Reklama

Kościół

W październiku odbędzie się ogólnoświatowy Różaniec Mężczyzn

Karol Porwich/Niedziela

Na sobotę 8 października zaplanowano ogólnoświatowy Różaniec Mężczyzn – jest to inicjatywa zrodzona kilka lat temu w Polsce i Irlandii. Organizatorzy zamierzają tak przeprowadzić całe wydarzenie, wykorzystując do tego różnice czasowe między kontynentami i krajami, aby trwało ono cała dobę. Dotychczas udział w modlitwie potwierdzili mężczyźni z 12 państw Ameryki Łacińskiej i Północnej, z 3 azjatyckich, z 9 europejskich (m.in. z Polski) oraz z Australii i Zambii w Afryce. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeden z organizatorów całego przedsięwzięcia w Peru – Carlos Maite w rozmowie z latynoską agencją katolicką ACI Prensa wyjaśnił, że datę 8 października wybrano z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze dlatego, że październik jest w Kościele katolickim miesiącem różańca, który jest „potężną bronią, dzięki której mężczyźni całego świata toczą walkę ze złem, aby zwyciężyło dobro, pod płaszczem swej Dowódczyni, Maryi zawsze Dziewicy” – powiedział Maite.

Zaznaczył następnie, że drugim ważnym czynnikiem jest bliskość tego dnia do dwóch bardzo ważnych wydarzeń: 7 października 1571 roku flota chrześcijańska rozgromiła pod Lepanto turecką marynarkę wojenną, a to zwycięstwo przypisywano wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i odmawianemu przez marynarzy różańcowi. Na pamiątkę tego wydarzenia papież Pius V ustanowił ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej (od 1572 roku), a jego następca Grzegorz XIII zmienił jego nazwę na istniejące do dziś święto Matki Bożej Różańcowej. Drugą ważną datą jest 12 października – pamiątka „odkrycia Ameryki” i wspomnienie Matki Bożej del Pilar [na Kolumnie], Patronki wszystkich narodów hispanoamerykańskich, od której otrzymał wiarę „Kontynent Nadziei” – oświadczył Maite.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedział, że spodziewany jest udział kilkudziesięciu tysięcy mężczyzn, którzy zapełnią place wielu miast na całym świecie i na kolanach „będą się modlili do Matki Bożej”. Zwrócił również uwagę, iż „męski różaniec” stawia sobie za zadanie obronę męskości, idąc za przykładem św. Józefa i „pokazując publicznie, że prawdziwy mężczyzna jest mężczyzną męstwa, który poczuwa się do odpowiedzialności i przywództwa w ramach planu Bożego”. Według działacza katolickiego z Peru „prawdziwi mężowie naszych czasów mają dwie bronie: odwagę zrodzoną z łaski i Różaniec Święty, które czynią nas odpornymi na bramy piekielne, pomagają nam nie cofać się przed zastępami piekła i być zdecydowanymi na toczenie dobrej walki wiary z okrzykiem «Viva Cristo Rey!» [Niech żyje Chrystus Król!]”.

Reklama

W Ameryce Łacińskiej modlitwa rozpocznie się o różnych porach, np. w Argentynie na głównym placu Buenos Aires – Plaza de Mayo o godz. 11.00 przed południem, w stolicy sąsiedniego Paragwaju – Asunción i w innych miastach tego kraju – o 15.00. Podobnie będzie w Kostaryce, a w Wenezueli – o 10. W różnych miastach Peru będą to godziny: 9.00, 14.00, 16.00 i 18.00. W Hiszpanii mężczyźni zaczną odmawiać różaniec zarówno przed południem, jak i w godzinach wieczornych, np. w Madrycie czy Kordowie o 19.00, w Barcelonie i Santiago de Compostela – o 18.00, na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich – od 18.45, ale w Sewilli – od 11.00.

W Polsce Różaniec Mężczyzn zaczęto odmawiać po raz pierwszy w 2018 roku w Warszawie i niebawem też w innych miastach. Inicjatywa ta szybko zyskała dużą popularność w wielu ośrodkach, i to nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, m.in. w Kolumbii, Paragwaju i Peru.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-09-15 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja w Licheniu prosi o różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Trzecim miejscem, które nawiedzamy z różańcem w ręku, to nasze narodowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...