Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki przybył do Pragi na spotkanie europejskich liderów

Monika Książek

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Pragi, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że w czwartek premier weźmie udział w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej oraz 17 przywódców europejskich państw partnerskich.

"Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią, klimatem i sytuacją gospodarczą" - zaznaczył rzecznik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do udziału w szczycie zaproszonych zostało 27 szefów państw i rządów UE oraz 17 przywódców państw partnerskich: Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii.

Müller podkreślił, że Polska popiera pogłębianie dialogu między demokratycznymi państwami europejskimi. "Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji" - zaznaczył rzecznik rządu.

W piątek szef polskiego rządu będzie uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które będzie poświęcone tematom: wsparcia Ukrainy, energii oraz kwestiom ekonomicznym.

"Liderzy omówią kwestie wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych, w tym nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej" - zapowiedział rzecznik.

Dodał, że Polska podkreśla konieczność dalszego wspierania sił zbrojnych Ukrainy oraz ograniczenia możliwości Rosji do przegrupowania wojsk i odbudowania swoich zdolności bojowych.

Reklama

"Popieramy wysiłki Unii Europejskiej na rzecz odbudowy Ukrainy, która powinna być powiązana z reformami i przybliżyć ją do standardów europejskich, przygotowując kraj do dołączenia do wspólnoty" - podkreślił Müller. Dodał, że Polska "zachęca Komisję Europejską do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady Europejskiej".

Rzecznik rządu przekazał, że przywódcy omówią także sposoby ograniczenia dalszych wzrostów cen oraz funkcjonowanie rynku energii w UE. "Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostawy gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS" - poinformował.

Rada - jak podał Müller - omówi również obecną sytuację ekonomiczną, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-06 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za dyskusje z przywódcami europejskimi (krótka6)

www.premier.gov.pl

Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego dyskusje z przywódcami europejskimi. To nasze wspólne dzieło i wspólne negocjacje doprowadziły do tego, że możemy traktować propozycje Komisji Europejskiej jako dobry punkt startu do końcówki negocjacyjnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

Św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy