Reklama

Polska

Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża

SchiDD, CC BY-SA 4.0, Wikipedia

Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wydarzenie, które potrwa do 18 września, a które przygotowali gospodarze tego miejsca - misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej odbywa się pod hasłem: „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego krzyża”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. w świętokrzyskiej bazylice abp Stanisław Gądecki skazywał, że z okazji odpustu na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, należy rozważyć odnalezienie drzewa krzyża świętego, znacznie krzyża Zbawiciela, a także sens naszych własnych krzyży i cierpień.

– Dzisiejsze święto kieruje naszą myśl ku drzewu na którym umarł Chrystus. Tradycja przekazuje, że po zdjęciu Jezusa z krzyża samo drewno wrzucono do pobliskiego zbiornika, znajdującego się u podnóża Golgoty – mówił przewodniczący Episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając historię odnalezienia prawdziwego krzyża, na którym poniósł śmierć Jezus, podkreślił, że spośród trzech krzyży prawdziwym okazał się ten, który uzdrowił śmiertelnie chorą kobietę. – Dzisiejsze święto upamiętnia objawienie nieskończonej miłości Boga do każdego z nas, czego krzyż jest najwyższym wyrazem. Każdy kto traktuje krzyż Jezusa nie tylko jako wydarzenie historyczne, ale jako wydarzenie teologiczne, ten wie, że chodzi tu o dramat ludzkiego grzechu i Bożej miłości. Grzech człowieka prowadzi do tego, że Boża miłość do człowieka przyjmuje postać krzyża – podkreślał hierarcha.

Zwrócił uwagę na to, że z jednej strony grzech jest odpowiedzialny za krzyż, a drugiej strony krzyż jako przezwyciężenie grzechu przez silniejszą od niego miłość Boga każe nam patrzeć na Boga, który umiłował świat.

Reklama

– W krzyżu Chrystusowym wpisują się i będą się wpisywać do końca świata pod każdą szerokością geograficzną nasze ludzkie krzyże. Pełny obszar ludzkiego cierpienia i krzyża jest o wiele rozleglejszy, bardziej zróżnicowany i wielowymiarowy, aniżeli ten, który jest uznawany przez medycynę. Cierpienie nie zniszczy tego, kto będzie się w nim trzymał i w nim, czyli w krzyżu szukał źródła mocy – podkreślał metropolita poznański.

Oprawę muzyczną zapewnił chór LUTNIA z Pszczyny. Uroczystości zgromadziły liczne grono pielgrzymów a także parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła tydzień odpustowy, kiedy to każdego dnia przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego gromadzić się będą przedstawiciele różnych stanów i profesji.

W poniedziałek 12 września pielgrzymować będą leśnicy i pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył bp Edward Frankowski. We wtorek przybędą przedstawiciele służb mundurowych: policji, wojska, służby więziennej i straży pożarnej. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. mjr Krzysztof Ziobro, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach.

W środę podczas Święta Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, sumie odpustowej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W tym dniu zaplanowano także nocne czuwanie wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem bp. Janusza Mastalskiego z archidiecezji krakowskiej.

W czwartek pielgrzymować będą wspólnoty Żywego Różańca. Od 10.00 do 18.00 w bazylice będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu.

Reklama

W piątek będą pielgrzymować leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Akcja Katolicka diecezji: sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej zaprasza na Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Rozpocznie się ono o godzinie 20.00 nabożeństwem Drogi Krzyżowej spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej.

W sobotę na Święty Krzyż przyjadą z całej Polski grupy Rycerstwa Niepokalanej. Ostatniego dnia odpustu, 18 września, przybędą osoby chore i starsze. Po każdej Mszy świętej będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Inicjatorem wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-11 18:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miejsce, które łączy

Archiwum OMI/ks. Wojciech Kania

Przez wieki przybywali tu pielgrzymi i ta tradycja trwa nieprzerwanie – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Więcej ...

Papież jest dla nas jak sąsiad: Leon XIV wywołał radość w Castel Gandolfo

2025-07-13 18:45

Vatican Media

Tłum ludzi, różnorodny i entuzjastyczny, głośno witał Leona XIV podczas jego pierwszego publicznego wystąpienia w położonym nieopodal Rzymu miasteczku Castel Gandolfo. W czasie Mszy Świętej odprawionej w papieskiej parafii św. Tomasza z Villanueva tysiące osób zgromadziło się wzdłuż głównej ulicy łączącej Willę Barberini z Pałacem Apostolskim oraz na Piazza della Libertà. „Papież jest dla nas jak sąsiad” – mówili.

Więcej ...

Relikwie patronki teściowych w Bierutowie

2025-07-13 22:15
Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Archiwum parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie bł. Marianny Biernackiej. Od pół roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie, w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 8:00 odprawiane jest nabożeństwo modlących się dziadków i babć za swoje wnuki. Od teraz tej modlitwie towarzyszyć będzie bł. Marianna, jako patronka babć i teściowych

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski