czy tego dokonaliście: mieć małą Ewangelię w kieszeni lub torebce, aby przeczytać mały fragment w ciągu dnia.

Reklama

Zwróćmy się teraz do naszej Matki Maryi, i powierzmy się Jej kierownictwu, aby kroczyć z wiarą i hojnością drogą Wielkiego Postu, ucząc się trochę bardziej modlitewnego „wspinania się” i „zstępowania” z miłością braterską, głosząc Jezusa.

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił poszczególne obecne dziś grupy, w tym założone przez ks. Oreste Benzi, „Stowarzyszenia Papieża Jana XXIII”. Działalność należących do niego wolontariuszy obejmuje wyzwalanie kobiet z niewolnictwa prostytucji, przekonywanie matek, by nie dopuszczały się aborcji, opiekę nad niepełnosprawnymi, więźniami, narkomanami, obronę imigrantów i Cyganów. Papież przypomniał, że w najbliższy piątek ulicami centrum Rzymu przejdzie Droga Krzyżowa w intencji kobiet, ofiar handlu ludźmi i wyraził swoje uznanie dla działalności tego stowarzyszenia.

Franciszek wezwał też do modlitwy w intencji osób które znalazły się na pokładzie zaginionego przed ośmioma dniami samolotu Malaysia Airlines oraz ich rodzin.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-16 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj