Reklama

Polska

Jasna Góra: specjalny pokaz filmu „Prorok” o Prymasie Wyszyńskim

Mat.prasowy

- Siła jest w jedności narodu i tego uczył nas Prymas Wyszyński. Ten człowiek pojednania byłby nam i dzisiaj bardzo potrzebny w naszym w podzielonym społeczeństwie - powiedział Michał Kondrat reżyser filmu „Prorok”. Specjalny pokaz obrazu o Prymasie Wyszyńskim, jego walce o godność i prawa Polaków w okresie terroru komunistycznego, odbył się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie z reżyserem i projekcja filmu miały miejsce w symbolicznym i wymownym Bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu” i gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. Organizatorem była Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Prymas Wyszyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kadry do filmu „Prorok” powstały też na Jasnej Górze, którą ukochał i przekształcił w duchową stolicę Narodu.

- Prymas mówił, że to, co tutaj się dokonało, czyli zawierzenie narodu polskiego i Polski Matce Bożej, było najważniejszym dokonaniem w jego życiu i myślę, że chociażby z tego powodu ten pokaz powinien się tutaj odbyć - podkreślił Michał Kondrat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prace nad powstaniem filmu o Prymasie Tysiąclecia reżyser nazwał ważną podróżą duchową swego życia, ponieważ jak podkreślił, „kard. Wyszyński był człowiekiem niezłomnym, który wciąż może inspirować, który nie rezygnował ze swoich wartości nawet w trudnych sytuacjach”. Twórca filmu przyznał, że teraz postać Prymasa stała mu się o wiele bliższa.

Podczas spotkania przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, odnosząc się do miejsca, w którym film został zaprezentowany, gdzie jest Jasnogórska Matka Pojednania, zauważył, że w czasie, kiedy za wschodnią granicą toczy się brutalna wojna, dla nas, Polaków, którzy mamy bardzo skomplikowaną historię i skomplikowane relacje z niemal wszystkimi sąsiadami, ważna jest znajomość historii. - Ta potrzeba znajomości historii jest nie po to, by oskarżać, ale aby dążyć do prawdziwego pojednania, a ono zawsze zakłada życie w prawdzie, prawdziwy osąd historii - podkreślił paulin. Wyraził nadzieję, że film może pomóc kształtować świadomość, zwłaszcza młodych Polaków.

Przeor odwołując się do współpracy Prymasa Wyszyńskiego z paulinami w kształtowaniu programu duszpasterskiego, zwłaszcza w odbudowie moralnej narodu i kształtowaniu jego odpowiedzialności za losy Ojczyzny i Kościoła, mówił o wciąż aktualnym dziedzictwie Kardynała dla Zakonu i pielgrzymów.

- Jasna Góra jest otoczona murami, jak starożytna Jerozolima, ale ma swoje bramy i te bramy muszą być otwarte, żeby przyciągać pielgrzymów. Ale musimy też być zamknięci na różne niebezpieczeństwa, tak, jak Kordecki zamknął Jasną Górę przed Szwedami. Musimy dobrze wiedzieć, rozeznać z jaką sytuacją mamy do czynienia, bo prawdziwa otwartość zakłada też mądrość i roztropność wobec niebezpieczeństw. To jest trudne zadanie, wymaga ciągłej, żywej relacji z Panem Bogiem - powiedział o. Pacholski.

Reklama

W pokazie uczestniczyli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przedstawiciele Zakonu Paulinów, różnych grup życia religijnego, społecznego, politycznego Częstochowy i regionu.

- Kard. Wyszyński nadal jest z nami obecny - mówił abp Wacław Depo poproszony o osobiste wrażenia po obejrzeniu „Proroka”. Metropolita częstochowski podkreślił, że postaci Prymasa nie należy traktować jako historii. - To nie jest jakaś rama, pozłocona przez beatyfikację czy kanonizację i odstawiona na jakiś margines dzisiejszego czasu i wyzwań jakie musimy przeżywać. Wołajmy do niego jako do kogoś, kto naprawdę dalej troszczy się i kocha Polskę i prośmy, by młodzież odzyskała samą siebie. Niech przyczynia się za młodymi, którzy wezmą odpowiedzialność za Polskę, kiedy już nas nie będzie - powiedział abp Depo.

Wśród gości pokazu była Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak wyznała po projekcji film poruszył wiele strun w jej sercu, wiele wspomnień. Z wdzięcznością mówiła o determinacji reżysera w dążeniach do powstania tego obrazu. Słowa uznania skierowała też pod adresem głównego odtwórcy roli kardynała Wyszyńskiego Sławomira Grzymkowskiego. - Jestem mu niezmiernie wdzięczna, że rozumiał pokój księdza Prymasa, jego umiejętność wyczekiwania, cierpliwość, przede wszystkim jego poczucie godności. Też pięknie były oddane jego relacje z ludźmi na przykładzie fikcyjnej postaci Kazi, ale te sceny pokazywały jak w rzeczywistości ważna dla Prymasa była troska o rodzinę. Sama byłam świadkiem jak nieraz prosił, by komuś w trudnej sytuacji rodzinnej coś zanieść, coś wysłać, coś podarować - opowiadała Nowicka.

Reklama

Organizatorów spotkania i pokazu Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Grupę INCO SA, reprezentowali Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej i Maciej Szepietowski, Prezes Zarządu.

Film powstał także dzięki zaangażowaniu spółki Grupa INCO S.A. i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. - Prymas Wyszyński jest patronem Stowarzyszenia, więc nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej. Grupa Inco wspiera różne inicjatywy na rzecz kultury chrześcijańskiej, więc cieszymy się, że mogliśmy się dołączyć do tego dzieła ukazującego Prymasa Wyszyńskiego. To bardzo potrzebny film - powiedział Piotr Sutowicz.

Obraz „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata to historia Prymasa Tysiąclecia, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu. Akcja toczy się w latach 1956-1970. Poprzedza ją dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym Prymasa Wyszyńskiego.

Film ukazuje nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r.

Planem filmowym do „Proroka” Jasna Góra była w czerwcu 2021r. Tu powstawały sceny milenijne z maja 1966r.

Jasna Góra była dla Prymasa Tysiąclecia wybranym i ukochanym miejscem. Częstochowskie sanktuarium przekształcił w duchową stolicę narodu, konsekwentnie realizował wizję związania Kościoła w Polsce z Jasną Górą, a nawet uczynienia z niej kluczowego miejsca z punktu widzenia Kościoła powszechnego. Wyznaczył Jasnej Górze w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

Reklama

Niemal bezpośrednio, bo już piątego dnia po zwolnieniu z uwięzienia, 2 listopada 1956r. kard. Wyszyński przyjechał na Jasną Górę, by podziękować Maryi i wyrazić wdzięczność za wszystkie modlitwy wiernych w czasie jego internowania.

W roku następnym 3 maja 1957 r. na Jasnej Górze zainaugurował Wielką Nowennę. W jego programie duchowym miała być zdecydowaną odpowiedzią na ideologię marksistowską. Jej celem było moralne odrodzenie społeczeństwa, a przez to doprowadzenie do upadku totalitaryzmu komunistycznego.

Film opowiada o 14 latach życia kard. Stefana Wyszyńskiego - od jego wyjazdu z miejsca internowania w Komańczy, a kończy się w latach 70. wydarzeniami grudniowymi w Gdańsku. Tytuł filmu odwołuje się do akcji władz PRL wymierzonej przeciw Wyszyńskiemu, która właśnie otrzymała kryptonim „Prorok”.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-26 08:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: otwarto „Golgotę Wschodu” i kaplicę Jasnogórskiej Matki Pojednania

facebook.com/JasnaGoraNews

Otwarcie Golgoty Wschodu i poświęcenie Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania odbyło się dziś na Jasnej Górze. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmu rosyjskiego i sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. Poświecenia dokonał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...